Predsedniki ''levega trojčka'' so ugotovili, da so pri uskladitvi vsebinskega dela koalicijske pogodbe "prišli skoraj do konca" in uspešno začeli tudi pogovore o kadrovskem delu pogodbe, je po delovnem kosilu s predsednikoma Zares in LDS, Gregorjem Golobičem in Katarino Kresal, pojasnil predsednik SD Borut Pahor. Verjetni mandatar Pahor ter Golobič in Kresalova so na kosilu ugotovili, da so v tem tednu s pospešitvijo neformalnih pogovorov prišli "tako rekoč skoraj do konca" pri uskladitvi glede vsebinskega dela pogodbe, uspešno pa so se začeli tudi pogovori o kadrovskih vprašanjih. Ker pa je ena izmed morebitnih koalicijskih partneric, DeSUS, v četrtek prekinila pogovore, so sklenili, da pustijo osnutek pogodbe tako v vsebinskem kot kadrovskem delu nedokončan.
Tako bi se DeSUS, če se bo odločila za nadaljevanje pogajanj, po Pahorjevih besedah vrnila v pogajanja kot enakopraven in enakovreden partner ter skupaj z njimi končala delo na koalicijski pogodbi. "Hrabri nas nekaj znakov, ki so prišli iz stranke in poslanske skupine," je dejal. Predvsem bi si želel doseči, da DeSUS pride za pogajalsko mizo in z njimi doreče eno od pomembnih vprašanj, in sicer modernizacijo pokojninskega sistema.
Glede na zahteve DeSUS, da bi imeli v novi vladi ministrsko mesto več kot LDS, pa so predsedniki treh strank danes našli rešitve, ki so po Pahorjevih besedah "rezultat politične prožnosti", zato ne pričakuje težav. "Videli boste, da bomo rešili problem," je napovedal. Predsednik DeSUS Karl Erjavec mora sicer za nadaljevanje pogajanj le priti na pogovor in se "pogovarjati o ustreznosti rešitev brez pogojevanj". V tem primeru Pahor pričakuje, da bi do naslednje srede z DeSUS poskušali uskladiti vsebinski del, nato pa bi se uskladile vse štiri stranke, ki bi lahko do konca tedna parafirale ta del koalicijske pogodbe. Intenzivno se bodo nadaljevala tudi pogajanja o kadrovskih vprašanjih, je napovedal Pahor in dodal, da jih bo sprva vodil dvostransko, nato pa z vsemi predsedniki strank skupaj.
'Sposobnost pred matematiko'
Tudi kadrovska vprašanja se bodo po Pahorjevih napovedih kmalu uredila, predsedniki treh strank pa so se zavezali, da bodo zasledovali načelo kompetentnosti in sposobnosti pred matematično formulo sorazmernosti moči vladnih strank. Glede zastopanja strank v vladi so se danes sicer načeloma dogovorili, "ker pa zraven ni še četrte, te formule nismo dokončno dorekli". Pahor o imenih še ni želel govoriti, saj mora, ''če želi uspešno zaključiti kadrovski del usklajevanj, pogovore do neke mere voditi diskretno". Po besedah verjetnega mandatarja so bili zaenkrat izraženi interesi predsednikov strank glede delitve kadrovskih vprašanj komplementarni, zato ne vidi razlogov, da bi prihajalo do težav. Pahor je tudi zadovoljen s kadrovsko ponudbo Zaresa in LDS, ob tem pa napoveduje, da bo v vladi morebiti sodelovala tudi osebnost, ki ne bo spadala v kvoto nobene od teh strank. "Če bo oseba dovolj sposobna, ni nujno, da pripada določeni politični opciji," je povedal. Neuradno je sicer menda že dogovorjeno, da bosta Golobič in Kresalova nadaljevala kariero kot ministra, Mitja Gaspari pa naj ne bi bil minister za koordinacijo, pač pa minister brez listnice za razvoj.
Strokovna presoja in združitev ministrstev?
Predsedniki levega trojčka so se danes dogovorili tudi, da bo znotraj koalicijske pogodbe posebno načelo, po katerem bodo vse zahtevnejše politične odločitve dali v presojo strokovni javnosti in zlasti parlamentu. Nekateri projekti, denimo vojni zakoni ali vprašanje meje s Hrvaško, pa bodo tudi predmet usklajevanj predsednikov strank. Pahor je še napovedal, da bodo takoj po primopredaji začeli socialni dialog, pa tudi stvari, ki niso vezane na socialni dialog, bodo veliko bolj kot doslej predmet razprav v državnem zboru.
Morebitni koalicijski partnerji so se danes intenzivno ukvarjali tudi z obveznostjo nove vlade, ki mora zaradi spremenjene zakonodaje ustanoviti ministrstvo za Slovence po svetu. Čeprav bi obseg ministrstev raje krčili kot širili, so ugotovili, da morajo zakon spoštovati, bodo pa razmislili o možnosti združitve nekaterih ministrstev, je še pojasnil Pahor.
Vabi DeSUS tudi Janša?
Medtem pa prvak SNS Zmago Jelinčič Plemeniti trdi, da svojo vlado sestavlja tudi predsednik SDS Janez Janša, ki naj bi stranki DeSUS ponujal kar tri ministrstva. A Karl Erjavec je informacijo že zanikal in dodal, da v desno vlado nikakor ne bi šel. Pahorja morebitni poskusi Janše, da bi oblikoval svojo vlado, ne motijo. "To je legitimno," je dejal.
Realno gledano bi Janša lahko oblikoval koalicijo, v kateri bi lahko bile SDS, ki ima 28 poslanskih sedežev, DeSUS s sedmimi poslanci ter SNS in SLS, ki imata vsaka po pet poslancev. V tem primeru bi imela koalicija 45 poslanskih sedežev, kar pa ni večina, saj je v državnem zboru 90 poslancev, torej je za večino potrebnih vsaj 46 glasov parlamentarcev. Pri podpori bi lahko pomagala poslanca narodnih manjšin, ki praviloma glasujeta po svoji vesti in ne politični opciji. Po drugi strani pa bi Pahor lahko oblikoval manjšinsko vlado brez DeSUS, vendar bi težko vladal. Če bi bile v koaliciji samo stranke ''levega trojčka'', bi njihove predloge podprlo "le" najmanj 43 poslancev (SD 29, Zares 9 in LDS 5).
Do srečanja med Pahorjem in Erjavcem naj bi sicer prišlo že jutri, in sicer po izrednem kongresu DeSUS. Vili Rezman (DeSUS) je namreč namignil, da je Erjavec ravnal na svojo pest. ''Erjavec je sam presojal, do katere mere lahko zaostruje v taktiki, ko se je pogajal. Mi smo ocenili nekoliko drugače,'' je dejal za Tv klub.
KOMENTARJI (343)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.