Minister za javno upravo Gregor Virant je glede pogajanj o novem plačnem sistemu na področju javnega sektorja opozoril, da jih čaka še sklenitev 13 panožnih pogodb. Ob tem je poudaril, da vlada zaradi inflacije in javnofinančnih razlogov ne bo popuščala sindikatom, ki bi skozi panožne pogodbe želeli uveljaviti dodatne zahteve. Ministrova želja je, da bi nov plačni sistem stopil v veljavo 1. februarja 2008. Pri tem pa je dodal, da bo že s 1. januarjem 2008 v veljavo stopila nova ureditev plač za funkcionarje in sodnike. "Sedaj bo del plače sodnikov vezan na uspešnost posameznega sodnika," je poudaril.
Virant je tudi povedal, da se bo v torek sestal s sindikatom carinikov, ki v primeru neizpolnitve svojih zahtev grozi s stavko. Ob tem je zatrdil, da "se vlada na grožnje ne bo odzivala s popuščanjem, temveč je pripravljena le na argumentirane pogovore". Po njegovem mnenju so zahteve carinikov po višjih plačah neutemeljene. "Cariniki so že dobili en plačni razred več od tega, na kar so sami že prej pristali v pogajanjih," je poudaril in dodal, da bi uresničitev njihov zahtev Slovenijo stalo dodatnih 30 milijonov evrov letno.
Minister je pojasnil, da je sedanji vladi v času svojega mandata uspelo zmanjšati število zaposlenih v javni upravi za odstotek. Tako je bilo po podatkih ministrstva v javni upravi leta 2004 zaposlenih 17.998 delavcev, 1. oktobra letos pa 17.741. "Končni cilj je zmanjšanje števila zaposlenih v javni upravi za tri odstotke," je še dodal.
Virant: Birokratske ovire padajo
Virant je na novinarski
konferenci predstavil pregled opravljenega dela ministrstva v letu 2007
in načrte za leto 2008. Ob tem je pojasnil, da po zaslugi ukrepov
njegovega ministrstva "birokratske ovire padajo". Pri tem je zlasti opozoril na ukrepe za odpravo administrativnih ovir in razvoj e-uprave.
Virant je prepričan, da je odprava administrativnih ovir "delo, ki se nikoli ne konča".
Ob tem je spomnil na že uveljavljene storitve e-uprave, kot so
e-opomnik, spletno podaljševanje prometnega dovoljenja, spletna prijava
začasnega in stalnega bivališča ter storitev za samostojne podjetnike
e-vem. Dodal je še, da je v pripravi aplikacija t. i. virtualnega
urada. Po ministrovih besedah bodo omenjeno novost omogočila evropske
sredstva.
Državljani bodo po ministrovih besedah najpozneje marca 2008 vse
informacije o upravnih storitvah lahko dobili na eni sami telefonski
številki. Napovedal je tudi poenostavitev naročanja novih potnih listov.
Po Virantovem mnenju se je sobotno delo v javni upravi "prijelo", zato
ga bodo nadaljevali. Dejal pa je tudi, da bodo naslednje leto, v
primeru "konic" ob menjavi dokumentov v poletnih mesecih, upravne enote
odprte vse sobote v mesecu.
'Zagovarjam ožje pristojnosti'
Potrdil je, da je zaradi nestrinjanja s predlaganim konceptom pokrajinskih pristojnosti na vladi glasoval proti pokrajinski zakonodaji, ki jo je pripravil minister Ivan Žagar. "Zagovarjam ožje pristojnosti," je dejal. Prepričan je namreč, da bi se morale pokrajine ukvarjati samo z načrtovanjem regionalnega razvoja in črpanjem evropskih sredstev.
Državni sekretar na ministrstvu za javno upravo Roman Rep je dejal, da so do oktobra letos pregledali okrog 900 predpisov. "Kar 40 odstotkov smo jih zavrnili, saj so imeli administrativne ovire," je poudaril.
Delovna dovoljenja za tujce
Dejal je še, da se bodo "resno lotili lažjega zaposlovanja tujcev". Meni namreč, da je treba poenostaviti pridobivanje in podaljševanje delovnih dovoljenj za tujce.
Prepričan je, da bi bilo treba delodajalcem omogočiti, da zaposlijo tujca v 15 do 21 dneh. "Za deficitarne poklice pa rok ne bi smel biti daljši od desetih dni," je še poudaril. Pri tem je omenil, da njihovo ministrstvo pri teh predlogih še ni usklajeno z ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.