
Člani parlamentarnega odbora za pravosodje, javno upravo in lokalno samoupravo bodo danes obravnavali več novel, ki posegajo v pravice nekdanjih funkcionarjev. Nižajo višino nadomestil in skrajšujejo čas njihovega prejemanja, uvajajo pa tudi nadzorne mehanizme za preprečevanje zlorab.
Vlada kot predlagatelj zakonov pojasnjuje, da smiselno sledi sistemskim rešitvam iz novele zakona o poslancih, ki jo je DZ sprejel 15. junija. Poslanci so takrat višino svojih nadomestil znižali za 20 odstotkov. Dolžina prejemanja nadomestila pa se je skrajšala z enega leta na šest mesecev oz. na največ eno leto za tiste poslance, ki so bili v DZ več zaporednih mandatov.
Tako se tudi za predsednika republike, varuha človekovih pravic, ustavne sodnike in funkcionarje v državnih organih predlaga znižanje višine nadomestil s 100 odstotkov plače na 80 odstotkov, čas prejemanja pa je različen.
Pri ustavnih sodnikih ostaja leto dni, enako bi veljalo za predsednika republike, pri varuhu bi čas prejemanja nadomestila z enega leta skrajšali na osem mesecev, pri funkcionarjih v državnih organih pa ohranili tri mesece. Za vse je sicer predvidena tudi možnost podaljšanja dobe prejemanja nadomestila do izpolnitve pogojev za upokojitev, vendar v okviru določenih časovnih omejitev.
Z novelo zakona o zagotavljanju pogojev za opravljanje funkcije predsednika republike se predlaga tudi črtanje pravice nekdanjega predsednika, da tudi po prenehanju prejemanja nadomestila dobiva mesečni prejemek v višini 80 odstotkov plače predsednika, če ni zaposlen, oziroma razliko med tem prejemkom in plačo oz. pokojnino.
Če bo novela sprejeta, bodo nekdanjemu predsedniku skrajšali tudi pravico do pisarniškega prostora, svetovalca in delavca, ki opravlja administrativne in tehnične naloge, ter do uporabe službenega vozila z voznikom z največ petih na največ eno leto.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.