Z zadostno podporo se je Biščak na položaju pridružil sekretarju izvršnega odbora LDS Petru Jamnikarju, ki je na zadnji predkongresni seji sveta stranke presenetljivo edini dobil podporo za kandidaturo, medtem ko so Biščaku zmanjkali trije glasovi.
Predsednik sveta LDS Pavel Gantar je v imenu 25 podpisnikov podpore Biščaku med drugim povedal, da kandidata predstavljata različen profil generalnega sekretarja, vendar po njegovem Biščak bolje zastopa stranko "navzven", sicer pa je konkurenca po njegovih besedah za stranko koristna.
Sedanji v.d. generalnega sekretarja je na zadnji novinarski konferenci pred kongresom ocenil, da je bila njegova nepotrditev na seji sveta posledica upravičenega večletnega nezadovoljstva lokalnih odborov LDS zaradi premajhnega vpliva na politiko stranke, ne pa nezaupnica njemu osebno.
Biščak bo sicer jutri delegatom predstavil tudi projekt, s katerim naj bi izboljšali pretok informacij med "terenom" ter strankino centralo, poslansko skupino in ministri LDS.
Pri ostalih kandidaturah, razen pri podpredsedniških mestih, ni sprememb; sedanji predsednik LDS Janez Drnovšek ostaja edini kandidat za vodenje največje parlamentarne stranke, za dve podpredsedniški mesti pa so delegati dosedanjemu podpredsedniku Tonetu Ropu, ljubljanski županji Viki Potočnik in vodji poslanske skupine LDS Tonetu Anderliču dodali kandidaturo novogoriškega župana Črtomirja Špacapana. Za to mesto ga je predlagal medobčinski odbor LDS za severno Primorsko. Dosedanjim kandidatom za člane sveta stranke pa so delegati dodali še sedem novih.
Drnovšek verjame v nadaljevanje zgodbe o uspehu LDS
Predsednik Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Janez Drnovšek je včeraj v nagovoru delegatom na kongresu stranke med drugim ponovil "zgodbo o uspehu" največje in najmočnejše stranke.
"Odprta država, odprta družba, čimveč transparentnosti in fleksibilnosti, zmanjševanje razlik med regijami, spodbujanje ustvarjalnosti, zagotavljanje enakih možnosti in dostopa do informacij", je kot najpomembnejše cilje stranke in tudi države v prihodnosti naštel Drnovšek. Tudi tokrat se seveda ni mogel izogniti približevanju Slovenije Evropski uniji in zvezi Nato.
Evropska unija je po njegovih besedah zelo posebna združba in si najbolj prizadeva, da bi bil svet sposoben dolgoročnega preživetja. EU je vzpostavila sistem, ki stremi k zagotavljanju čim večje socialne pravičnosti in preseganju socialnih razlik, prav te vrednote Evropejcev pa so zelo blizu našim, je poudaril Drnovšek. Res, da EU ni idealna združba, je pa najboljša možnost, ki je Sloveniji na voljo. Kljub temu pa se moramo zavedati, da se tudi v Evropi pojavljajo različna gibanja in bo potrebna stalna borba za demokracijo, tolerantnost in enakopravne medsebojne odnose. V zvezi z vključevanjem v Severnoatlantsko zvezo je Drnovšek dejal, da mora imeti LDS kot vodilna stranka o tem jasno izraženo stališče. Ta kongres je priložnost, da se o tem vprašanju ponovno izrečemo, je menil. Po njegovem bo lahko Slovenija kot članica zveze Nato svojim državljanom zagotavljala boljšo varnost na daljši rok, kot če bi ostala zunaj nje. Nato ni več blokovska organizacija, saj je dosegla kvaliteten razvoj s spremembami svojih ciljev in si prizadeva za stabilnost in mir v svetu, je poudaril.