Po tem, ko je dopoldne izvršni odbor DeSUS Matjaža Zanoškarja imenoval za svojega kandidata za ministra za okolje, je le-ta popoldne umaknil svojo kandidaturo. Kot je povedal, se je za ta korak odločil po telefonskem pogovoru s premierjem Borutom Pahorjem, v katerem mu je ta ponovil, da se mu ne zdi najbolj primeren kandidat in da tudi sicer najverjetneje ne bi dobil zadostne podpore poslanskih skupin.
'Dober in idealen kandidat'
Erjavec je sicer strankinega kandidata za ministra videl kot dobrega kandidata. "Je človek, ki dobro pozna okoljsko problematiko, je tudi župan Slovenj Gradca. Po mojem je idealen kandidat," je dejal. Ob tem pa zanikal ugibanja, da se Zanoškar iz državnega zbora umika zato, da bi napravil prostor njemu.
Na vprašanje, ali ni stranka s svojim predlogom premierja spravila v šah-mat položaj – Pahor je namreč pred časom izjavil, da Zanoškar ni ustrezen kandidat –, je Erjavec odgovoril, da ni "postavil nobenega šah-mata". Če bi premier Zanoškarja po pogovoru zavrnil, pa se bo stranka po Erjavčevih besedah morala usesti in se odločiti, kako naprej.
Zanoškar: Obstaja še en kandidat
Zanoškar je bil sicer največkrat omenjen kot kandidat za omenjeni ministrski stolček, vendar je pred dnevi svojo kandidaturo uradno umaknil. Včeraj je priznal, da je še vedno v igri, danes pa pojasnil, da zato, "ker se je tako odločil izvršni odbor stranke". Pozno popoldne je nato kandidaturo vendarle umaknil. Še pred tem je dejal, da obstaja še en kandidat za ministra.
Pahor: Čim prej, tem bolje, da popolnimo ministrsko ekipo
Pahor si želi, da Erjavca na položaju ministra za okolje in prostor nasledi kompetenten človek, ki bo z vsem svojim znanjem, predanostjo in avtoriteto delal v smeri ureditve vprašanj v tem zahtevnem resorju.
S kandidatom bo opravil razgovor, takoj ko bo z njim uradno seznanjen, je zagotovil. "Čim prej, tem bolje, da popolnimo ministrsko ekipo. Sicer delo vlade nič ne trpi, imamo državnega sekretarja Zorana Kusa, ki svoje delo opravlja izredno dobro."
Ob tem je izrazil zadovoljstvo, da se je DeSUS odločil ostati, in zagotovil, da bo kot premier naredil vse, da bo ta stranka enakovreden partner, "kot je bila tudi doslej".
'Ostajamo v koaliciji'
Z odločitvijo, da stranka ostaja v koaliciji, je po Erjavčevih besedah stranka izrazila željo, da še naprej uveljavlja svoj program v vladi. Bo pa po njegovem mnenju stranka na naslednjem koalicijskem vrhu predlagala, da koalicija preveri uresničevanje koalicijskega sporazuma in tudi pogleda, ali so glede na spremenjene gospodarske razmere morebiti potrebne njegove spremembe.
Stranka po besedah vodje poslanske skupine DeSUS Joška Godca sicer ocenjuje, da v zadnjem letu ni bilo realizirano veliko njenih zahtev iz koalicijskega sporazuma, zato je napovedal, da bo stranka v prihodnje "bolj prodorno iskala svoje zahteve" z željo, da pridobi več tistega, kar je obljubila svojim volivcem.
'Predsednik stranke bom; ne sprejmem nobene službe v vladi'
Izvršni odbor je danes sprejel tudi sklep, da zaupa vodstvu in predsedniku stranke in da ni nobenega razloga za izredni kongres stranke. "To je malo tudi odgovor na pisanje medijev, da nekdanji strankin poslanec Franc Žnidaršič pričakuje spremembe v stranki, sicer da se v njej več ne vidi," je dejal Erjavec. Povedal je še, da bo nadaljeval svoje delo kot predsednik stranke in da ne bo sprejel "nobene službe v vladi".
'Erjavec razrešen zaradi političnih razlogov'
Med današnjimi sklepi je izvršni odbor stranke sprejel še pobudo za novelo zakona o računskem sodišču. V stranki namreč menijo, da je sedanji zakon v nasprotju z nekaterimi določili ustave. V zvezi s tem je Erjavec danes tudi povedal, da ne bo vložil ustavne presoje zdajšnjega zakona o računskem sodišču, saj da ni bil "razrešen zaradi poziva računskega sodišča, temveč iz političnih razlogov".
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.