DeSUS je proti predlaganemu načinu usklajevanja pokojnin po tako imenovani švicarski formuli, je dejal predsednik stranke Karl Erjavec. Če bo koalicija vztrajala pri takšnem predlogu pokojninske reforme, bo DeSUS začel vse postopke za izstop iz koalicije, je napovedal. Najustreznejši način usklajevanja pokojnin je usklajevanje z rastjo plač, je prepričan. Kot nesprejemljivega je ocenil predlog, ki bi povzročil padanje višine pokojnin.
"Sprememba načina usklajevanja ne bo prinesla takih učinkov, da bi rešila pokojninski sistem, povzročila pa bo še več težav za upokojence. Krize ne bomo rešili s tem, da bomo prikrajšali upokojence za nekaj deset evrov," meni. "Švicarska formula ne pride v poštev, saj tudi mi nimamo švicarskih pokojnin in plač. Ko bo socialni dialog končan, se bo začela bolj intenzivna razprava znotraj koalicije o pokojninski reformi," je napovedal.
'Če bo referendum o starostni meji, ga bomo v DeSUS podprli'
Glede vprašanja starostne meje za upokojitev pa so v DeSUS na strani sindikatov. Če sindikati z vladno stranjo ne bodo našli sprejemljivega kompromisa, "obstaja velika verjetnost, da podpremo sindikate, ki govorijo tudi o možnosti naknadnega zakonodajnega referenduma".
Bo reforma prizadela kmeta?
Do predlagane pokojninske reforme so skeptični tudi na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS). Predlagatelje so pozvali, naj upoštevajo vlogo kmeta in ne posegajo v njegove že pridobljene pravice. "V obdobju globalizacije in gospodarske krize na svetovnem trgu se dohodkovni položaj slovenskega kmeta zelo poslabšuje in njihova plačilna sposobnost je nizka," opozarjajo v zbornici. Dodajajo, da zavarovanci na podlagi opravljanja kmetijske dejavnosti predvidenih novih in dodatnih finančnih obremenitev za socialno varnost ne bodo zmogli.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.