
Italijanski državni sekretar za kmetijstvo Paola Scarpe je izrazil jezo Italije in poudaril, da se mora Zagreb nehati igrati z ognjem. V isti številki je italijanski časnik omenil celo pripravljenost Italije, blokirati približevanje Hrvaške Evropski uniji. Po njegovih navedbah namreč ratificiranje pridružitvenega sporazuma s strani italijanskega parlamenta ni več nekaj samoumevnega. "Hrvaška odločitev je presenetila evropske diplomacije in vzbudila splošno negodovanje Evropske komisije, Slovenije in Italije," je zapisal časnik. Iz diplomatskih virov naj bi časnik tudi izvedel, da si je Hrvaška s tem "zabila avtogol, ki lahko upočasni evropsko integracijo celotnega balkanskega območja". Po navedbah časnika je bil namreč predsednik Evropske komisije Romano Prodi ob omenjeni vesti zaprepaden. Il Piccolo je objavil tudi pogovor z nekdanjim italijanskim zunanjim ministrom Giannijem de Michelisom, ki med drugim trdi, da se je s tem sporom nazadovalo za deset let in da je znak, da so v Zagrebu prevladale zelo nevarne nacionalistične logike.
Hrvaška se je pripravljena pogovarjati
Namestnik hrvaškega zunanjega ministra Ivan Šimonović je za zagrebški Vjesnik povedal, da odločitev o razglasitvi zaščitne ekološko-ribolovne cone ni usmerjena proti interesom slovenskih ribičev in da se je Hrvaška pripravljena pogovarjati o vprašanju meje in izlovu rib.

Ob tem je napovedal, da bo hrvaški premier Ivica Račan slovenskemu kolegu Antonu Ropu kmalu poslal pismo. "Zavzemamo se za rešitev vprašanja meje, če ne z neposrednim dogovorom, pa z mednarodno arbitražo," je po poročanju Vjesnika še dejal Šimonović v odzivu na protestno noto, ki jo je slovensko zunanje ministrstvo naslovilo na Zagreb zaradi odločitve o razglasitvi ekološko-ribolovne cone čez eno leto.
Rupel in Frattini o Jadranu

O odločitev hrvaškega sabora se bosta jutri pogovarjala slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel in njegov italijanski kolega Franco Frattini. Kot je v pogovoru za 24 ur povedal predsednik vlade Anton Rop, se je s italijanskim premierom Silviom Berlusconijem dogovoril, da državi že v prihodnji teden začneta s pripravo skupnih stališč v zvezi s hrvaško potezo. Temu je tudi namenjeno jutrišnje srečanje med Ruplom in Frattinijem.
"Rešitev lahko iščemo znotraj skupne ekološke in ribiške cone, vendar jo morajo razglasiti vse države ob jadranskem morju in skupaj se moramo dogovoriti za rešitve in načine urejanja. Vendar bo sedaj to bistveno težje, saj so na hrvaški strani nekatere stvari prejudicirali in bo težko storiti korak nazaj," je še dejal Rop.