Prometni inšpektorat je proti generalnemu direktorju Slovenskih železnic Tomažu Schari vložil predlog za uklonilni zapor zaradi neplačevanja kazni, ki so jih inšpektorji izrekli železnicam zaradi zamud pri opremljanju vozil za posebne namene z budniki. Gre za varnostne naprave za spremljanje odzivov voznika, ki ustavijo vlak, če se stojevodja ne odzove v času, ki je določen za napravo.
SŽ so sicer kazni plačale, sporne pa so kazni, ki so bile naložene Schari. Gre za 1800 evrov. Schara sicer trdi, da je kazni poravnal, prometni inšpektor pa vztraja, da denarja ni dobil.
Budniki so bili po trditvah SŽ do roka, 31. decembra, vgrajeni v vse lokomotive in vse potniške garniture ter vsa motorna vozila za posebne namene, razen v pet vozil, na katerih trenutno opravljajo investicijsko vzdrževanje in so v delavnici. Teh pet bo imelo vgrajene budnike do konca januarja, sicer pa niso v prometu.
Zakaj budnikov niso vgradili pravočasno?
Zakon o varnosti v železniškem prometu je v 71. členu določil, da morajo biti motorna vozila za posebne namene opremljena z budniki. Kot so za 24ur.com pojasnili pri SŽ bi morali budnike vgraditi v roku enega dneva (zakon je bil objavljen 10. julija 2007, začel pa je veljati takoj naslednji dan). Vozila, v katere bi budnike morali vgraditi, so v povprečju stara 35 let in so vsa leta obratovala brez bistvenih posebnosti.
Kot zatrjujejo pri SŽ, so ministrstvu za promet predlagali, da določi rok za vgradnjo budnikov. Če bi sporna vozila takoj izključili iz prometa, bi to pomenilo večjo nevarnost za odvijanje železniškega prometa. Med vozili so namreč tudi takšna, ki so potrebna za vzdrževanje javne železniške infrastrukture. Rok za vgradnjo budnikov je bil nato 31. december.
Vendar pa je po besedah SŽ inšpektorat po zakonu o prekrških izdajal plačilne naloge, ker v odločbi, kjer je bilo določeno predhodno obdobje za vgradnjo budnikov, ni bilo zapisano, da je do 31. decembra dovoljena vožnja omenjenih vozil brez budnikov. "Če ponazorimo, bi to pomenilo, da imamo npr. do 31. 12. 2008 rok, da vgradimo ustrezne tehnične naprave, se prilagodimo standardom, do takrat pa z avtomobilom ne smemo na cesto,“ so za 24ur.com razložili na SŽ.
Pri SŽ so poudarili, da je šlo v konkretnem primeru za pomanjkljivost zakona in da so SŽ in njihov generalni direktor prevzele odgovornost nase z zavestjo, da bi drugačno ravnanje bistveno vplivalo na varnost železniškega prometa. "Vse izdane odločbe z izrečenimi kaznimi, vključno z grožnjo uklonilnega zapora, so posledica odločitve generalnega direktorja, da prevzame odgovornost nase,“ so dodali.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.