Vrtec Ivana Glinška v Mariboru: enota Gregorčičeva-Krekova. Strošek ogrevanja je za december tu znašal približno 600 evrov, pripoveduje ravnateljica Ester Mlaj, po novem ceniku pa se januarska položnica utegne približati celo dvema tisočakoma: "Za našo finančno situacijo je zadeva seveda zelo stresna. Zna pri takih podražitvah biti to kar velik problem."
Namesto decembrskih 84 bodo mariborski poslovni odjemalci za megavatno uro toplote po novem plačevali kar dobrih 252 evrov z DDV, so sporočili iz mariborske Energetike, razlogi pa: višje cene plina, električne energije in emisijskih kuponov. In medtem ko, kot zatrjuje ravnateljica, otrok zagotovo ne bo zeblo, bodo spremembe žal občutili njihovi starši: "Zagotovo! Vsi vidiki postavk, ki zajemajo ekonomsko ceno vrtca, so zagotovo faktor, ki spreminja to ceno in jo dviguje."
Za koliko in kdaj se bo v Mariboru dvignila cena vrtca, sicer še ni jasno, zagotovo bo to že letos, na dvig cene pa bo nedvomno vplivalo tudi dejstvo, da so v Mariboru cene vrtcev nazadnje uskladili leta 2019, meni ravnateljica: "V posameznih občinah imajo tudi letno usklajevanje te ekonomske cene vrtca in seveda potem starši nekega velikega dviga ne začutijo tako kot tukaj, ko bo, mislim, da ta dvig bil verjetno malo višji, kot če bi se na letni ravni to usklajevalo."
A vse to bi bilo nepotrebno, če bi vlada poleg cen zemeljskega plina zamejila tudi ceno toplote daljinskega ogrevanja vsaj v sistemih, ki kot primarni energent uporabljajo zemeljski plin, menijo na mariborski Energetiki. Kot pravijo, so na pristojno ministrstvo že podali predlog, odgovor naj bi bil znan že prihodnji teden, do takrat pa lahko Mariborčani na podlagi decembrske porabe opravijo informativni izračun svojega stroška za januarsko obračunsko obdobje.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.