Po vsej Sloveniji je od danes obvezno ločeno zbiranje in prevzemanje biološko razgradljivih odpadkov. Po enoletnem prehodnem obdobju je namreč danes začela veljati uredba o ravnanju z biološko razgradljivimi kuhinjskimi odpadki in zelenim vrtnim odpadom. Posebni zabojniki za zbiranje tovrstnih odpadkov so razdeljeni, kompostarnice pripravljene, a žal ne povsod. V kar četrtini občin kljub sedmim letom, ki so jih imeli za pripravo, danes na zbiranje, odvoz in predelavo bioloških odpadkov niso nared. Ponekod v tem času niso uspeli niti kupiti zabojnikov.
In ker so za kršitelje zagrožene kazni astronomske visoke, tudi do 400 evrov, so tisti občani, ki so jih občine pustile na cedilu, razumljivo zaskrbljeni. A na ministrstvu mirijo. Če zabojnika niste dobili, prijavite komunalno podjetje, inšpektor pa bo z 10.000 evri globe kaznoval njih. In inšpektorji bodo, zatrjujejo, neusmiljeni.
Ministrstvo: Če je le mogoče, kompostirajte doma
So pa pripravljene kompostarne, ki jih je v Sloveniji trenutno šest z veljavnim okoljevarstvenim dovoljenjem, tri kompostarne imajo tovrstno dovoljenje pred gradnjo, pet pa jih je v postopku pridobivanja dovoljenja. Zmožnost predelave v kompostarnah je tako že skoraj 100.000 ton. Prav tolikšna je zmogljivost bioplinarn, ki jih je v državi pet.
Na ministrstvu za okolje sicer močno priporočajo hišno kompostiranje. Tisti, ki se bodo zanj odločili, bodo tudi prihranili pri stroških, saj jim javne službe ne bodo smele obračunavati odvoza biološko razgradljivih odpadkov. Izvajalci javnih služb morajo ob tem voditi evidenco o hišnem kompostiranju.
V ločeno zbiranje biološko razgradljivih odpadkov je bilo sicer že leta 2010 vključenih 114 občin in 37 od 60 izvajalcev javnih služb. V Sloveniji je bilo poleg tega leta 2009 zbranih okoli 49.600 ton biološko razgradljivih odpadkov, leta 2010 pa nekaj več kot 50.000 ton.
Napredek je bil majhen in po začetku veljavnosti uredbe bi morala biti ta količina po pričakovanjih ministrstva precej višja. Dosegla naj bi med 70.000 in 100.000 ton. Od vseh nastalih komunalnih odpadkov biološko razgradljivi predstavljajo med 36 in 37 odstotkov vseh komunalnih odpadkov, ki jih je na leto okoli 800.000 ton.
Glede cen odvoza in predelave biološko razgradljivih odpadkov je generalna direktorica direktorata za okolje Barbara Avčin Tržan nedavno dejala, da je "metodologija oblikovanja cen v medresorski obravnavi". Težko pa je dati pavšalno oceno, saj vsaka občina to ureja po svoje, cena pa bo odvisna tudi od deleža individualnega kompostiranja. Občinski odloki poleg tega določajo tudi način izvajanje uredbe v posameznih občinah.
KOMENTARJI (146)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.