Tožilstvo je v primeru "Čista lopata" oziroma "Stolp" zoper Ivana Zidarja (SCT), Hildo Tovšak (Vegrad) in Dušana Černigoja (Primorje) 18. februarja na ljubljansko okrožno sodišče vložilo obtožnico, ki je že pravnomočna. Obramba Ivana Zidarja, ki jo vodi Boštjan Penko, pa namerava izpodbijati zakonitost prisluhov Ivanu Zidarju iz leta 2007, ki naj bi bili tudi osnovni dokaz v preiskavi, poroča današnji Dnevnik. Po poročanju časnika naj bi tudi več sogovornikov iz policije priznalo, da zadeva visi na nitki.
V tožilski dokumentaciji je, po informacijah Dnevnika, navedeno, da je policija začela prisluškovati Ivanu Zidarju decembra 2007 zaradi suma fiktivnega poslovanja preko "missing traderjev“. Policija je že v začetku leta 2007 preiskovala domnevno fiktivno poslovanje SCT, vendar pa niso imeli dokaza, da naj bi Ivan Zidar za izvrševanje kaznivih dejanj uporabljal mobilni telefon. Zato niso mogli odrediti prisluškovanja.
Dokaz je priskrbel nemški kriminalist
Ta manjkajoči dokaz pa naj bi priskrbel nemški kriminalist Schaffner iz bavarske policije, ki naj bi 26. novembra slovenskemu kriminalistu po telefaksu poslal obvestilo, da se je pri njem oglasil informator, ki je povedal, da Zidar izvršuje kazniva dejanja s področja gospodarstva in da pri tem uporablja tudi svoj mobilni telefon. To je bil torej manjkajoči dokaz in že naslednji dan je preiskovalna sodnica okrožnega sodišča v Ljubljani izdala odredbo za pridobitev podatkov o telefonskem prometu na tej številki, 5. decembra pa še odredbo za prisluh Ivanu Zidarju. Na podlagi teh prisluhov naj bi tudi odkrili domnevne poskuse dogovarjanja pri pridobitvi posla za izgradnjo kontrolnega stolpa na Brniku in na podlagi tega so začeli prisluškovati še Hildi Tovšak in Dušanu Černigoju – in rodila se je operacija in afera Čista lopata.
Penko bo poskušal dokazati, da je policija skonstruirala dokaze za prisluškovanje
Po poročanju Dnevnika je Zidarjev odvetnik Penko v zadnjih dneh dejal, da bo zagotovo lahko izločil prisluhe Ivanu Zidarju kot nezakonite. Kot je Penko povedal za 24ur.com, je tudi kazensko ovadil nemškega in slovenskega kriminalista zaradi zlorabe položaja. Policisti naj bi si namreč informacije vedno izmenjevali v formalnem okviru – Interpol, Europol, delovne skupine ipd., ne pa preko telefaksa. Penko naj bi tako poskušal zaslišati tudi nemškega kriminalista, od kod je dobil informacijo o tem, da je Zidar uporabljal mobilni telefon za izvrševanje kaznivih dejanj na področju gospodarstva.
Če bi Penko torej dokazal, da je bil dokaz za prisluhe Zidarju policijski konstrukt, bi bili prisluhi kot dokaz najverjetneje izločeni. Posledično bi padli tudi prisluhi Tovšakovi in Černigoju. In posledično bi v vodo padla tudi operacija Čista lopata, saj ne glede na to, koliko dokazov so policisti zbrali s prisluhi, ti niso uporabni, če so nezakonito pridobljeni.
Tožilstvo: Sodišče je zahtevo za umik dokazov že zavrnilo
Iz posebne skupine državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala pa so sporočili, da navedba o nezakonito pridobljenih dokazih ne drži, saj je sodišče zahtevo za umik določenih dokazov že zavrnilo.
Po pojasnilu tožilcev sta dva zagovornika in ena obtožena oseba v zadevo "Stolp" sodišču predlagali izločitev dokazov, ker so bili po njihovem mnenju pridobljeni nezakonito, Okrožno sodišče v Ljubljani pa je takšne njihove predloge zavrnilo, saj dokazi niso bili pridobljeni nezakonito, obenem pa je zavrnilo tudi njihove ugovore zoper obtožnico, ki je tako pravnomočna.
Višje sodišče v Ljubljani je 19. novembra obravnavalo še pritožbe zagovornikov in ene obtožene osebe ter pritožbe zavrnilo, ker je ugotovilo, da so bili dokazi pridobljeni zakonito. "Tako je iz odločbe sodišča jasno razvidno, da trditve v medijih nimajo osnove v dejstvih,“ so še pojasnili na tožilstvu.
Sodišče: Obravnava še ni razpisana
Z Okrožnega sodišča v Ljubljani pa so sporočili, da trenutno senat sodišča rešuje ugovore in da datum glavne obravnave v zadevi še ni znan.
Policija: Vse postopke prisluškovanja smo izvedli zakonito
Tudi na policiji so zanikali navedbe Dnevnika, da bi pri prisluškovanju Ivanu Zidarju lahko šlo za policijski konstrukt in da bi bilo prisluškovanje zato lahko nezakonito. Kot pravijo, so vse prisluškovanje v tej zadevi izvedli na podlagi pridobljenih dokazov ter na podlagi sodnih odredb.
Nekatere preiskave o poslovanju SCT še potekajo
Sicer pa nekatere preiskave poslovanja podjetja SCT še potekajo. Gre namreč za preiskavo zaradi suma fiktivnega poslovanja podjetja, zaradi katerega so bile v zadnjih dveh letih izvedene tudi hišne preiskave pri vodilnih v podjetjih.
Kot so povedali v skupini državnih tožilcev, vodijo več postopkov glede fiktivnega poslovanja SCT z 'missing traderji'. "Večji del je v fazi predkazenskega postopka, v enem delu pa se je pred kratkim zaključil predkazenski postopek in o kazenski ovadbi državni tožilec še ni odločil, saj obsežno zadevo še preučuje,“ so pojasnili v skupini. Več informacij pa zaradi postopkov, ki še potekajo, niso želeli podati.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.