V Eti iz Kamnika vse od leta 1923 vlagajo, kuhajo in zamrzujejo kakovostno zelenjavo. Ene letine so bile radodarnejše, druge manj, saj vremenskih razmer nikoli ni mogoče čisto nadzorovati. Pa vendar je narava še vsako leto poskrbela za to, da smo na koncu dobili tako slastne pikniške priloge kot tudi dovoljšne zaloge zelenjave za čez zimo. Zato so se v Eti z blagovno znamko Natureta odločili, da se naravi zahvalijo s pomočjo izkustvenih nabiralniških delavnic, s katerimi bomo pobliže spoznali naravo v njeni najbolj prvinski obliki ter vas naučili, kako jo spoštovati in kako se ob obisku obnašati. Vabljeni torej, da se pridružite dr. Katji Rebolj in spoznavanju divjih rastlin na kateri od štirih prihajajočih delavnicah. Spremljajte Facebook stran Natureta.
Znanje, ki je nekoliko pozabljeno in ki ga obujamo
Nabiranje divjih rastlin in zdravilnih zeli je bilo priljubljeno pri starejših generacijah. Zaradi spremenjenega načina življenja in selitve v mesta pa se je znanje o nabiralništvu pri povprečnih prebivalcih skorajda popolnoma izgubilo. Po zaslugi vrhunskih kuharjev, ki divje rastline vse bolj vključujejo v svoje največje kuharske mojstrovine, se zanimanje za tovrstno nabiranje rastlin ponovno prebuja.
Hranilne vrednosti divjih rastlin
Divje rastline vsebujejo minerale, vitamine in bioaktivne snovi, ki blagodejno vplivajo na počutje človeka. Seveda se vsaka rastline obnaša drugače; nekatere so okusne sveže (kislica), druge zahtevajo posebno pripravo (bezeg), tretje se uporabljajo v manjših količinah v zdravilne namene (trpotec).
PRIDRUŽITE SE NABIRALNIŠTVU
Pri Natureti bodo na prvi dan junija pripravili posebno izkustveno delavnico z dr. Katjo Rebolj, ki bo predstavila nekatere divje rastline in odgovorila na zanimiva vprašanja o nabiralništvu. Pobliže bomo spoznavali različne uporabe bezga, si ogledali nekatere užitne cvetoče rože in okušali divje solatnice. Sodelujte v nagradni igri in se nam pridružite! Več informacij najdete na Naturetini Facebook strani. |
Slovenija spada med naravno najbogatejša območja na svetu
Slovenija spada med države z največjo biotsko raznovrstnostjo v Evropi in svetu. Izjemna pestrost živali in rastlin na tako majhnem prostoru je posledica prepletanja različnih vrst podnebja, geološke strukture in velikih višinskih razlik. Velika raznovrstnost rastlin se ohranja na travnikih, ki niso pognojeni, zato so le ti pri nabiralcih najbolj priljubljeni. Glede na hitro dostopnost do neokrnjene narave, tudi če živimo v mestih, ima nabiranje divjih rastlin v Sloveniji velik potencial.
Naročnik oglasa je Eta Kamnik d.o.o.