Odbor DZ za zunanjo politiko (OZP) je podprl prizadevanja Palestincev za priznanje njihove države v mejah iz leta 1967. V sklepu, ki ga je podprla večina članov, je odbor še pozval vlado, naj na bližnjem zasedanju GS ZN aktivno sodeluje v pogovorih o resoluciji, s katero nameravajo palestinske oblasti zaprositi za članstvo v ZN.
OZP se tudi zavzema za sprejetje resolucije in priznavanje polnopravnega članstva Palestine v ZN, še piše v sklepu današnje nujne seje odbora.
Franco Juri (Zares) je v imenu svoje poslanske skupine (PS), ki je predlagala sklic seje, poudaril, da mora biti resolucija usklajena in mora ustrezati pričakovanjem palestinskih oblasti. Obenem pa bi morala biti resolucija nujno povezana s priznanjem obsoja Izraela s strani palestinske države, so prepričani v PS Zares.
Branko Grims (SDS) je sicer predlagal, da bi OZP o priznanju palestinske države glasoval na naslednji seji na podlagi gradiva, ki bi ga pripravila vlada, a je večina članov odbora njegov predlog zavrnila. Več poslancev, med njimi Jožef Jerovšek (SDS), pa je opozorilo, da ni primeren trenutek za sklic seje OZP glede Palestincev, ker ima slovenska vlada trenutno zvezane roke.
Današnje seje se je udeležil tudi zunanji minister Samuel Žbogar, ki v torek odhaja na zasedanje Generalne skupščine Združenih narodov v New York. Izpostavil je stališče Slovenije, da je sedanji status quo nevzdržen. "Podpiramo pravico Palestincev do države v mejah iz leta 1967, obenem pa tudi pravico Izraela do miru," je dejal in dodal, da Slovenija v tem duhu podpira aktivno vlogo EU kot edinega akterja, ki lahko najde rešitev.
Pahor vidi rešitev v dialogu
Kako bo Slovenija glasovala o resoluciji, s katero nameravajo Palestinci zaprositi za članstvo v svetovni organizaciji, za zdaj ni znano. Premier Borut Pahor je sicer v sredo dejal, da palestinskega vprašanja dolgoročno ni mogoče rešiti z enostranskimi dejanji nobene od vpletenih strani. Menil je še, da je znova dozorel čas za intenziven dialog med Izraelom in Palestinci.
Türk o statusu Palestine še ne bi govoril
Odzval se je tudi slovenski predsednik Danilo Türk, ki se bo v New Yorku udeležil 66. zasedanja Generalne skupščine ZN. Sam meni, da je o statusu Palestine še prezgodaj govoriti. "EU, katere članica je Slovenija, vodi posredovanje med Izraelom in Palestinci ter drugimi akterji, da pride do rešitve, ki bi v tem trenutku zadovoljila. Proces teče in Slovenija ta proces podpira kot vse druge članice EU, tako da je v tem trenutku še prezgodaj govoriti o končnem izidu procesa, o končnem statusu Palestine v ZN," je dejal Türk.
Na vprašanje, ali se mu zdi prošnja za članstvo v ZN, ki mora preko Varnostnega sveta, pri čemer so ZDA že napovedale veto, modra, pa je Türk odgovoril: "Mirovni proces je v hudem zastoju že dolgo časa, pritisk v smeri sprememb je čedalje večji. Zato ta poteza ne preseneča in je po svoje ne le pričakovana, ampak tudi legitimna. Seveda pa je v procesu pogajanj treba poskusiti najti rešitev, ki bo najbolj ustrezala iskanju miru in hkrati tudi uresničitvi legitimnih pravic palestinskega naroda."
Najnižja podpora v Indiji
Britanska medijska hiša BBC je v 19 državah opravila javnomnenjsko raziskavo, ki kaže, da je kar 49 odstotkov vprašanih menilo, da bi njihove vlade morale priznati Palestino, 21 odstotkov pa jih je menilo, da bi morale njihove oblasti nasprotovati palestinski neodvisnosti.
Tudi v državah, katerih vlade ostro nasprotujejo neodvisnosti palestinskega naroda, so se ljudje večinoma opredelili za priznanje. Tako je v ZDA proti palestinski neodvisnosti glasovalo 36 odstotkov vprašanih, 45 odstotkov Američanov pa je menilo, da bi morala biti Palestina priznana. Tudi na Filipinih je proti glasovalo 36 odstotkov ljudi, za priznanje pa jih je bilo 56 odstotkov.
Najnižja podpora za priznanje Palestine je bila v Indiji, kjer je to podprlo 32 odstotkov anketirancev, a proti jih je bilo še manj (25 odstotkov). Največja podpora pa je bila v muslimanskih državah. V Egiptu priznanje podpira 90 odstotkov, devet jih je proti, v Turčiji se jih je za priznanje opredelilo 60 odstotkov, v Pakistanu 52 odstotkov, v Indoneziji pa 51. Zelo naklonjeni priznanju so tudi Kitajci. Kar 56 odstotkov bi jih neodvisnost Palestine podprlo, nasprotuje pa ji le devet odstotkov.
V raziskavo so bile vključene tudi tri večje članice EU. V Franciji jih je 54 odstotkov menilo, da bi morale francoske oblasti priznati Palestino, proti jih je bilo le 20, v Nemčiji se je v prid priznanju opredelilo 53 odstotkov Nemcev, prav toliko pa tudi Britancev.
V raziskavi je sodelovalo 20.466 ljudi, ki so jih o tem vprašanju spraševali med 3. julijem in 29. avgustom.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.