V Četrtni skupnosti Polje in Civilni iniciativi proti nepravilnemu skladiščenju odpadkov so sklicali novinarsko konferenco v zvezi s problematiko nepravilno skladiščenega elektrofiltrskega pepela in mulja iz čistilnih naprav komunalnih odpadnih voda v Zalogu in okolici.
Kot so sporočili organizatorji, so, da bi pojasnili svoja stališča, na novinarsko konferenco povabili direktorja podjetja ML Surovine Aljošo Alkhatiba, a se ta na vabilo ni odzval. Po besedah krajanov Zaloga jih to ne preseneča, saj so bili že ob prvem stiku z njimi "deležni številni groženj, najprej po telefonu, nato pa še prek odvetniške službe". Hkrati so jasno izpostavili, da zahtevajo, da "se takoj in za vedno prekine okoljski teror" v njihovem domačem kraju.
Na svoji predstavitvi so pokazali serijo fotografij, ki prikazujejo območje, kjer svojo dejavnost opravlja podjetja ML Surovine. "Krajani zahtevamo takojšnjo ukrepanje," so poudarili. Od mestne občine pričakujejo, da bodo delo, ki so ga do zdaj opravili sami, prevzele njihove strokovne službe.
Predstavnik okoljskega inšpektorata je na vprašanje, ali ima podjetje za izvajanje dejavnosti na dotični lokaciji, sploh vsa potrebna dovoljenja, odgovoril, da za zdaj še, a, kot je dodal, so že vložili predlog, da se jim to dovoljenje vzame.
Ljubljanski župan Zoran Janković je krajanom izrazil čestitke za borbo proti nelegalnemu odlagališču in dodal, da podjetje ML Surovine v Zalogu ne bi smelo delovati ter izpostavil, da podjetje sploh ni lastnik zemljišč, kjer se blato nahaja. "Tukaj je potrebno narediti red," je dejal Janković.
Ob koncu novinarske konference so krajani izpostavili še, da jih skrbi, da bo podjetje razglasilo stečaj in zapustilo zemljišče, odpadki pa bodo ostali. Župan Janković jim je odgovoril, da bi bil to po zakonu sicer dolžen lastnik zemljišče, kjer se je opravljala dejavnost, "a to bi lahko trajalo leta in leta". Obljubil je, da bosta v tem primeru z okoljskim ministrom Andrejem Vizjakom poiskala rešitev.
Prav tako so bili na novinarsko konferenco povabljeni direktor JP Voka Snaga Krištof Mlakar, direktor Energetike Ljubljana Samo Lozej, ljubljanski podžupan Dejan Crnek, vodja Oddelka za varstvo okolja Mestne občine Ljubljana (MOL) Nataša Jazbinšek Seršen, vodja Oddelka za urejanje prostora MOL Miran Gajšek, vodja Inšpektorata MOL Barbara Barle ter člane Sveta Četrtne skupnosti Polje in predstavnike civilne iniciative.
ML Surovine: Smo sredi pogajanj za odvoz materiala
Ko je še potekala novinarska konferenca, so se nam prek elektronske pošte oglasili tudi iz podjetja ML Surovine. "Vezano za problematiko hranjenja in odvoza materiala v našem zbirnem centru, vas obveščamo, da smo sredi pogajanj za odvoz z registriranimi prevzemniki v Sloveniji," so zapisali.
"Menimo tudi, da tako zaostrene razmere otežujejo naše poslovanje in hitro, učinkovito rešitev trenutnega stanja. Bi pa radi dodali, da naš poslovni partner čaka že več kot leto na dovoljenje za izvoz, preko katerega bi blato predali v predelavo v tujino," so dodali.
Po njihovih besedah bodo o vseh nadaljnjih postopkih in rešitvah ažurno obvestili predmetne državne organe in javnost.
Pred desetimi dnevi smo poročali, da se je po Pivoli, Dramljah in Šentjurju kup odpadnega blata pojavil tudi v prestolnici. Neznosen smrad se je te dni širil po ljubljanskem Zalogu, z visokimi temperaturami pa postaja vonj vse močnejši, opozarjajo krajani. Kupi komunalnega blata, ki nezaščiteni počivajo ob skladišču, sedem metrov nad podtalnico, pripadajo podjetju ML Surovine, sicer vpletenemu tudi v nedavne primere na Štajerskem. "V Zalogu ne bomo dovolili, da postanemo smetišče," lastnikom podjetja sporočajo krajani, združeni v civilno iniciativo. O primeru so že obvestili tako pristojno inšpekcijo kot agencijo in ministrstvo za okolje.
Črna odlagališča komunalnega blata pa očitno niso več naključja, pač pa za dobro organizirano kriminalno dejavnost, s katero podjetja, ki bi morala poskrbeti za obdelavo odpadka, tega odvržejo v naravo in povzročijo veliko ekološko škodo, sebi pa omogočijo velike zaslužke.
V povezavi z odlagališčem v Pivoli so kriminalisti opravili več hišnih preiskav in pridržali šest oseb. Preiskava je pokazala, da je bilo v odvrženem blatu več nevarnih kovin ter bakterija salmonela, zoper šest fizičnih in dve pravni osebi pa je podana kazenska ovadba.
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.