Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Gordana Živčec Kalan je sporočila, da bodo "zaradi večje strokovne pomanjkljivosti ali napake pri delu" za dva meseca odvzeli licenco zdravnici Zlatki Kanič, ki je zdravila pokojnega Bora Nekrepa. Zdravnica ima 15 dni časa za pritožbo. Odvetnik Kaničeve je že napovedal, da se bo pritožil, ker je prepričan, da zdravniška zbornica ne more o isti zadevi odločati dvakrat. Zdravniška zbornica je namreč Kaničevi že pred časom izrekla javni opomin in trimesečno strokovno izobraževanje.
"Odločanje o odvzemu licence kolegu je ena najbolj zahtevnih, kompleksnih in odgovornih nalog, ki jih ima predsednik zdravniške zbornice in zame osebno je bila to ena najtežjih strokovnih in profesionalnih odločitev v moji karieri," je dejala Živčec Kalanova.
Predsednica zbornice je razložila, da razlogov za trajni odvzem licence Kaničevi v skladu z zakonom o zdravniški službi ni. "Menim, da je začasni odvzem licence za dva meseca uravnotežen ukrep, ki je primerljiv z dosedanjimi ukrepi razsodišča Zdravniške zbornice Slovenije v tem in podobnih primerih," je dejala in dodala, da je bil po izjavi izvedenca diagnostični postopek v primeru zdravljenja Bora Nekrepa pravilen in tudi pravočasen.
Ker zadeva še ni pravnomočna, je ne komentirajo
Strokovna direktorica Univerzitetnega kliničnega centra Maribor Darja Arko je dejala, da zadeve še ne more komentirati, ker odločitev še ni pravnomočna. "Uradno o tem še nismo obveščeni. Hkrati bi opozorila, da s tem postopek še ni v celoti zaključen. Obstaja namreč možnost pritožbe in pričakujemo, da se bo dr. Kaničeva odločila za pritožbo," je povedala.
Družine Nekrep odločitev zbornice ne preseneča
O sklepu zbornice je družina Nekrep izvedela iz medijev. "Ta izid me ni presenetil. Vsak, ki se je kdaj srečal s predsednico ZZS, je lahko tak ukrep napovedal brez premisleka. Malo več kot nič," je ob tem menil Borov oče Matjaž Nekrep.
"Skoraj štiri leta trajajoč postopek pred zdravniško zbornico se je poleti 2009 spremenil v farsično žaloigro in se je kot takšen tudi zaključil s tem, ne vem s katerim že, vsekakor ne zadnjim, dokončnim zaključkom," je pojasnil Nekrep. "Mi smo se pred časom odločili, da v tem ne bomo več sodelovali. Stranke v postopku nismo in zanje nikoli nismo bili, na vlogo nemih statistov pa ne moremo pristati," je dodal.
Ob tem je izpostavil, da zakon o upravnem postopku, po katerem je potekal zborničin postopek zoper Kaničevo, predpisuje podrejenost upravnega postopka kazenskemu postopku. "Rezultat kazenskega postopka je obsodba, utemeljena na 81 gosto popisanih straneh, ki obsoja obsojenko, ker je s svojo nedejavnostjo in opustitvijo povzročila hudo poslabšanje zdravstvenega stanja našega Bora."
Prav tako je poudaril, da postopek pred zdravniško zbornico poteka zato, ker ji je družba podelila javna pooblastila izključne obravnave strokovnih napak in celo usodnih malomarnosti. "Ta javna pooblastila so bila v tem postopku zlorabljena, in to v škodo družbe, bolnikov in predvsem zdravnikov," je prepričan.
"Dejanja najvišjih organov zbornice so vodila, ko zakritje dejanj ni bilo več možno, predvsem k razpršitvi očitne osebne odgovornosti na vse zdravnike. Delovalo je v dobrobit privilegiranih članov v škodo vsega članstva," je dodal.
Upravni postopek odločanja o odvzemu licence Zlatki Kanič je bil uveden potem, ko je nadzor upravne inšpekcije na zdravniški zbornici pokazal, da zbornica na napačen način vodi postopke odločanja o odvzemu licence zdravnikom.
O odvzemu licence odločali že leta 2009
Zbornica je sicer o licenci Kaničeve enkrat že odločala, in sicer leta 2009. Takrat je o tem odločalo razsodišče zbornice. Prvostopenjski senat razsodišča je Kaničevi odredil dvomesečni odvzem licence. Njen zagovornik pa se je na to odločitev pritožil.
Drugostopenjsko razsodišče je nato o primeru odločalo dvakrat.
Prvič je Kaničevi odredilo javni opomin in trimesečno izobraževanje, nato pa je senat drugostopenjskega razsodišča primer obravnaval še enkrat. Takrat so odločili, da se zdravnici licenca odvzame za štiri mesece in ji naložili trimesečno dodatno strokovno izobraževanje. Kaničeva se je na odločitev razsodišča znova pritožila, nato pa je skupščina zbornice odločila, da se Kaničevi izreče javni opomin in trimesečno dopolnilno strokovno izobraževanje. Slednje je Kaničeva tudi opravila.
Oktobra lani pa je Okrožno sodišče v Mariboru Kaničevo spoznalo za krivo malomarnega zdravljenja Bora Nekrepa. Sodnica ji je naložila deset mesecev pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo dveh let, soobtoženega zdravnika Roberta Pogorevca pa je oprostila obtožb.
KOMENTARJI (226)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.