Predsednik DL Gregor Virant je oba pozval k odstopu. V stranki so dopuščali vse možnosti. So pa bili poslanci pred sejo precej neenotni o tem, ali bi moral Janša odstopiti z mesta predsednika vlade.
Po seji sveta je Virant na novinarski konferenci povedal, da stranka DL poziva Janšo, naj v roku 10 dni odstopi ali pošlje v državni zbor glasovanje o zaupnici. Dodal je, da v primeru glasovanja o zaupnici le-te DL ne bo podprla. V primeru odstopa Janše pa od SDS pričakujejo, da bo predlagal novega mandatarja.
Virant je še dejal, da DL ostaja zvest koalicijski pogodbi, saj so v koalicijo vstopili s programom, v katerem so kot ključen cilj izpostavili zagotovitev delovanje pravne, zaupanje vredne države. Dodal je, da DL omenjeno predlaga zato, da bi omogočil nadaljevanje ključnih reform za Slovenijo. Če pogoja ne bosta podprta, DL ne bo več član koalicije.
Poudaril je, da koalicijo ogroža predsednik vlade Janša in SDS, ki svojega predsednika podpira, ne pa katera koli druga koalicijska stranka. Dejal je, da če bi Janša ostal, lahko nastane politična kriza. Hkrati pa Virant jasno poudarja, da bi bila to izključno odgovornost Janše in SDS. Za državo je po njegovem mnenju najpomembnejša vrnitev zaupanja v pravno državo in državne institucije.
Odziv SDS: DL naj se neha sprenevedati
V stranki SDS so se na odločitve DL že odzvali na Twitterju. Zapisali so, da je ''Virant v koaliciji zato, da je predsednik DZ. To je bil njegov pogoj na sestanku koalicije, sicer grozil, da bo šel z Jankovićem''.
Nato so v SDS še pozvali stranko DL, ''naj se neha sprenevedati. Če želijo zamenjati vlado, naj vložijo konstruktivno nezaupnico. Veselimo se razprave''.
Na poziv DL so se odzvali tudi ministri iz vrst SDS, in sicer Zvone Černač, Vinko Gorenak, Andrej Vizjak in Žiga Turk. Poudarili so, da je svet SDS že ''resno in odgovorno obravnaval politične razmere''. Dodali so, da podpirajo Janšo in zavračajo vse špekulacije glede drugega mandatarja, ki naj bi ga predlagal SDS.
Menijo, da je 10-dnevno čakanje nepotrebno in škodljivo. Pozvali so, da ''tisti, ki meni, da potrebujemo drugo vlado, naj prevzame polno odgovornost in naj čim prej v državni zbor vloži konstruktivno nezaupnico''.
Na Twitterju je svojo podporo premierju izrazil tudi obrambni minister Aleš Hojs. Dodal je, da bo NSi podprla aktualnega predsednika.
Janša je koalicijske partnerice pozval k čimprejšnji odločitvi glede nadaljnjega sodelovanja v vladi, odgovor naj bi pričakoval do ponedeljka.
Kaj so povedali pred sejo sveta?
"Janša bi zaradi očitkov KPK moral odstopiti in mesto prepustiti tretjemu, vsaj dokler na upravnem sodišču ne dokaže nedolžnosti," je pred začetkom dejal minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič. Od novega predsednika vlade bi Pličanič pričakoval kredibilnost, sposobnost. Meni, da jih je v SDS kar nekaj takšnih, ki ustrezajo tem lastnostim. Na vprašanje, ali bi bil lahko to minister za delo Andrej Vizjak, je dejal, da je Vizjak zagotovo kredibilen, sposoben in ugleden kandidat.
Poslanec Bojan Starman pa je dejal: "Tudi poročilo KPK smrdi, najbolje bi bilo, da bi nadaljevali delo v koaliciji, čeprav z Janezom Janšo." Zdi se mu škoda, da bi se po nekaj zelo pomembnih odločitvah za državo, ki jih je ta vlada sprejela, spet prepirali. To je po njegovem mnenju popolna neumnost, ki ne koristi nikomur.
Poslanka DL Katarina Hočevar je izrazila vero v to, da bodo sprejeli odločitve, ki so dobre za državo. Meni pa, da bi se Janša moral umakniti z mesta predsednika vlade. Polonca Komar meni, da morajo narediti vse, da ostane država v dobri kondiciji ter da končajo začeto delo. Dejala je tudi, da se ne bojijo predčasnih volitev in da so odprte vse možnosti.
Virant je v torek objavljene ugotovitve Komisije za preprečevanje korupcije ocenil za tako obremenjujoče, da terjajo odstop obeh politikov z javnih funkcij. Po njegovem mnenju je nesprejemljivo, da Janša in Janković ne spoštujeta zakona glede poročanja o premoženju in da komisiji nista znala pojasniti izvora premoženja.
KOMENTARJI (3993)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.