Poslanska skupina DeSUS je stranki predlagala enega kandidata za novega okoljskega ministra, je povedal njen vodja Joško Godec. Dodal je, da se sicer v stranki pojavlja več, tudi do pet imen. "Kandidata znotraj stranke bomo do konca tedna skoraj gotovo imeli, upam pa, da je to resor, ki je naš in naš ostane," je poudaril.
Predlagani kandidat naj bi bil poslanec Matjaž Zanoškar, ki dokončnega 'da' kandidaturi še ni rekel. Prav tako je že jasno, da niti v koaliciji širše podpore nima.
Sicer pa trenutno, tako Godec, v stranki pričakujejo predlog premierja Boruta Pahorja za razrešitev ministra za okolje Karla Erjavca. "Čakamo, ali bo podan predlog za razrešitev na podlagi poziva računskega sodišča ali na podlagi kakšne druge zahteve. Naj se to pove. Do sedaj ministru nobena obtožba še ni bila dokazana," je poudaril Godec.
Če bi premier predlog za Erjavčevo razrešitev vezal zgolj na poziv računskega sodišča, bi po mnenju pravnika Mira Cerarja ustavno sodišče lahko z začasnim zadržanjem izvajanja zakona o računskem sodišču zadržalo tudi postopek razrešitve.
Predlog za razrešitev v četrtek ali petek
Pahor naj bi imel z Erjavcem vse manj potrpljenja. Dokončno naj bi med njima počilo sinoči, ko sta se spet dobila in ko naj bi postalo jasno, da bo Pahor še ta teden, po neuradnih informacijah v četrtek ali petek, predlagal razrešitev Erjavca ne glede na to, ali mu bo DeSUS predlagal novega ministra ali ne.
Erjavec danes pred kamere ni stopil, oglasil se je le z SMS-sporočilom. "Ne dajem izjav, dokler moji pravniki ne pripravijo obrambe vseh vame usmerjenih obtožb in dokler ne odkrijem avtorja te zarote, ki mu že diham za ovratnik," piše.
Erjavec bojkotiral koalicijski kolegij
Erjavec se danes ni udeležil koalicijskega kolegija pri predsedniku vlade Pahorju. Sešla naj bi se v ponedeljek, pogovor pa naj bi tekel o možnosti ustavne presoje zakona o računskem sodišču. O tem naj bi sicer govorila že včeraj, vendar naj bi ostala vsak na svojem bregu.
Koalicijskega kolegija sta se tako udeležila le minister za visoko šolstvo Gregor Golobič ter predsednica LDS in notranja ministrica Katarina Kresal. Golobič je pred sestankom dejal, da po njegovem mnenju ustavna presoja zakona o računskem sodišču ni potrebna.
V kabinetu predsednika vlade glede tega niso bili dosegljivi za pojasnila, prav tako ne v stranki DeSUS.
Spomnimo ...
Kot je znano, je na poziv računskega sodišča Pahor minuli teden napovedal, da bo v 15 dneh državnemu zboru predlagal Erjavčevo razrešitev. DeSUS je ob tem pozval, naj predlaga kandidata za novega okoljskega ministra.
Erjavec je nato napovedal, da bodo v stranki prosili za ustavno presojo zakona o računskem sodišču, na podlagi katerega je to predsednika vlade pozvalo k njegovi razrešitvi. Do odločitve ustavnega sodišča kandidata za njegovega naslednika ne bodo predlagali.
Okoli Erjavca pa se je začelo zapletati že, ko je državno tožilstvo zoper njega in nekdanjega načelnika Slovenske vojske Albina Gutmana na Okrajno sodišče v Ljubljani podalo obtožni predlog zaradi nevestnega dela v službi zaradi posla nakupa osemkolesnikov patria. Takrat je Pahor dejal, da tako kot za vse tudi za Erjavca velja presumpcija nedolžnosti, da pa bo kljub temu moral presoditi, ali lahko kot minister še naprej opravlja svoje naloge.
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.