31 poslancev SDS in SNS je vložilo predlog za razrešitev predsednika državnega zbora Pavla Gantarja, je povedal vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko. Glavni razlog je, ker Gantar noče sklicati izredne seje o financiranju izgradnje stadiona Stožice. Kritičen do predloga za sklic naj bi bil tudi, ker v tekstu vsebuje besedo ''klientelizem''. Tanko odgovarja, da se isti pojem nahaja v strankarskem programu koalicijske LDS.
''Gre za zavlačevanje, nespoštovanje pravnega reda, saj predsednik državnega zbora v nasprotju z ustavo noče odrediti sklica. Vemo, da je potrebnih 46 glasov, a mi ne moremo več tolerirati dogajanja. To ni prvi primer. V tem mandatu se je to zgodilo že velikokrat in v vsakem primeru se je postavil kot zaščitnik koalicijskih vrst. Zdaj je predsednik pokril tudi najslavnejšega podpornika levice Zorana Jankovića,'' je opozoril. Po njegovih besedah poslovnik določa, da mora predsednik na zahtevo četrtine poslancev sklicati sejo. ''On sam je dejal, da bi se tako odločil, četudi bi zakonodajnopravna služba podala drugačno mnenje. Menimo, da je njegovo ravnanje protiustavno in neposlovno.''
Gantar naj bi se skliceval tudi na mnenje zakonodajnopravne službe, ki je sklic ocenila za neprimernega. Tanko odgovarja, da mnenje pravne službe ni veto, pač pa nek spremljajoč dokument. Gantar bi moral po njegovem mnenju oceniti tematiko kot problematično in vredno nadaljnje debate. "Mi ne nasprotujemo izgradnji športnih objektov, a želimo transparentne postopke. Očitno je, da je to tudi politični projekt. Morda se predsednik državnega zbora boji, da bi na seji odkrili neljube klientalistične povezave."
Opozicijske poslance moti tudi dejstvo, da jim Gantar dokumente, med katere spada tudi to mnenje, večkrat predloži v zadnjih dneh roka, namenjenega morebitnim pritožbam. "Tudi tukaj gre za namerno oviranje," je prepričan Tanko.
O razrešitvi že na majski seji
Gantar je prejel predlog poslancev SDS in SNS za njegovo razrešitev in ga na seji kolegija že uvrstil na redno sejo državnega zbora, ki se začne 17. maja. Hkrati pa je zavrnil očitke predlagateljev in ocenil, da nanj in njegovo stranko Zares letijo očitki, ker želijo "dejanšizirati slovensko gospodarstvo". Kot pravi, obstajajo meje javne politike in poslovne politike, zato državni zbor ne more razpravljati o posojilu, ki ga banke dajo zasebnikom. To je po njegovem mnenju enako, kot če bi "državljan Jože Novak šel v banko in si najel stanovanjsko posojilo, v državnem zboru pa bi imel političnega sovražnika, ki bi sklical izredno sejo in zahteval, da banka temu Jožetu Novaku ne da posojila". Izredno sejo bi bilo denimo mogoče sklicati le v primeru, če bi bila v projekt Stožice vmešana javna politika ali bi šel v ta namen en sam evro iz javnih sredstev.
Očitke poslancev SDS, da ščiti klientelizem in ljubljanskega župana Zorana Jankovića, je ocenil kot smešne. "Na mene in na Zares letijo obtožbe, ker želimo na nek način dejanšizirati slovensko gospodarstvo, z vsemi vplivi, klikami in povezavami, ki so nastale v času vladavine Janeza Janše," je prepričan.
Predvolilna kampanja?
V Zaresu zahtevo SDS in SNS vidijo predvsem v luči prihajajočih lokalnih volitev. Tarča zahteve tako ni Gantar, ampak ljubljanski župan, ki da je trn v peti SDS, je prepričana vodja poslanske skupine Zares Cveta Zalokar Oražem. Takšno ravnanje poslanka obsoja, saj po njenem državni zbor ne bi smel biti poligon za predvolilne shode. Po njenem bi bilo boljše, če bi v SDS sprejeli poziv ljubljanskega župana Zorana Jankovića, naj predsednik SDS Janez Janša kandidira za župana in tako sam pokaže, kaj zna.
Po mnenju poslanske skupine Zares gre pri zahtevi za razrešitev za napad na institut predsednika državnega zbora. Opozarja namreč, da Gantar pri tem, ko je zavrnil sklic izredne seje glede vlaganj NLB v stadion Stožice, ni kršil nobenega zakona, pač pa je le sledil mnenju zakonodajno-pravne službe državnega zbora, ki je ugotovila, da državni zbor ne more obravnavati takšne vsebine, kot jo zahtevata SDS in SNS. Po njenem gre pri zahtevi tudi za poskus žuganja bankam, ki bi se morebiti odločile vložiti sredstva v stadion, s ciljem, da ne bi prišlo do realizacije projekta. Zahteva se zdi poslanki toliko bolj nerazumljiva, ker država do zdaj v projekt Stožice ni vložila niti enega evra. Tudi sicer je prepričana, da gre pri tem za poslovne odločitve, v katere se država ne sme vtikati.
LDS: Zahteva ni upravičena
V LDS menijo, da zahteva SDS in SNS ni upravičena. Podpredsednica LDS Zdenka Cerar ocenjuje, da gre le še za eno potezo, da bi se vzbudilo nezaupanje v najvišje segmente družbe. Dodala je, da ima predsednik državnega zbora pravico odločati, ali bo posamezno zahtevo dal na dnevni red ali ne. Res pa mora pri tem preveriti, ali je vsebina, ki je predmet obravnave, zakonita ali ne. V tem primeru je zakonodajno-pravna služba pojasnila, da vsebina, ki jo za obravnavo na seji predlaga SDS, ne spada v pristojnost državnega zbora, ki ne more presojati poslovnih odločitev bank. Prepričana je tudi, da ima zahteva apolitičen namen, in sicer da bi se vladajoči koaliciji očitalo, da se ukvarja sama s seboj, namesto s krizo.
Tarča zahteve naj bi bil tudi ljubljanski župan Zoran Janković, saj je namen zahteve po besedah Cerarjeve, da bi se spet ustavilo gradnjo športnega objekta v Stožicah, ki, kot dodaja, ne bo le športni center, temveč tudi center, ki bo Ljubljano odprl svetu.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.