Slovenija

SD proti vladi, SDS z njo

Ljubljana, 18. 06. 2010 08.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Poslanci niso podprli zakona, ki predvideva obvezno delitev dobička z delavci. Proti temu je lobirala vlada, zanimivo pa je, da jo je Janševa SDS podprla, Pahorjeva SD pa ne.

Denar
Denar FOTO: Reuters

Za zakon o udeležbi delavcev pri dobičku, ki je v delu predvideval obvezno udeležbo delavcev pri dobičku in na katerega je državni svet izglasoval odložilni veto, je danes od 71 prisotnih glasovalo 39 poslancev, 10 jih je bilo proti. Zakon ni sprejet, saj bi zanj moralo glasovati vsaj 46 poslancev.

Poslanci so znova odločali o zakonu o udeležbi delavcev pri dobičku. Državni svetniki so namreč na zakon, ki za določene primere določa obvezno delitev dobička, izglasovali odložilni veto. Za njegov sprejem bi moralo zato tokrat glasovati vsaj 46 poslancev, kar pa se ni zgodilo. Glas za je oddalo 39 poslancev, deset pa jih je bilo proti.

Obvezna? Prostovoljna? Obvezna?

Vlada je predlagala prostovoljno delitev,  DZ pa je nato zakon dopolnil tako, da bi bilo treba v primerih, ko bi se lastniki odločili deliti več kot 25 odstotkov bilančnega dobička, vsaj četrtino te vsote nameniti delavcem.

S tako spremenjenim zakonom se ni strinjal državni svet, ki je na pobudo interesne skupine delodajalcev konec maja na zakon izglasoval odložilni veto. Odbor DZ za gospodarstvo je v ponovni obravnavi 8. junija potrdil sprejeti zakon, medtem ko se vlada zavzema za to, da bi DZ pri vnovičnem odločanju podprl njen predlog o prostovoljni delitvi dobička.

Vlada za prostovoljno delitev

"Ministrstvo za gospodarstvo ocenjuje, da je treba uveljaviti prvoten koncept udeležbe delavcev pri dobičku, ki ga je predlagala vlada in je temeljil na prostovoljnosti delitve dobička, na poenostavitvi postopkov, odpravi odloga izplačila in na davčnih spodbudah," so se odzvali na ministrstvu. Če se bo izkazalo, da v DZ obstaja podpora prvotnemu predlogu, bo ministrstvo ponovno vložilo v sprejem prvotni predlog zakona, so dodali.

Vlada je poslance pozivala, naj ne potrdijo dopolnjenega predloga. "Ugotovili smo, da ima obveznost vrsto negativnih vplivov na slovensko gospodarstvo in na dotok tujih neposrednih investicij. S tem bi izničili vse druge ukrepe, ki jih izvajamo za pritegnitev teh investicij," je v imenu vlade dejala državna sekretarka na ministrstvu za gospodarstvo Darja Radić. Udeležba pri dobičku na prostovoljni ravni je eden od motivacijskih elementov, dodaja, podjetja pa bi se lahko ob obveznosti delitve selila v tujino ali pa dobičke prek transfernih cen peljala v druge države.

Poslanci SD za zakon, SDS podpira vlado

Poglejmo, kako so glasovali. Poslanska skupina SD bo glasovala za zakon, je med razpravo napovedal Bojan Kontič, "čeprav so upanja zelo majhna". Prepričan je, da uzakonitev obveznosti ne bo vplivala na konkurenčnost, glede nezanimivosti za tuje vlagatelje pa se je vprašal, kje so ti danes.

Poslanci Zaresa so z izjemo Franca Jurija glasovali proti. Zakona niso podprli niti v LDS. Po mnenju Boruta Sajovica bi se namreč podjetja lahko "kreativno" izmikala obveznostim in posledično bi zakon škodoval delavcem. Podobno menijo v SDS, kjer so prav tako glasovali proti.

DeSUS je zakon podprl, v SLS pa so glasovali po lastni vesti, a se mnenja njihovih poslancev nagibajo v prid zakona. V SNS so prepričani, da mora biti udeležba pri dobičku obvezna, ker, kot pravi Bogdan Barović, delavec ni strošek, ampak prispeva k dobičku.

Različni odzivi

Odzivi na nezadostno podporo zakonu o udeležbi delavcev pri dobičku, ki bi v delu določal obvezno udeležbo, so različni. Delodajalci odločitev DZ pozdravljajo, sindikati so po drugi strani večinoma razočarani, saj menijo, da prostovoljnost ne bo dala želenih rezultatov.

