Potem ko je slovenska prestolnica tudi v novejši (športni) zgodovini glede investicij v športno infrastrukturo popolnoma zaspala, se nam v prihodnjih letih očitno obeta pravi razcvet idej in investicij v stadione in pripadajoče objekte. Ljubljanski župan Zoran Janković, ki prestolnico zaenkrat zelo uspešno upravlja kot nekakšno multinacionalko, je seveda frontmen in največji podpornik prenove žalostno zapuščenega stadiona za Bežigradom, še bolj blizu pa je uresničitvi predvolilne obljube, da bo Ljubljana končno dobila tudi stadion v Stožicah.
Bogati igralniški tajkun iz Trzina Joc Pečečnik, ki naj bi imel danes ali jutri sestanek z mestnimi veljaki za spomeniško varstvo, je morda s svojo svetovljansko idejno zasnovo, zamišljeno prenovo in vsebino bežigrajskega stadiona nekoliko prehitel dogajanje v Stožicah, ki pa je v ponedeljek zvečer na maratonski seji ljubljanskega mestnega sveta vendarle dobilo zeleno luč za javni razpis za (zasebnega) investitorja. Župan Janković in mesto Ljubljana bosta tako kmalu izdala javni razpis za najboljšega ponudnika oziroma poslovnega partnerja pri gradnji stadiona v Stožicah, ki naj bi bil, podobno kot tisti za Bežigradom, končan do konca leta 2009. In kaj bo torej ta sicer športno razstrojena in zelo razvajena Ljubljana naenkrat počela z dvema (pre)dragima stadionoma?
Športno zelo naravnani in poslovno tudi mednarodno prepoznavni Joc Pečečnik naj bi v prenovo in zagon bežigrajsklega stadiona investiral približno 60 milijonov svojega denarja iz podjetij Interblock in Elektronček, ustanovil pa je tudi posebno podjetje, ki bo upravljalo investicijo, posle in dogajanje na tem objektu. Mesto Ljubljana in Olimpijski komite Slovenija sta pri tem projektu Pečečnikova partnerja zgolj z vrednostjo zemljišča znotraj stadiona in sicer v višini 10 milijonov evrov, partnerji pa naj bi pripravo dokumentacije končali do januarja 2008, gradbeno dovoljenje pa pridobili do marca prihodnje leto. Poslovno zelo pragmatični Pečečnik je za dva in pol milijona evrov nedavno na stadionu za Bežigradom, ki naj bi imel 16 tisoč sedišč in presežene evropske športne standarde, odkupil tudi sporno zemljišče od podjetja SCT iz Ljubljane, ki ga vzvišeno pooseblja Ivan Zidar.
Dobrodušni Pečečnik bo na Vilharjevi cesti že kmalu po novem letu odprl tudi poseben, tehnološko seveda sijajno opremljen informacijsko-logistični center pod upravno zgradbo podjetja Mobitel, podoben kakšnemu Nasa centru v ZDA, v katerem bodo njegovi partnerji in zaposleni vodili in vsestransko spremljali gradnjo in prenovo bežigrajskega stadiona. Stadion, točneje multifunkcijski kompleks v Stožicah, ki naj bi kot v nekakšni senci nastajal vzporedno z bežigrajskim, pa naj bi za mnoge poznavalce veljal za še bolj obsežen in za mesto Ljubljana pomemben projekt, ki predvsem predstavlja največji volilni „spomenik“ ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Na uradni razpis za investicijo za stadion v Stožicah, ki naj bi bil povezan tudi z gromozanskim nakupovalnim središčem, pa naj bi se, mimogrede, v množici domačih in tujih interesentov uradno prijavil tudi ljubljanski podjetnik Jurij Schollmayer, za katerim praviloma „tiho“ stojijo bogati in za takšne projekte usposobljeni tuji investitorji. Nogometni stadioni očitno postajajo novodobni slovenski športni spomeniki.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.