
Slovenija po pisanju tržaškega dnevnika Il Piccolo nasprotuje italijanskemu sodelovanju pri širitvi Nuklearne elektrarne Krško (Nek) oziroma pri gradnji drugega reaktorja. Po mnenju pooblaščenega upravitelja družbe Enel Fulvia Contija želi Slovenija naložbo obdržati zase in je ne želi deliti z nobenim drugim. Slovensko nasprotovanje bi po pisanju časnika lahko okrepilo možnost gradnje nove italijanske nuklearke v italijanskem Tržiču.
Predsednik deželne vlade Furlanije-Julijske krajine (FJK) Renzo Tondo ni nikoli skrival naklonjenosti izkoriščanju jedrske energije, vendar je, tudi zaradi nasprotovanja javnosti, morda upal, da se bo FJK izognila gradnji nuklearke na svojem ozemlju s predlogom sodelovanja s Slovenijo za podvojitev Neka, za kar mu je po njegovih besedah predsednik uprave Enela Piero Gnudi zagotovil zanimanje Enela za sodelovanje pri tem projektu.
Il Piccolo danes piše o odzivih v FJK na dogajanje, pri čemer navaja deželno odbornico za finance Sandre Savino, za katero kljub besedam pooblaščenega upravitelja Enela Contija pri nasprotovanju italijanskemu sodelovanju ne gre za uradno stališče Slovenije.

Po oceni Savinove je treba spoštovati institucionalne poti v odnosih med dvema državama. "Glede podvojitve Krškega je prišlo do pogovorov med obema zunanjima ministroma in nismo še slišali ministra Frattinija," je dejala in dodala, da bo dežela z njim stopila v stik. Po njenem mnenju je treba upoštevati tudi, da pri Krškem ne gre le za Slovence, saj je del nuklearke v rokah Hrvaške.
Desnosredinska opcija podpira širitev Neka, levosredinska pa nasprotuje gradnji nuklearke v Tržiču
Do Slovenije je kritična vladajoča desnosredinska stranka Ljudstva svobode, katere deželni koordinator Isidoro Gottardo pravi, da je Slovenija "močno nacionalistična in izkorišča članstvo v EU, vendar ni pripravljena na nobeno obliko sodelovanja", poleg tega "se vmešava v vprašanje plinskega terminala pri Trstu, medtem ko smo mi vedno tolerirali jedrsko elektrarno".
Zelo kritična do deželne vlade je levosredinska opozicija na čelu z evropsko poslanko Demokratske stranke Deboro Serracchiani, ki od Tonda zahteva, da se izjasni in izrazi nasprotovanje gradnji jedrske elektrarne na ozemlju FJK.
Drugi krajevni predstavniki Demokratske stranke in stranke Italije vrednot pa Tondu očitajo površnost pri obravnavanju tako občutljive teme in od njega zahtevajo, naj pojasni, če se mesto Tržič nahaja na seznamu možnih lokacij za izgradnjo jedrske elektrarne.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.