Na Gospodarski zbornici Slovenije izid ocenjujejo kot "pomemben korak za ohranjanje konkurenčnosti slovenskega gospodarstva". Podjetja se že sedaj soočajo z "nadpovprečno obdavčitvijo dela in z izrazito nefleksibilnim trgom dela", so zapisali v odzivu in dodali, da še naprej zagovarjajo načelo prostovoljnosti delitve dobička. "Prepričani smo, da bi sprejem zakona o prostovoljni participaciji na dobičku v najbolj kritičnem času oživljanja gospodarske rasti povečal realen interes zaposlenih za razvoj in doseganje boljših poslovnih rezultatov," pravijo.

"To je umna poteza," se je odzval generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Igor Antauer, če želi Slovenija privabiti tuje investitorje. "Osebno sem za delitev dobička, vendar ne za obvezno," je poudaril in dodal, da morajo delavci po njegovem mnenju sodelovati pri delitvi dobička, ker so del uspeha podjetja. Ob tem je izpostavil, da bodo managerji, ki imajo namen dolgoročno poslovati in dolgoročno razvijati podjetje, delili dobičke, tisti, ki so plenilci, pa tega ne bodo storili. "Delitev dobička je odvisna od managementa, ne pa od zakona," je še prepričan.

Odločitev je pozdravil tudi predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Štefan Pavlinjek. "Mislim, da je to edino prav, kajti mi smo za delitev dobička, vendar na neobvezni bazi," je izpostavil. Pojasnil je, da obrtniki radi nagrajujejo dobre delavce in delavce, v katere tudi vlagajo. "Obrtniki dajemo dobre plače, dajemo tudi 13. plačo in še kaj drugega, ni pa nam bilo po godu, da bi se obvezna delitev dobička uzakonila," je še dejal Pavlinjek.

Semolič razočaran

V LDS pozdravljamo današnjo odločitev državnega zbora, ki ni sprejel zakona o udeležbi delavcev pri dobičku. V LDS menimo, da predlagani zakon ne bi reševal socialnih težav, bi pa predstavljal resno oviro uspešnim podjetjem pri nadaljnem razvoju. LDS

Predsedniku Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušanu Semoliču je žal, da se je to zgodilo. "Bili smo zelo blizu trenutka, da bi popravili zelo veliko krivico v Sloveniji – da so pri delitvi dobička udeleženi izključno lastniki kapitala," je dejal Semolič in dodal, da je zamujena prilika za to, da bi "ravno v času krize priznali, da delavci soustvarjajo dobiček". Prepričan je, da prostovoljnost ne bo dala želenih rezultatov. "Takšno je stanje v tej družbi – da ima glavno besedo kapital in politiki v večini, ne vsi, temu sledijo," je dodal.

Predsednika sindikalne centrale KS 90 Boris Mazalin ni presenetilo, da poslanci niso podprli zakona. "Glede na stanje duha, glede na to, kako lastniki kapitala razumejo svojo odgovornost do kapitala in do delavcev, je zahteva po obvezni delitvi dobička povsem upravičena," je prepričan. "Tako ležerno reči, da bodo podjetja ob obvezni udeležbi skrivala dobičke, pomeni, da priznavamo skrivanja, kršitve zakonov, poneverbe. Država bi se morala vprašati, kakšen nadzor imamo," je v odzivu dodal Mazalin.

Predsednik konfederacije sindikatov KNSS Neodvisnost Drago Lombar pa meni, da je bolj realno, da bo več delavcev deležno dobička, če bo veljalo načelo prostovljnosti. Tovrsten zakon je nujno potreben, je dejal Lombar, ki pa je imel pomisleke do uzakonitve obveznosti v določenih primerih. "Vnaprej je bilo jasno, da bi bilo – tudi če bi bil zakon sprejet – vprašanje, v katerih podjetjih bi dobiček izplačevali," meni.

