Najverjetnejši kandidat za mandatarja Robert Golob je na današnji novinarski konferenci ob predstavitvi večine kandidatov za ministre v prihodnji vladi potrdil, da bo ortoped Danijel Bešič Loredan kandidat za zdravstvenega ministra. Poleg tega pa bo tudi eden od treh podpredsednikov nove vlade.
Da bo ne le minister, pač pa tudi kandidat za podpredsednika vlade, je Bešič Loredan izvedel danes. "Ta odgovornost je zelo velika, na nek način sem ganjen," je za STA povedal takoj po javni predstavitvi ministrskih kandidatov. Ob tem se je zahvalil Golobu za izkazano zaupanje. Kot je dodal, je zato njegova odgovornost in odgovornost njegove ekipe še toliko večja: "Dal bom vse od sebe, da to upravičim."
O članih ožje ekipe še ni želel govoriti, po njegovih besedah bodo predstavljeni, ko bo potrjen kot zdravstveni minister. Je pa potrdil, da je ekipa, s katero prihaja na ministrstvo za zdravje, že sestavljena: "Tako državni sekretarji kot vodja kabineta." Kot je pojasnil, gre za strokovnjake iz zdravstva, ekonomije in prava.
Predsedniki strank bodoče koalicije Robert Golob (Gibanje Svoboda), Tanja Fajon (SD) in Luka Mesec (Levica) so na popoldanski novinarski konferenci predstavili imena kandidatov za ministre v novi vladi. Kandidat, ki bo prevzel zdravstveni resor, je po pričakovanjih ortoped Danijel Bešič Loredan.
Po njegovih besedah bodo z ekipo sledili zdravstvenemu programu in koalicijski pogodbi. Najprej se bodo posvetili kratkoročnim ukrepom za stabilizacijo zdravstvenega sistema, pripravljenosti zdravstva na jesen v povezavi z epidemijo covida-19 in skrajševanju čakalnih vrst. Vzporedno pa napoveduje, da bodo storili vse, da v dogovoru z vsemi akterji v zdravstvu začnejo pripravljati nujno potrebne sistemske spremembe.
Odzval se je tudi na ponedeljkove besede Goloba, da bo njegova bodoča vlada v primeru novega vala epidemije covida-19 slednjo obvladovala po t. i. švedskem modelu. Bešič Loredan pojasnjuje, da bo obvladovanje epidemije vodil Nacionalni inštitut za javno zdravje. Strategijo za obvladovanje epidemije bodo po njegovih besedah na posebni novinarski konferenci predstavili takoj, ko bo prevzel vodenje zdravstvenega ministrstva, in se ne bo spreminjala na dnevni ali tedenski ravni.
Ob tem je napovedal, da bo strategija jasna in bo temeljila na pozitivnem pristopu. Vključevala bo nekatere epidemične ukrepe, ki pa jih bodo prilagajali resnosti razmer. "Tudi na Švedskem ni bilo povsem brez ukrepov," je poudaril. Ukrepi bodo temeljili na priporočilih, na obveznostih pa le v primeru "vojnega stanja". Ob tem je poudaril, da se bodo na ministrstvu na morebiten nov val epidemije covida-19 pripravljali čez poletje, saj jeseni "ne smemo pričakati nepripravljeni".
V zdravstvu od Bešič Loredana veliko pričakujejo
Zahteve Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides sledijo pričakovanjem bolnikov po učinkovitem, kakovostnem in dostopnem javnem zdravstvenem sistemu. Njihove zahteve ne glede na menjave vlad in ministrov ostajajo nespremenjene, so sporočili za STA in dodali, da "ministre ocenjujejo po dejanjih in ne imenih".
Kot nujno izpostavljajo takojšnjo plačno reformo, ki bo nagrajevanje zaposlenih v zdravstvu približala ureditvam učinkovitih zdravstvenih sistemov zahodnoevropskih držav. Izpostavljajo tudi vse slabšo dostopnost do zdravstvenega sistema in pričakujejo ukrepe na področju pogojev dela pri zagotavljanju zadostnega števila zdravnikov na primarni, sekundarni in terciarni ravni.
V Zdravniški zbornici Slovenije si želijo zdravstvenega sistema, ki bo lahko vsakemu prebivalcu po načelu solidarnosti zagotovil pravočasne, dostopne, varne in kakovostne zdravstvene storitve, ki jih potrebuje.
Zavzemajo se tudi za pripravo in izvedbo nacionalnega načrta kadrovskih virov v zdravstvu in uvedbo spodbud za delo v območjih, ki so za zaposlitev manj privlačna, tako geografsko kot strokovno.
Ponavljajo zahtevo zdravnikov, da zaposlene v zdravstvu izločijo iz enotnega plačnega sistema. Menijo tudi, da bi morali vzpostaviti sistem, v katerem bi zdravnik lahko izbiral, ali dela kot javni uslužbenec ali kot zasebnik – samostojni zdravnik.
Predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije Monika Ažman je za STA sporočila, da v zbornici od nove vlade in ministra za zdravje pričakujejo sprejetje kadrovskih standardov in normativov za področje zdravstvene nege in babištva, ki temeljijo na današnjih potrebah pacientov. Pričakujejo tudi vključitev zdravstvene in babiške nege v vse ravni načrtovanja in odločanja o razvoju zdravstvenega sistema, ne zgolj v izvedbene aktivnosti.
Poleg tega v zbornici po njenih besedah pričakujejo sprejem odločitve o pripravi strategije razvoja zdravstvene in babiške nege za obdobje do leta 2030, po njihovi oceni je nujen tudi sprejem zakona o zdravstveni negi in babištvu, ki bo sistemsko in na zakonski ravni uredil področje.
V Sindikatu zdravstva in socialnega varstva Slovenije od novega ministra ter celotne vlade pričakujejo vzpostavitev za demokratično družbo normalnega socialnega dialoga in da nemudoma pristopi k nadaljevanju pogajanj, s čimer bodo odpravili nesorazmerja pri vrednotenju med posameznimi delovnimi mesti in poklicnimi skupinami, je za STA poudarila predsednica sindikata Irena Ilešič Čujovič.
Tudi oni pričakujejo sprejetje standardov in normativov, in sicer za dejavnosti zdravstva in socialnega varstva, pa tudi prevrednotenje plačnih razredov na način, da je najnižji plačni razred na ravni minimalne plače.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.