Predsednik komisije za prikrita grobišča Jože Dežman je po sredinem polaganju vencev v Hudi Jami zapisal , da je bilo v rovu Barbara že opravljeno veliko delo, hkrati pa ministrstvu za kulturo predlaga, da rov razglasi za kulturni spomenik državnega pomena. Med izhodišči, ki jih je tokrat sprejela komisija, predsednik komisije navaja, da se bodo posmrtni ostanki že izkopanih žrtev potem, ko bodo rudarji pripravili prostor za pietetno hrambo v desnem odseku rova, premestili tja. Ko bodo prekopane še preostale žrtve iz jaška, bo sprejeta odločitev o končnem kraju pokopa vseh žrtev.
Komisija ob tem podpira Dežmanov predlog, naj na seji v začetku decembra obravnava in sprejme programska načela za ureditev prikritih množičnih morišč in grobišč ter jih posreduje v obravnavo vladi. Če obravnava tega dokumenta na vladi ne bo možna, bo komisija gradivo posredovala v DZ s predlogom, naj se ustanovi parlamentarna komisija, ki bo nadaljevala delo t. i. Pučnikove parlamentarne raziskovalne komisije.
Komisija je sicer terensko sejo sklenila z ogledom sondiranja morišča in grobišča v protitankovskem jarku pri Mostecu pri Brežicah, je zapisal Dežman. Veliko množično grobišče zahteva za nadaljnje urejanje vsa tista opravila, ki so bila že strokovno opredeljena, vendar jih trenutno "zaradi številnih oblastnih ovir ni mogoče izvajati". Komisija tako med drugim opozarja, da še zdaj niso bile poravnane obveznosti do Inštituta za sodno medicino, ki je opravil identifikacijo žrtev, prekopanih iz brezna Konfin I v Kočevskem Rogu.
Komisija še poudarja, da ni mogoče pričakovati, da bo država urejala vsa zapletena vprašanja, povezana z več kot 600 prikritimi morišči in grobišči. Zato poziva posameznike, združenja, lokalne skupnosti in župnije, da s simbolnimi dejanji in praktično pomočjo "prispevajo k preseganju tabujev titoizma", je še zapisal predsednik komisije Dežman.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.