Iz Združenja svetov delavcev Slovenije so sporočili, da je nepotrditev zakona "v pretežni meri žal rezultat uspešnega lobiranja delodajalskih organizacij, ne pa strokovnih argumentov". Menijo, da je s tem zamujena priložnost, da bi Slovenija začela s prehodom v ekonomsko bolj učinkovito ter socialno bolj pravično in bolj kohezivno družbo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (69)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nicor
20. 06. 2010 23.08
resslovenka, kaj pa nepošteni delodajalci, ki žal prevladujejo? V delavcu vidijo samo srošek, ki mora biti čim manjši in ta strošek potem tudi v trgovini malo troši, privoščiti si pa tako ne more nič. Lastniki so kot bogovi, ustanavljajo slamnata podjetja, jih zaprejo in odpustijo delavce brez odpravnin, plač in perspektive, sami pa poberejo kar se največ da. In država in politiki jih v tem nesporno podpirajo, če jih ne bi, bi že zdavnaj imeli drugačne zakone. Moj bog, kako gnila država smo! Sicer pa je že Jože Pučnik pred slabimi 20 leti deja: "Slovenija mora oblikovati svojo elito!" In to se zdaj dogaja na račun vedno večjega števila slabo plačanih zaposlenih, z neplačevanjem prispevkov in "lastninjenja podjetij". Sicer pa si težko predstavljam podjetje, ki plačuje vse svoje obveznosti, ki izhajajo iz investicij, stroškov (ustrezno) plačanega dela, davkov in prispevkov itd., da lahko odplačuje še samo sebe, ker je novodobni tajkunski lastnik najel kredit, ki ga mora odplačevati.
resslovenka
20. 06. 2010 12.19
Dobiček pomagajo ustvarjati delodajalcu tudi zaposleni. Če je delodajalec tako pošten, da se tega zaveda, bo že našel način kako nagraditi svoje delavce in jim s tem pokazati eno mero hvaležnosti. Verjamem, da so taki delodajalci tudi v Sloveniji, čeprav v manjšini. Nikoli pa ne bom razumela delodajalca, ki si bo svoj dobiček koval na račun svojih zaposlenih. In so tudi takšni. Dokazljivo.
User416490
20. 06. 2010 08.26
Se opravičujem SDS u ker sem narobe razumel njihovo podporo in mi res ni bilo jasno kako je to mogoče. Ker sem zadevo še enkrat prebral mi je vse jasno da hočejo KOMUNISTI dobiček deliti med zaposlene - zgodovina je ža pokazala svoje kaj se zgodi v takem primeru - samo še severna koreja ima tako ureditev - dejte komunazarji že enkrat spregledat da je bilo zadost teh neumnosti in pojdite v POKOJ čeprav si ga niste zaslužil
User477252
20. 06. 2010 06.58
@cofar 19.6.2010 18.19 jst nisem proti delitvi dobička med delavce, vendar naj bo to odločitev lastnika ! ! ! drugač pa hoče vsak delodajalec dobre delavce, te pa bo imel če jih bo dobro plačal in jim dal še del dobička ! ! ! SDS je glasovala proti zakonu o delitvi dobička ! ! !
Jimi1
19. 06. 2010 22.00
Gre za nadaljevanje ubijanja zaposlenih v zdravo pamet, posledično pa za nadaljevanje slabe delovne morale ponižanih zaposlenih.... Ta država, ki jo vodijo prikoritniki, ki so zastojn privatizirali gospodarstvo je pač obsojena, da se sesuje v prah, ki ga bodo poteptali njeni osnovni gradniki-državljani...! Zaničevanje znanja in dela na račun kapitala pač dolgoročno vodi v kapital brez znanja in dela, ki pa ga bo takšnega kmalu pobral gospod Hudič...
User513890
19. 06. 2010 20.21
Tonček Balonček 19.06.2010, 10:11 Tonček, če preberem tvoje pisanje in izluščim srž, ti lahko rečem da Z OBEMA ROKAMA podpiram predlog, da sprejmemo PO NUJNEM POSTOPKU zakon, po katerem bi imeli na ISTI način urejeno zakonodajo kot v Nemčiji. Tako bi imel sindikat v rokah vajeti da TAKOJ ustavi vse nepravilnosti.
User513890
19. 06. 2010 20.15
Cofar 19.06.2010, 18:19 PODPIS!
Cofar
19. 06. 2010 18.19
mami55 in edino pravilno je, da ga niso sprejeli! Halo, to je skregano z logiko kapitalizma :) Moje mnenje je, da plače v Sloveniji spet niso ne vem kako hudo majhne! Je pa res, da je odvisno od tega kaj delaš! Recimo jaz sem fiizer, pa kljub svojemu salonu ne bom nikoli toliko zaslužil kot nek računalničar, ki ima precej dobro službo! Predvsem je danes pomembno, da si s svojim izborom poklica ali dela zadovoljen in ga opravljaš z veseljem! Vseh problemov pa ti tudi kupi denarja ne rešijo! Tako je. Sam vidim v svojem poklicu predvsem problem, ko ljudje iščejo službo, da jih zanima samo plača! Vredu, sm za dobro plačo - samo to je treba najprej naredit in se dokazat da si upravičen dobit dobro plačo! V resnici se v Sloveniji vrti vse okoli minimalne plače, moralo pa bi se okoli produktivnosti! Sami zaposleni niso motivirani za produktivnost! Oddelajo svojih 8 ur in čau, kaj bom več kot tok, za svojega šefa al kaj??? Tako je razmišljanje v SLO! Danes s slabim delom, vsak koplje tudi jamo sebi! Boljši kot si, bolj kot se potrudiš, bolj te bo tvoj šef pogrešal če boš menjal službo! Tako je! Največja reklama si sam! In tega se ljudje ne zavedajo! Jasno pa je,da te nobeno podjetje ne zaposli za "HVALA LEPA" ampak zaradi "DOBIČKA" ki ga narediš podjetju! To je ves point kapitalizma!
