Upamo, da v naslednjih dneh še lahko preprečite sicer grozečo katastrofo, ki bi pomenila težko popravljiv madež za vse vpletene – s temi besedami je sodniško društvo pozvalo ministrstvo za pravosodje, naj vlada uredi plače sodnikom, sicer bodo vložili kolektivno tožbo.
"Kot je povedal tudi predsednik vlade, je izhodišče to, da se ureja situacija za vse poklicne skupine hkrati, zato vprašanje, ali bo na temu področju do 3. januarja kak premik," pravi ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan.
Premier Robert Golob je že januarja letos udarno napovedal, da bodo sodnikom in tožilcem zagotovili dodatek k plači.
Obljuba ostaja neizpolnjena, prav tako tudi odločba ustavnega sodišča, ki je pol leta pozneje presodilo, da so plače sodnikov in tožilcev prenizke, in vladi naložilo, naj v šestih mesecih stanje odpravi. Za zdaj kaže, da vlada, ki ima v svoji koalicijski pogodbi zapisano spoštovanje pravne države, roka ustavnega sodišča ne bo ujela.
"Bomo soočeni z novo neustavnostjo, to je z nespoštovanjem ustavne odločbe," ugotavlja Švarc Pipanova.
Kot pravi ministrica za pravosodje, ima ministrstvo pripravljen predlog interventnega zakona, ki bi sodnikom zagotovil 1000 evrov bruto na mesec in ki bi ga vlada lahko takoj vložila v državni zbor. A dodaja, da njen predlog ne uživa podpore koalicije.
Sodniško društvo pa opozarja, da bodo stroški za vlado bistveno višji, če bo vložena kolektivna tožba proti državi.
"Z njimi bi sodniki lahko terjali odškodnino zaradi tega neusklajevanja neustavnosti za do pet let nazaj, kolikor je zastaralni rok, in prav gotovo bi bila finančna posledica večja, kot če bi to vsaj začasno do sistemske reforme uredili s tem dodatkom, kot ga mi predlagamo," je še povedala ministrica.
Sodniško društvo izglasovalo začetek stavkovnih aktivnosti
Slovensko sodniško društvo je danes izglasovalo začetek stavkovnih aktivnosti v primeru "črnega scenarija", je povedala predsednica društva Vesna Bergant Rakočević. O načinu, kako bodo te izredne ukrepe izvajali, pa še niso odločali.
Po prepričanju Bergant Rakočević je ponedeljkova ponudba pravosodnega ministrstva, da z interventnim zakonom sodnikom zagotovijo dodatnih tisoč evrov bruto plače na mesec, le "taktika sprožanja podpore splošne javnosti proti sodstvu, ki se je v preteklosti že izkazala za učinkovit način nereševanja problema".
Predsednica sodniškega društva je retoriko zaostrila po ponedeljkovi izjavi premierja Roberta Goloba v pogovoru za TV Slovenija, da so "sodniki svojo prednost dobili v tem, da je bil njihov del najprej izpogajan", ter da posebnega dogovora glede plač sodnikov ne bo, saj mora vlada najprej doseči dogovor z ostalimi sindikati. "Tukaj ne gre za nikakršno pogajanje o plačah v javnem sektorju, ampak gre preprosto za izvršitev odločbe ustavnega sodišča," je Rakočević Bergant danes opozorila za TV Slovenija.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.