Vlada je obravnavala poročilo o vodenju projekta Teš 6, ki ga je pripravil HSE.
Kot je po seji povedala ministrica za gospodarstvo Darja Radič, so HSE naložili, naj pripravi bolj natančno investicijsko shemo, da bo znana prava vrednost investicije. Poročilo mora tudi dopolniti z informacijo, ali je bilo vodenje projekta do sedaj tako slabo, da bi morali iskati odgovornost pri posameznikih. Ker je še nimajo, danes še ni bilo govora o morebitni menjavi direktorja Teša Uroša Rotnika, je pojasnila Radičeva. Sicer pa vlada Rotnika ne more zamenjati, to je v pristojnosti nadzornega sveta Teša in njegovega lastnika HSE, je še dodala.
Premier Borut Pahor je po seji vlade dejal, da potrebujejo za konkretne ukrepe jasnejše odgovore. Na osnovi teh odgovorov bo vlada sprejela tudi morebitne odločitve kadrovske menjave. Kot je izpostavil, "ne bi prehiteval dogodkov, jih pa ne izključuje".
Vlada se bo tudi morala odločiti, ali s projektom TEŠ 6 nadaljuje ali ne. Če se projekt ne bo nadaljeval, pa bo treba zagotoviti nek drug vir za zagotavljanje električne energije.
Da projekt ni bil idealno voden, je minuli četrtek dejal tudi prvi mož Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) Borut Meh. Rotnik pa je ocenil, da projekta ni mogoče idealno voditi, vendar ob tem zagotovil, da je bil voden v duhu dobrega gospodarja.
Poročilo naj bi ugotovilo določene nepravilnosti pri vodenju projekta in Teša
HSE je poročilo, ki obsega 146 strani, vladi skladno z junijskim sklepom vlade dostavil minuli četrtek. V HSE poročila, ki ima oznako zaupno, doslej še niso komentirali. To bodo storili, če se bo vlada odločila drugače in oznako zaupnosti z dokumenta umaknila. Predsednik vlade je sicer minuli teden dejal, da si bo vlada prizadevala za umik te oznake in za javno objavo gradiv. Ko bo ta odločitev sprejeta, bodo gradivo posredovali javnosti.
V poročilu naj bi bilo po poročanju 24UR med drugim zapisano:
- da gre za deficit v vodenju projekta kot tudi pri upravljanju družbe;
- koncentracija pooblastil pri poslovodstvu je pripeljala včasih tudi do samovoljnega jemanja pristojnosti;
- da je bila vloga HSE potisnjena v ozadje;
- da zamuja začetek del in gradbenih dovoljenj;
- da je eskalacijska klavzula slaba in
- da je vse stroške nadgradnje transportne infrastrukture nase prevzel Teš.
Premier Pahor je v torek ministrici za gospodarstvo Darji Radić in generalni sekretarki vlade Heleni Kamnar naročil, naj pripravita celovit arhiv vseh sklepov, poročil in korespondenc, ki v okviru pristojnosti HSE, vlade in DZ zadevajo Teš 6 od leta 2003 do danes.
Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) pa je v sredo za Teš 6 odobrila do 200 milijonov posojila. S tem se je finančna konstrukcija okoli 1,1 milijarde evrov vrednega Teša 6 zaprla; 550 milijonov evrov posojila bo dala Evropska investicijska banka, preostalo pa bodo lastna sredstva HSE oziroma Teša.
Kot je v sredo ocenil Rotnik, odobritev posojila za Teš 6 s strani EBRD "kaže na dobro zasnovan in dobro voden projekt".
Delavci zahtevajo Mehov odhod
Medtem ko se veliko govori o zamenjavi Rotnika, pa mu sindikati in sveti delavcev v HSE stojijo trdno ob strani. Zato pa zahtevajo odhod Meha. Menijo namreč, da s svojim ravnanjem povzroča nepopravljivo škodo posameznim družbam, holdingu in državi. "O vsem tem pričajo dejstva, ki jih lahko podkrepimo s številnimi dokazi, ki jih bomo po potrebi tudi predali pristojnim organom," so v sporočilu za javnost zapisali sindikat delavcev dejavnosti energetike Teš, svet delavcev Teša, sindikat Premogovnika Velenje, svet delavcev Premogovnika Velenje in sindikat delavcev dejavnosti energetike Dravskih elektrarn Maribor.
Meh je njihove očitke že zavrnil, češ da so nesmiselni, zahteva po odstopu pa pritisk nanj osebno.
A delavci vztrajajo: "Stanje je kritično, voz je krenil po hribu navzdol. In mi ga bomo ustavili." Čakali bodo še en teden, če odgovora na njihove zahteve ne bo, nam, kot kaže, tudi v tem sektorju grozi generalna stavka. To pa pomeni, da se bo Slovenija soočila z električnim mrkom.
Delavci po drugi strani menijo, da je bil projekt gradnje Teš 6 korektno voden in ga tudi podpirajo. Kot je pojasnil predsednik sindikata delavcev dejavnosti energetike Teš Branko Sevčnikar, je treba morebitne nepravilnosti pri projektu gradnje Teš 6 sankcionirati, vendar mora imeti vlada za to prave informacije. Nekatere od njih je Meh po navedbah Sevčnikarja potvarjal.
Če ne bo rešitve, nas čaka mrk.
Poročilo HSE lahko preberete na spodnji povezavi
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.