Občinski svet občine Bled je na torkovi seji sprejel sklep o dvigu turistične takse. Od 1. julija se tako uvaja prehodno obdobje s turistično takso v višini 1,5 evra. Od prvega januarja prihodnje leto pa se bo povišala na kar 2,5 evra. Turistična taksa bo v občinski proračun že v letošnjem letu prinesla dodatnih 200.000 evrov, v prihodnjem letu pa si blejska občina obeta dodaten milijon evrov.
Februarja so poslanci Državnega zbora namreč sprejeli nov zakon o spodbujanju razvoja turizma. Ta med drugim določa najvišjo možno višino turistične takse, in sicer 2,5 evra – Bled je torej povišal takso, kolikor se je le dalo. Turisti naj bi pri tem plačevali tudi promocijsko takso, ki jo uvaja novi zakon. Znašala bo 25 odstotkov turistične takse. Če turistična taksa torej znaša 2,5 evra, bo celotni znesek s promocijsko takso znašal 3,125 evra. S tem naj bi za turistično promocijo Slovenije predvsem v tujini zbrali dodatnih 4,7 milijona evrov, skupaj s promocijsko takso, ki bo uvedena z začetkom prihodnjega leta, pa 6,9 milijona evrov. Za Slovensko turistično organizacijo, ki je imela v lanskem letu na voljo 13 milijonov evrov za delovanje, je to precejšen dodaten znesek. A občine se o višini takse odločajo same.
A da ne bo pomote, Bled ni edina slovenska občina, ki dviguje višino turistične takse. Najvišjo turistično takso od prvega maja zaračunava tudi Ljubljana, ki v zadnjih letih prav tako beleži strmo rast turističnih nočitev. Dvig takse naj bi bil nujno potreben za zagotovitev sredstev za spodbujanje razvoja turizma. Za nekoliko nižjo takso, v višini dveh evrov, so se odločile Rogaška Slatina, Podčetrtek in Piran.
Povišanje turistične takse načrtujejo tudi v Bohinju, kjer trenutna taksa znaša 1,27 evra na dan za odrasle in 0,64 za stare med 7. in 18. letom starosti. Predlogi o povišanju se gibljejo med 2 in 2,5 evra. Podobno je tudi v Kranjski Gori, kjer dokončnega predloga o povišanju takse še ni.
Popolnoma drugačna je bila odločitev kranjske občine, kjer so se odločili za znižanje turistične takse z 1,15 evra na 1,12 evra. A skupaj s promocijsko takso bo znesek na turista vseeno višji, in sicer 1,4 evra.
In v kakšne namene gredo pobrana sredstva? Župan mestne občine Bled Janez Fajfar je dejal, da sta dve tretjini pobrane takse namenjene delovanju zavoda za turizem, tretjina pa za izboljšave in olepšave v kraju, ki so nujno potrebne. So pa nekateri župani ostri do novo uvedene promocijske takse. Kot je povedal bohinjski župan Franc Kramar, ki kmalu ne bo več župan, temveč bo sedel v Državnem zboru, je turistična taksa izvorno prihodek občin. Promocijska taksa pa bo namenjena Slovenski turistični organizaciji, ki po mnenju Kramarja promovira zgolj Bled, Ljubljano in Portorož.
V lanskem letu smo v Sloveniji zabeležili rekordnih 12,6 milijona turističnih nočitev, od tega jih 1,3 milijona pripada zgolj Bledu. Slovenija se tako lahko pohvali z eno najhitrejših rasti turističnih nočitev znotraj Evropske unije.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.