Danes praznujejo mladi. Generalna skupščina OZN je namreč leta 1999 današnji dan razglasila za mednarodni dan mladih. Poraja pa se vprašanje, čemu se imajo mladi danes sploh za veseliti. Poglejmo nekaj statističnih podatkov, ki kažejo stiske, s katerimi se soočajo mladi.
V Sloveniji skupaj z vsaj enim od staršev živi skoraj 55 odstotkov mladih med 18. in 34. letom starosti, med 18-letniki pa jih z vsaj enim staršem živi 96 odstotkov, navaja državni statistični urad. V EU je po podatkih iz Ankete o življenjskih pogojih iz leta 2008 ta delež v povprečju nekoliko nižji in znaša 46 odstotkov.
Zakaj tako dolgo pri starših?
Mladi, zlasti tisti med 18. in 24. letom, ostajajo pri starših dlje kot v preteklosti zaradi vse daljšega izobraževanja. V Sloveniji je v šolanje vključenih 77 odstotkov mladih, starih od 18 do 24 let, ki živijo z vsaj enim od staršev. To je najvišji delež v EU, kjer je povprečje 55 odstotkov. Osamosvajanje mladih se lahko zavleče tudi zaradi težav pri zaposlovanju in pogosto zaradi dragih stanovanj.
Vse manj mladih

Število mladih v Sloveniji upada zelo hitro. V zadnjih desetih letih se je zmanjšalo za 11 odstotkov, v naslednjem desetletju pa lahko pričakujemo kar 20-odstotni upad, so zapisali na Uradu RS za mladino.
Vse več brezposelnih diplomantov
Stanje na trgu dela je za slovensko mladino v evropski primerjavi nepredvidljivo, opozarjajo. Slovenija zaseda prvo mesto v EU po deležu začasno zaposlenih mladih ljudi, starih 15 do 24 let. Po raziskavi Mladina 2010 je redno zaposlenih za nedoločen čas le 47,7 odstotka mladih. V zadnjem obdobju pa je še posebej zaskrbljujoče hitro povečevanje števila brezposelnih diplomantov. V zadnjem desetletju se je povečalo za 230 odstotkov.
Kako pomembni so mladi
Po ocenah ZN je mladih na svetu že precej več kot ena milijarda in predstavljajo pomemben človeški vir za razvoj in pozitivne družbene spremembe. Mladi predstavljajo četrtino svetovne delovne sile, a tudi polovico nezaposlenih po vsem svetu.
KOMENTARJI (199)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.