Zakaj so se vsi trije zdravniki – Bešič Loredan, Erik Brecelj in Marko Noč – ki so si upali postaviti proti vladajočim in opozoriti na korupcije v zdravstvu, znašli v nemilosti?
"Mislim, da v družbi, v kateri smo in v sistemu, v katerem smo, nobenemu od vladajočih ni po godu, da nekdo razkrije dejstva. Jaz sem mnenja, da danes pri nas prevladuje argument moči, in ne moč argumenta. Mi trije smo vedno postregli z argumenti. Pokazali smo zrcalo sistemu. In ni fajn, ko te stvari slišijo. Ker nas je malo in ker smo šibki, nas sistem utiša," je odgovoril Bešič Loredan.
Zakaj pa se več zdravnikov ne odloči izpostaviti? Zdravnik meni, da takih, kot so oni, ni malo, vendar skupina mladih zdravnikov, to so zdravniki, stari od 27 do 45 let, si tega ne upajo, "kajti če se v tem sistemu izpostaviš, hitro dobiš po prstih". "In si hitro omejen v karieri, v sistemu, dajo te na stranski tir."
Vsem v tem sistemu pa ustreza vse tako, kot je danes, je izpostavil.
500 milijonov evrov izgube, 100 milijonov za korupcijo – to so številke, ki jih je Bešič Loredan že pred leti izpostavil z iniciativo zdravnikov. "Ta izračun smo naredili okoli leta 2012 in 2013 z ekonomisti in pravniki. V sistemu, kjer je štiri milijarde evrov, ki ga praktično pridelamo mi, 500 milijonov ne gre za zdravljenje, ampak gre za vse, kar v zdravljenje spada. Sistemska korupcija se je tako vpredla v sistem, da torej mi nimamo več enega botra, kot je to pri mafijskem vodenju, ampak imamo cel kup majhnih botrov, ki so se po sistemu lepo razpredli. In dobavitelji imajo vsa ta leta milijardo evrov, ki jih iz sistema potegnejo – ne glede na krizo, na vse."
Sistem se je v 15 in 20 letih toliko ukoreninil, da ga je težko spremeniti, je dodal Bešič Loredan. Ko je pred dvema letoma prevzel premierski stolček, je Janez Janša napovedoval, da bo presekal korupcijo v zdravstvu, letos pa smo objavili fotografije, kako se druži z enim največjih lobistov v zdravstvu pri nas, Božom Dimnikom. Loredan Bešič je na to odgovoril, da je za državljana zelo težko, ko vidi predsednika vlade, da se druži s temi ljudmi. "Bil sem razočaran in tak predsednik vlade težko preseka koruptivne prijeme vlade."
Zakaj pa se več zdravnikov ne odloči izpostaviti? Zdravnik meni, da takih, kot so oni, ni malo, vendar si skupina mladih zdravnikov, starih od 27 do 45 let, tega ne upa, "saj če se v tem sistemu izpostaviš, hitro dobiš po prstih". "In si hitro omejen v karieri, v sistemu, dajo te na stranski tir." Vsem v tem sistemu pa ustreza vse tako, kot je danes, je izpostavil.
"Rad bi, da pridemo končno do dejstva, da pridemo do družbenega konsenza, za katerega vemo, da smo zbrali toliko in toliko denarja za zdravljenje in gre vse za zdravljenje. Kar se vseskozi zlorablja, je javno zdravstvo. Javno zdravstvo je pravica ljudi, da pridejo do zdravnika, ko ga potrebujejo. Ko bomo to sprejeli, bomo tudi lahko naredili reformo. Toda ne ta politika ne katera koli druga, tega ne bo presekala."
Meni, da kdor ima namen biti predsednik vlade, bi moral biti sam vzor in imeti ničelno toleranco do korupcije. Toda "tako levi kot desni – ko se luči ugasnejo – se usedejo za mizo in dogovorijo, kdo bo koliko dobil od tega kolača, kolač pa je vreden štiri milijarde evrov."
Na korupcijo opozarja že od leta 2013. V času, ko je bila premierka Alenka Bratušek, mu je uspelo zbrati ljudi, kar 4000 se jih je podalo na ulice in glasno opozarjalo na korupcijo v zdravstvu.
"Takrat je bilo zanimivo. Neskončno ur sem presedel s predsednikoma KPK in NPU – rekla sta mi, naj nič ne skrbim, da se mi nič ne bo zgodilo. Takrat sem celo dobil informacijo, da je Alenka Bratušek dejala, da 'dajmo utišat' tega Loredana in Breclja'." Nadaljeval je, da tudi takrat noben od njiju ni imel in niti danes nima namena vstopiti v politiko.
"Politika v tej garnituri nima namena postaviti zdravstvenega sistema in se iz zdravstvenega sistema umakniti, kar bi bilo prav. Žal je to tako in danes je zame največje razočaranje oziroma tragedija to, da če bi danes imeli volitve, verjamem, da 60 odstotkov ljudi ne bi šlo volit, ker nimajo koga voliti."
V času vlade Mira Cerarja je v okviru gibanja Skupaj naprej zbral 10.500 podpisov za odstop tedanje ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc. "Imel sem to srečo, da sem povezal veliko število ljudi, ampak žal, kot vidim, se nič ne spreminja. Nismo še na točki, da bi lahko prišlo do preboja," je pojasnil in nadaljeval, da je Slovenija kot družba razklana. "Politika je takšna, kot je, če pa kdo želi kaj na glas povedati, dobi takoj po prstih."
Dotaknil se je tudi covidne krize v državi in dejal, da je po njegovi oceni ravno koronavirus pokazal, kako "slabo organiziran je zdravstveni sistem v državi". Opozoril je na vse odpovedane storitve, ki v modernem zdravstvenem sistemu, pa četudi je to zaradi covida-19, ne bi smele trpeti.
"Tisti trenutek, ko bomo prišli do spoznanja, da je javno zdravstvo vrednota in dobrina, da morajo pacienti priti do zdravnika, ko to rabijo in da mora država poskrbeti za to, pa ni važno ali javno ali zasebno, takrat bomo na točki poti ven iz tega, kjer smo."
KOMENTARJI (194)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.