V Sloveniji je bilo danes do 14. ure potrjenih 253 okužb z novim koronavirusom. Na Infekcijski kliniki UKC Ljubljana je hospitaliziranih 14 bolnikov, v UKC Maribor osem, na Golniku devet.
Sorazmerno majhno število hospitaliziranih je vodja strokovne skupine pri vladnem kriznem štabu, infektologinja Bojana Beović, pripisala temu, da je v Sloveniji še začetna faza epidemije. "Kasneje jih bo več," je napovedala. Pričakujejo več bolnikov s težjim potekom bolezni.
"Glede na izkušnje, ki jih imamo iz drugih držav in to, kar se dogaja pri nas, je stanje skrajno resno, zato se ne moremo zanašati na to, nič se nam ne bo zgodilo, to se nam ne bo zgodilo," je poudarila tudi Mateja Logar z Infekcijske klinike. "Treba je upoštevati mnenje stroke in se dosledno držati njihovih navodil," je pozvala.
Pet do šest dni od okužbe do simptomov, bolezen traja od enega do šestih tednov
Beovićeva je pojasnila, da za zdaj zbrani podatki, predvsem s Kitajske, kažejo, da od okužbe do pojava simptomov bolezni traja od pet do šest dni, pri približno petih odstotkih okuženih pa se lahko znaki bolezni pojavijo tudi šele po 14 ali več dnevih. Simptomi bolezni so lahko zelo različni, prve dni kot čisto navaden prehlad in kot tak lahko tudi mine. Pri približno 20 odstotkih zbolelih se razvije pljučnica, ki pri petih odstotkih terja intenzivno zdravljenje, je opisala Beovićeva.
Če je potek bolezni blag, se ljudje pozdravijo v sedmih do 14 dnevih. Če pa je potek bolezni hud, lahko zdravljenje traja od štiri do šest tednov, preden si bolnik opomore. Ko je bolnikovo zdravstveno stanje spet dobro, virusa ne izloča več, je še opisala.
Tistim, ki bi zboleli za akutno okužbo dihal, Beovićeva svetuje, da pokličejo svojega zdravnika. "Dogovorita se za naprej. Če se bolni počuti razmeroma dobro in ne bi šel v bolnišnico, je pametno, da ostane doma," je dejala. V primeru, da bolnik potrebuje pregled, ga bo zdravnik napotil v triažno ambulanto, kjer ga bodo pregledali in po presoji zdravnika tudi testirali.
Nasvet: za lajšanje težav uporabljajte zdravila na osnovi paracetamola
Beovićeva je tudi potrdila, da se v stroki pojavljajo domneve, da bi lahko nekatera zdravila za lajšanje bolečin in vročine slabo vplivala na potek bolezni. Zaenkrat stvari po njenih besedah sicer niso jasne, a vendarle bi bilo po njenem mnenju v tem trenutku za ljudi bolj smiselno, da za lajšanje težav uporabljajo zdravila na osnovi paracetamola in ne nesteroidne antirevmatike.
Ostanite doma! Ne družite se!
Infektologinja je izpostavila tudi velik pomen socialne distance za preprečevanje širjenja okužbe. Glede obiskovanja trgovin je poudarila, da ni dobro, da je v trgovini preveč ljudi. Kot potencialno problematične je izpostavila tipkovnice POS terminalov za plačevanje s kartico.
KOMENTARJI (166)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.