Komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je v nenapovedanem nadzoru ugotovila politično zlorabo obveščevalno-varnostne službe Morsa. Minister Janko Veber je službi naročil pripravo analize pozitivnih in negativnih vidikov privatizacije Telekoma, kar presega zakonska pooblastila, je pojasnil Matej Tonin (NSi), ki je nadzor vodil.
Pristojna parlamentarna komisija je na današnji seji obravnavala poročilo o omenjenem nenapovedanem nadzoru, ki so ga opravili 9. marca. Kot je v izjavi za medije pojasnil predsednik komisije Branko Grims (SDS) so ugotovili grobo prekoračitev pooblastil ene od obveščevalno-varnostnih služb. Gre za politično zlorabo službe ministrstva za obrambo (Mors) za namene obrambnega ministra, je dejal Grims.
Kot je pojasnil podpredsednik parlamentarne komisije Tonin, je tričlanska nadzorna komisija, ki sta jo poleg njega sestavljala še Žan Mahnič (SDS) in Matjaž Nemec (SD), želela preveriti, ali služba deluje v skladu z zakonom in zakonskimi pooblastili. Od direktorja Gorazda Rednaka, ki je mandat nastopil novembra lani, so zahtevali, naj jim predstavi vse zapisnike sej kolegija, ki jih je imel novembra in decembra lani. V njih so našli zapisan tudi sklep, ki službi nalaga, naj za ministra za obrambo pripravi analizo pozitivnih in negativnih vidikov privatizacije Telekoma, je dejal Tonin.
Ena od prvih nalog, ki mu jih je naložil minister
Po njegovih besedah so direktorja službe opozorili, da so s takšnim sklepom prekoračili zakonska pooblastila ter službo zlorabili v zasebne oz. strankarske namene, saj določbe zakona o obrambi ne dopuščajo zbiranja informacij o privatizaciji družbe. Kot je pojasnil Tonin, jim je direktor odgovoril, da je bila to ena od prvih nalog, ki mu jih je naložil minister, ter da je o tem ministru tudi poročal.
Kot je spomnil Tonin, so morali pri nas odstopiti ministri, ki so prekršili samo etična načela, "tukaj pa je šlo za evidentno kršenje zakonodaje". Zato meni, da se mora ta zgodba "definitivno končati z odstopom ministra Vebra".
Vebra sicer po Grimsovih besedah na današnjo sejo ni bilo, se je pa seje udeležil direktor obveščevalno-varnostne službe Morsa Rednak.
'V smislu varnosti je privatizacija Telekoma zelo pomembna'
Ta se je po Toninovih besedah zagovarjal z opozorilom, da je v smislu varnosti privatizacija Telekoma zelo pomembna, kar pa je vodja poslanske skupine NSi označil za zelo slab argument. Tonin je tudi pojasnil, da sta bila v ugotavljanje vidikov privatizacije vključena tako obveščevalni kot protiobveščevalni sektor.
Tonin je še posebej poudaril, da so tako obveščevalno-varnostni službi kot ministru za obrambo dali možnost, da konkretno odgovorita na ugotovitve parlamentarne komisije oz. njene nadzorne skupine. Po njegovih besedah so v torek dobili pisni odgovor službe s skopim pojasnilom, da so delovali v skladu z 32. in 36. členom zakona o obrambi. Sporni kolegij direktorja se je sicer zgodil 10. novembra lani, torej dva dni po tistem, ko je Rednak nastopil funkcijo.
Grims je še pojasnil, da je eden od članov parlamentarne komisije danes Rednaka vprašal, ali se bo obveščevalno-varnostna služba tudi okviru prihodnjega dela ukvarjala s privatizacijo podjetij, pa je dobil odgovor, da ne, ker je seveda to nezakonito. "Že iz tega je popolnoma jasno, da gre tudi na ministrstvu za spoznanje, da so grobo prekršili zakon in pooblastila," je dejal Grims.
Po njegovih besedah je popolnoma jasno, kdo v tem primeru nosi politično odgovornost, saj je šlo za izrecna navodila ministra Vebra. Grims je še dodal, da bodo o nadaljnjih postopkih odločali poslanci, pristojnost komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb pa je s tem, ko je ugotovila in opozorila na kršitev zakonodaje, končana.
Veber: Gre za neutemeljen in presenetljiv poziv
Minister Veber je kot neutemeljenega in presenetljivega označil poziv Mateja Tonina, da bi moral odstopiti zaradi naročila analize o pozitivnih in negativnih učinkih prodaje Telekoma, s čimer naj bi presegel pooblastila.
Veber je pojasnil, da sta obrambni in državni varnostni sistem močno odvisna od telekomunikacijskega omrežja, najpomembnejši poslovni partner obrambnega ministrstva na tem področju pa je Telekom.
Sistem klicne številke 112 in v večji meri tudi sistem, ki ga uporablja Slovenska vojska, poteka preko Telekomovega omrežja, je povedal in dodal, da bi se morali v primeru zamenjave njegovega lastnika ustrezno pripraviti.
Glede Toninove izjave, da je z naročilom analize kršil zakonodajo in da bi se morala ta zgodba "definitivno končati z odstopom ministra", je Veber dejal, da ga preseneča, ker je na predstavitvi ministrstva odboru za obrambo Tonin spraševal, kako potekajo stvari glede Telekoma. Sam pa mu je takrat odgovoril, da želijo na ministrstvu dobiti vse informacije o tem, kako se je treba organizirati v primeru zamenjave Telekomovega lastnika.
Tonin naj bi zadevo poznal že več mesecev. Po Vebrovih besedah pa je njegov nekoliko prezgodnji odziv verjetno posledica nerazumevanja. Preseneča ga tudi, da je Tonin zadevo ocenil, še preden je glede tega dobil odgovor varnostno-obveščevalne službe, je dodal. Kot je napovedal, bo v petek vnovič obiskal odbor za obrambo in glede omenjenega vprašanja podal natančnejše odgovore.
Veber, ki svoje sodelovanje s Toninom ocenjuje za korektno, je še opozoril, da je glede omenjenega vprašanja za vlado pripravil vse gradivo in ji ga tudi posredoval. V primeru Telekomove prodaje pa pričakuje, da bo Slovenski državni holding, ki jo vodi, pristojno ministrstvo in vlado ustrezno informiral.
V primeru spremembe Telekomovega lastništva bo treba v določenih točkah spremeniti tudi zakonodajo. To pa morajo storiti še pred prodajo, je še povedal Veber.
KOMENTARJI (507)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.