Vlada pripravo interventnega zakona prepušča zmagovalcu volitev in novoizvoljenemu državnemu zboru. "Le ta dva imata zadostno pogajalsko legitimnost za izpolnitev morebitnih zavez iz dogovora s socialnimi partnerji," je v odgovoru na poziv k nujnemu sestanku o interventnem zakonu, ki ga je na kabinet predsednika vlade v petek naslovila pogajalska skupina dela sindikatov javnega sektorja, ki jo vodi Drago Ščernjavič, zapisal državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Miloš Pavlica.
Če bi zakon želeli sprejeti še v letošnjem letu, ga je treba vložiti po nujnem postopku, kar pa lahko stori le vlada, ki pa je to pripravljena storiti, so še zapisali. Navedli so še, naj sindikati ocenijo možnost pogajanja z najverjetnejšim novim mandatarjem vlade, predsednikom Pozitivne Slovenije Zoranom Jankovićem.
Štrukelj: Zagotovijo naj, da ne bo enostranskih posegov v plačni sistem
Najverjetnejši mandatar je bil že v stiku s predsednikom Konfederacije sindikatov javnega sektorja (KSJS) Branimirjem Štrukljem. "Šlo je za neformalni stik. Izmenjala sva poglede na interventni zakon, a imamo nanj različne poglede," je povedal.
Z vlado se sicer strinja, da je treba pripravo interventnega zakona prepustiti zmagovalcu volitev. Konfederacija je pripravljena interventni zakon podpreti, a pod že znanim pogojem, da poslanske skupine v novem sklicu zagotovijo, da v letu 2012 ne bo enostranskih posegov v plačni sistem. "Če nam to zagotovijo pisno, potem bi zakon podprli, a takega, kot ga je predlagal poslanec Pavel Gantar, ki torej ne predvideva zamrznitve napredovanj javnih uslužbencev," je poudaril Štrukelj. Če se to ne bo zgodilo, bo potrebno opraviti dodatna pogajanja in usklajevanja, je še dodal.
Virant in Pahor ne, Erjavec da?
A parlament brez imenovanja predsednika državnega zbora ne more izpeljati nujnega varčevanja z interventnim zakonom, ki predvideva okoli 300 milijonov prihranka v javnem sektorju, niti začeti delo.
Gregor Virant je možnost, da bi prevzel vodenje državnega zbora že zavrnil, saj bi to praktično pomenilo vstop njegove liste v vlado. Končne odločitve o tem, pravi Virant, pa do srede nikakor ne more biti. Funkcija, ki jo je nekoč že opravljal, ne diši niti Borutu Pahorju. ".../ Vstopu v vladno koalicijo torej nisem naklonjen," je sporočil iz bolnišnice v četrtkovem pismu predsedstvu stranke, podobno pa je govoril že dan po volitvah.
Če bo v sredo imenovan vodja parlamenta in če vlada interventni zakon vloži še isti dan, bo izredna seja lahko v petek. Zakon bi šel tako 31. decembra v uradni list, 1. januarja pa bi že veljal.
Janković je prepričan, da se bo to zgodilo, ima pa tudi rezervne scenarije. To potrjuje poslanec SD Srečko Meh, ki bo sredino sejo kot najstarejši tudi vodil. "Mislim, da je rešitev, da Lista Zorana Jankovića dobi predsednika, da ta predsednik dobi mandat, je predsednik parlamenta in lahko potem delamo normalno,“ je povedal. Še bolj to potrjuje današnji obisk Karla Erjavca na Magistratu. Neuradno naj bi bil namreč prav Erjavec pripravljen predsedovati parlamentu. A pod določenimi pogoji, je poročal novinar Mirko Mayer v oddaji SVET.
KOMENTARJI (194)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.