Cofar
19. 06. 2010 18.12
Moje mnenj je - da če imam jaz svoje privatno podjetje, ga ni človeka s komer bi delil dobiček! Konec koncev zaposlenemu ni potrebno ničesar vložit v zagon podjetja. Zaposlen pride, oddela delo za katero je plačan, če pa zaposlen misli da je plačan premalo, pa ima vse možnosti za službo zamenja!
User477252
19. 06. 2010 10.37
@kapitalist še enkrat preber naslov in debeli tisk pod njim ! ! !
User416490
19. 06. 2010 10.14
sprejetje tekega zakona ki bi dobiček razdeljevali med delavce je totalno zgrešena ideologija - pogreb gospodarstva. Imam svoje podjetje kjer zaposleni v proizvodnji dobijo plačo ki je blizu povprečne plače v sloveniji - v kolikor bi sprejeli zakon za delitev dobička bi takoj preselil podjetje v drugo državo zaposlene bi dal pa v breme ?????? - najbolje Semoliču ki ni nikdar delal oziroma pojma nima kako je težko denar zaslužit, pokasirat ........ In tak be.ak bo kreiral politiko razdelitve dobička - naj prvo odpre svojo firmo ,naj dela ,naj zasluži ......... - sicer pa tako ali tako ni sposoben nič od tega naštetega ker je ce.ec SDS - navijal sem za vas ampak zdaj ste me pa globoko razočarali z tako podporo
Tonček Balonček
19. 06. 2010 10.11
mr.bigi, ti dve blagajni je bolj težko napolniti, če celo podjetja v državni lasti, npr. Steklarna Nova, ne vplačujejo prispevkov! A so spet delavci krivi? Pa akr krivi so, da so plače kot so: A kitajski delavci so pa krivi, da prejemajo samo po 150 EUR, snažilka v Švici se pa tako ceni, da kasira 1500 SFR netto? ZTa miselnost je bolna in izprevržena!
Tonček Balonček
19. 06. 2010 09.43
Dobičke je treba porabiti za anuitete bankam, kis o posodile denar za lastninjenje, le zasebna lastnina zagotavlja dobrega gkospodarja, zato nam gre pa tako dobro. V Šopaniji in Grčiji ter ZDA so to že sdavnaj ugotovili, na Madšarskem in Irskem, kjer je praktiučno vse zasebno, pa to tudi že ugotavljajo.... Pa azkaj bi delavcem sploh kaj dali, oni so pač strošek, kot elektrika, kanalizacija, odvoz odpadkov! Pa saj samo zato zlomili komun izem, ko so delavcem vse pokradli!
User513890
19. 06. 2010 08.27
Grem se stavit, da vas 99% komentatorjev tukaj na tem forumu ne ve kako je sestavljena bruto plača in kolikood tega bruto zneska v % dejansko dobi delavec v žep. Od teh 99 % komentatorjev se vas vsaj polovica spreneveda in misli da je država božja ustanova in da so socialni transferji, infrastruktura božji dar. Pokojnina in zdravstveva oskrba pa sta tako in tako samoumevni. Blagajno je potrebno najprej napolniti in šele potem lahko jemlješ iz te blagajne tudi nekaj ven. Ko bo teh 99 % komentatorjev to doumelo, bodo komentarji tudi bolj zreli.
User459393
19. 06. 2010 07.56
Tu se vidi kako komunisti v parlamentu,kot je Kontič skušajo na poceni demagoški način kupiti volilne glasove.
Buena Vita
19. 06. 2010 07.48
AHA,KO BO ZGUBA PA DELOVCI ZASTONJ DELAT
JanezNovakJohn
19. 06. 2010 07.40
Premalo poguma in inovativnosti je v tej in prejšnjih vladah. Prav tako je vse zelo okostenelo, počasno. Odnos do delavcev je katastrofalen. Tu bi bili potrebni hitri interventni zakoni vlade. Razumem da je potrebna fleksibilnost pri premeščanju delavcev iz projekta na projekt. Razumem da je potrebno ustanoviti za projekt firmo, ki po zaključku ugasne. Vendar mora se vedeti kdo je nosilec, kdo je plačnik, kdo je odgovoren za zaključek. Žal vlada z zakonodajo caplja. Podobno kot policija za lopovi. Mi moramo postaviti stražo predno pridejo lopovi.
M teorija
18. 06. 2010 23.39
mami5518.06.2010, 21:12 kaj pa, ko bo zguba ? Ja verjetno tud prostovoljna!?
User477252
18. 06. 2010 21.12
kaj pa, ko bo zguba ?
User477252
18. 06. 2010 21.09
@Gvas ! ! ! še 1x preber ! ! !