Na mestni občini Ljubljana (MOL) so, kot kaže, trdno odločeni, da bodo Lekarni Bitenc onemogočili opravljanje dela. Lastnici so z oddelka za zdravje in socialno varstvo poslali dopis, s katerim jo pozivajo, naj v 30 dneh odpravi pomanjkljivosti, sicer bo ostala brez koncesije za opravljanje lekarniške dejavnosti. "Glede na to, da je pogodba o koncesiji prenehala veljati, opravljate lekarniško dejavnost v nasprotju s predpisi, zaradi česar obstoji zakonski razlog za odvzem koncesije," so zapisali.
Bitenčevi zadevo opisujejo kot smešno. "MOL je izrabila svojo moč, da je odpovedala pogodbo in s tem vzpostavila stanje, ki je v nasprotju z zakonom. Zdaj od nas zahtevajo, naj to stanje odpravimo, česar pa ne moremo. Koncesionar je šibkejša stran v postopku," je za 24ur.com pojasnil Bor Bitenc.
Sodišče: Kako lahko kršiš pogodbo, ki je ni?
Potrjuje mu tudi upravno sodišče, ki je Lekarni Bitenc z razsodbo konec minulega meseca vrnilo koncesijo. "V izpodbijani odločbi je navedeno, da naj bi bil razlog za odvzem koncesije ta, da tožnica lekarniške dejavnosti ne opravlja v skladu s koncesijsko pogodbo, ker je ta prenehala. Ta navedba pa je po mnenju sodišča v nasprotju sama s seboj, saj je možno očitati, da nekdo ne opravlja dejavnosti v skladu s pogodbo le ob predpostavki, da pogodba obstaja. Če pogodbe ni, se je tudi ne da kršiti," so zapisali v obrazložitvi. "Po mnenju sodišča je nerazumljivo, da se tožnici hkrati očita, da pogodbe nima več, obenem pa tožena stranka sama priznava, da je bila ona tista, ki je pogodbo prekinila," dodajajo.
Kdaj je mogoče odvzeti koncesijo, določa zakon o lekarniški dejavnosti. To se stori v primeru krivdnega ravnanja koncesionarja ali če se ta sam odpove koncesiji. Kot je ugotovilo upravno sodišče, "koncedentu enostranske odprave koncesije brez krivdnih razlogov koncesionarja zakon ne omogoča".
Upravno sodišče je torej ugotovilo, da je odvzem koncesije potekal na nezakonit način. Celotno stvar so vrnili mestni občini, ki naj bi tokrat postopek izpeljala nezakonito. "Mestna občina Ljubljana je zdaj dolžna z nami skleniti pogodbo. Ne moremo jih prisiliti, a oni so dolžni to storiti,“ je povedal Bor Bitenc. "Oni izrabljajo svojo nadmoč, da bi nam odvzeli koncesijo, vendar je ne morejo, ker nismo storili nobenega prekrška, nismo kršili nobenega predpisa, niti nismo izpolnili nobenega pogoja za odvzem koncesije."
Spomnimo ...
MOL se je v spor z Lekarno Bitenc zapletla, ko ji je brez dodatnih pojasnil in navedenih razlogov odpovedala pogodbo o koncesiji za opravljanje lekarniške dejavnosti. Bitenčevi so zaradi tega morali svojo lekarno v ljubljanskem hipermarketu v Šiški decembra za teden dni zapreti, januarja pa nekaj časa niso mogli izdajati zdravil na recept.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.