Sistem nujne medicinske pomoči, kot ga poznamo, ne deluje in ni tak, kakršen bi moral biti, je jasen minister Danijel Bešič Loredan: "Tisti trenutek, ko bodo vsi izvajalci nujne medicinske pomoči vključeni v enotni dispečerski sistem zdravstva, kjer bodo matrice odgovorov na klic popolnoma jasne, se kaj takega ne bo več dogajalo."
In izhodišča za prenovo celotnega sistema nujne medicinske pomoči so že pripravljena.
Rešitev minister vidi tudi v vzpostavitvi satelitskih urgentnih centrov, ki bi delovali neprekinjeno, zdajšnje dežurne ambulante v zdravstvenih domovih, ki ne bi postale sateliti, pa bi bile ponoči ukinjene: "Če bi bil tak pacient obravnavan v satelitskem centru, bi se ga opazovalo, bi se dalo infuzijo in se kaj takega ne bi zgodilo."
Dodaja, da bodo imeli vsi izvajalci, če in ko bodo vključeni v enotno dispečersko službo, jasen protokol, ki bo enak vsepovsod.
Da bi enotna dispečerska služba podobne primere preprečila, krčenje oziroma reorganizacija mreže nujne medicinske pomoči pa bi pomenila ravno nasprotno, pa opozarja direktor ZD Kamnik Sašo Rebolj: "Po domače, če bi ukinili več enot, res ne vem, kako bi rešili ta konkreten primer, jaz mislim, da bi to poslabšali. Če govorimo o reorganizaciji, da se enote vključujejo v dispečersko službo zdravstva, to pa zmanjšuje tveganje za take dogodke."
Saj bi tak sistem, kot še pravi, predvsem zmanjšal dvome v to, ali se je zdravnik odločil pravilno ali ne, saj bi bila aktivacija reševanja po enotnem protokolu za vso državo.
Kako bi bila konkretno videti prenova sistema, bo očitno jasno kmalu – dokument pripravlja 30 strokovnjakov, prihodnji teden ga bo v roke dobil minister za zdravje, uvedba enotne mreže nujne medicinske pomoči pa naj bi zaživela v začetku prihodnjega leta.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.