Posel z osebnimi izkaznicami je bil vreden poldrugo milijardo tolarjev, posel z nalepkami pet milijard in še nekaj več milijarden je posel s potnimi listi. Vse tri posle si delita tandem Cetis, ki je ob prevzemu prvega posla imelo 482 zaposlenih, in Mirage, s takrat petimi zaposlenimi in nekaj deset milijonskim dobičkom. Po prevzemu državnih poslov pa je, kot pravi premier Janez Janša, znano, "da so lastniki zelo obogateli, saj posojajo letala celo ministrstvu in vladi."
Podjetje Cetis je protestiralo
Vse se je začelo z osebnimi izkaznicami. Na razpis so se prijavila štiri podjetja. Izbrani sta bili podjetji Cetis in Mirage. Kot je povedal direktor Cetisa Drago Polak, so bili v podjetju nad izborom razočarani. "Bili smo ogorčeni, zato smo razpisni komisiji poslali pismo, v katerem smo protestirali zoper odločitev, da sta bila izbrana dva izvajalca." V ugovoru Cetisa je razvidno, da je Mirage v državne posle pripeljal Mirko Bandelj. "S strani ministra je bil odločeno in predlagano, da se za izdelavo osebnih izkaznic izbereta dva ponudnika," pa čeprav, beremo v papirjih Cetisa, Mirage niti slučajno ni bilo z njimi primerljivo podjetje. A šef razpisne komisije je bil Miloš Šuštar, generalni sekretar takratnega ministra Mirka Bandlja, danes pa prokurist podjetja Mirage.
Z nalepkami in osebnimi izkaznicami sta imeli obe podjetji ponovno zagotovljen posel, pa čeprav je imelo ministrstvo takrat v rokah analizo gospodarske zbornice, da so projekt nalepk sposobna izpeljati tri slovenska podjetja: Cetis, Etiketa Žiri in podjetje Muflon. Takratna vlada pa je uredbo spremenila tako, da javni razpis ni bil potreben. Sedanja vlada je prekinila obe pogodbi, čeprav, kot pravi Janša, "to ni bilo enostavno, ker je na obeh straneh pogodbe podpisana ena in ista oseba." Vlada bo, če bo zbrala dovolj dokazov, sprožila tudi postopke za nazaj.
Bandelj: 'Janševe izjave so nepravilne'
Mirko Bandelj je v oddaji 24UR ostro zavračal premierove obtožbe. "Slišali smo kup podtikanj, ki me kot človeka, predvsem pa tudi kot nekdanjega ministra, ki ima veliko zaslug zato, da se je Slovenija opremila s kvalitetnimi osebnimi dokumenti, žalijo. Te izjave mi škodijo in so popolna laž. Predsednik vlade si takšnih izjav ne bi smel privoščiti." Bandelj je tudi poudaril, da podjetja Mirage ne favorizira in da je s svojo odločitvijo želel zagotoviti "sinergijo kvalitete ponudb obeh podjetij". "Na eni strani velikega podjetja Cetis, ki je že imelo izkušnje z državnimi dokumenti, in na drugi strani kvaliteto podjetja Mirage, ki je imelo takrat edino izkušnje s plastičnimi dokumenti, saj so izdelali približno milijon kreditnih kartic. Mirage se lahko pohvali tudi z najsodobnejšo tehnologijo. Tudi po ceni je bil daleč najnižji," pravi Bandelj.
Pri izdelavi novih nalepk pa, kot pravi Bandelj, ni imel nič. "Nalepke niso bila moja ideja. Nobenih zagotovil nisem mogel dati. Javnega naročila nisem v nobenem segmentu izvajal jaz. Pri potnih listih sem kot odvetnik opravil svetovalsko delo. Vendar je laž, da sem se na pogodbi podpisal. Na vsaki strani sta dva podpisa. Noben ni moj. Na pogodbi pa je možno videti podpis enega zdajšnjih ministrov Janševe vlade. Tudi pri tem poslu nisem igral nobene vloge kot predstavnik vlade oziroma države. Sem pa ponosen, da sem pri tem poslu sodeloval kot odvetnik, saj so bili ti potni listi kvalitetni in eni najcenejših v Evropi."