Slovenija

Bo Černjak vodil SMS še štiri leta?

Ljubljana, 02. 07. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V Novi Gorici bo v soboto potekal prvi kongres SMS po ustanovitvi stranke pred štirimi leti. Najresnejši kandidat za predsedniško mesto je Dominik Černjak.

Dominik Černjak
Dominik Černjak FOTO: POP TV

Dominik Černjak je sicer najresnejši kandidat za predsedniško mesto, saj mu zaenkrat konkurira le poslanec Bogomir Vnučec. Černjak je prepričan, da lahko še izboljša rezultat stranke iz leta 2000, ko je dosegla 4,3 odstotka glasov. Černjaku bo izvolitev poskušal preprečiti tudi nekdanji študentski funkcionar Kristjan Verbič, ki pa si še ni uspel zagotoviti uvrstitve na kandidatno listo na volitvah predsednika SMS, saj ni dobil podpore sveta SMS. Za uvrstitev na listo bo moral tako zbrati 25 podpisov delegatov na novogoriškem kongresu, kjer bo sodelovalo 118 delegatov. Verbič je sicer povedal, da ima takšno podporo zagotovljeno kljub pritiskom na delegate, naj ga ne podprejo.

Po podatkih Politbarometra bo na letošnjih volitvah stranka mladih izgubila poslanske sedeže v parlamentu, saj jo podpira le še odstotek volivcev. K temu so nedvomno prispevali spori, ki že vse leto pretresajo stranko. Čeprav je kazalo, da se bodo razmere po odcepitvi dela članov umirile, pa so se le še bolj zaostrile.

Stranka mladih Slovenije je bila ustanovljena 4. julija 2000 v Ljubljani, glavni protagonisti njene ustanovitve pa so bili večinoma nekdanji študentski funkcionarji. Večina javnomnenjskih raziskav stranki ni napovedovala vstopa v parlament, a je vseeno s 4,3 odstotka glasov dobila štiri poslance. Prva večja sprememba v politiki stranke v smeri nasprotovanja vladi se je zgodila po predlogu tedanje šolske ministrice Lucije Čok, ki je predlagala Černjakovo razrešitev z mesta direktorja Urada RS za mladino, vendar je ta še pred razrešitvijo odstopil sam. Predsedniku SMS so očitali potovanje v ZDA na državne stroške in nepravilnosti pri razpisu za sofinanciranje projekta Mladinska popustniška kartica, očitke pa je Černjak zavrnil.

Kazen za neodstranjene plakate

Stranka mladih pa je poleg Zelenih tudi edina stranka, ki z volilnimi plakati Ljubljančane še vedno vabi na evrovolitve. Že v ponedeljek je potekel rok, ko bi morali tisti, ki so volilne kampanje vodili, vse plakate odstraniti. Zagrožena kazen je 100 tisoč tolarjev.

Do sedaj še niso odstranili vseh predvolilnih plakatov (Foto: POP TV)
Do sedaj še niso odstranili vseh predvolilnih plakatov (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Zakon o volilni kampanji natančno določa, da morajo "Organizatorji volilne kampanje najkasneje v 15 dneh po dnevu glasovanja odstraniti vse svoje plakate in druga volilno propagandna sporočila s plakatnih mest." Poslance v evropski parlament smo volili 13. junija, to je pred 19 dnevi, a mladi in zeleni Slovenije nas še vedno vabijo na volišča. Vodja volilnega štaba mladih je bil Dejan Paska, ki pa je na dopustu. Vsi, ki so lepili plakate, tako posamezniki kot agencije, dobili jasna navodila, da jih morajo potem tudi odstraniti. Očitno pa so jih nekaj spregledali.

Predvideno kazen, 100 tisoč tolarjev, mora plačati tisti, ki je stranki organiziral volilno kampanjo. Plakate iz mest, ki jih je odstopila občina brezplačno, pa mora odstraniti občina sama. Ker plakatna mesta določi prav občina, je ta odgovorna tudi za nadzor. Inšpektorat mestne občine Ljubljana kršitve ni zaznal. Povedali so, da delajo po Odloku o oglaševanju, ki za takšno neodstranitev plakatov kazni ne predvideva. Kljub temu, da je zakon obvezujoč, se mu nekateri očitno uspešno izmikajo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta