Zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan je povedal, da pogajanja še tečejo, je pa vlada sindikatom predstavila temeljna izhodišča plačnih razmerij po Evropi in kaj bi lahko naredili v Sloveniji. Iz skoraj 600 kategorij poklicev, ki jih imamo v zdravstvu, bi radi zadevo zreducirali, da bi bile posamezne skupine med seboj primerljive, je pojasnil minister in dodal, da morajo definirati osnovno plačo v 40-urnem delovniku, koliko dopusta in koliko različnih dodatkov naj se ohrani. Od sindikatov zdaj pričakujejo odziv, ali se s tem strinjajo, saj bo vladna stran z izračuni, tudi v tarifnem delu, nadaljevala, in ko bodo prejeli odziv sindikatov, bodo lahko te razpone umestili.
Sestanek kot celoto, torej zdravstva in socialnega varstva, je minister označil za konstruktiven in optimistično napovedal, da bi lahko do 1. aprila oblikovali steber, ki bo v temelju naslovil vse tisto, s čimer se danes v zdravstvu soočajo vse skupine in bo usmerjen daleč v prihodnost. Poudaril je, da s tem naslavljajo tudi nesorazmerja v zdravstveni negi, ki jih bodo zakoličili v steber. "Ko bomo imeli aprila oblikovan zdravstveni steber, steber socialnega varstva kot celote, bodo vsa nesorazmerja, ki so prisotna danes in se jih vlada zaveda, odpravljena," je poudaril.
Sindikat zdravstva in socialnega varstva: Na pogajanjih ni bilo nič konkretnega
Predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Irena Ilešič Čujovič je v izjavi za medije ocenila, da na današnjih pogajanjih ni bilo "nič konkretnega" in da se še vedno pogovarjajo o "konceptu, kako bodo sestavljeni plačni stebri v našem sistemu".
Na vprašanje, ali je mogoče do 1. aprila oblikovati steber, je Ilešič Čujovič dejala, da je "z veliko dobre volje in dela vse mogoče". "Mi smo pripravljeni trdo delati za to, da izboljšamo plačni sistem v zdravstvu in socialnem varstvu," je dejala in dodala, da je zaenkrat preveč neznank, da bi bila optimistična.
Podpredsednik sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides Gregor Zemljič je po pogajanjih z vladno stranjo pojasnil, da je bil to šele tretji sestanek, zato na njem tudi ni bilo ničesar odločilnega. So jim pa predstavili nekoliko konkretnejša izhodišča, a jih čaka še veliko dela. Zdaj so na vrsti sindikati, da pripravijo protipredloge. Glavni dogovor je namreč ta, da sindikalna stran bolj kompleksno pripravi svoje videnje celotnega zdravstvenega stebra in tudi njegovih posameznih delov.
Srednje medicinske sestre, na katerih je do nedavnega temeljila nega, predstavljajo skupino, ki je bila razvrednotena tako strokovno kot finančno in delo v tej smeri bi, po njegovem mnenju, veliko pripomoglo k našemu zdravstvenemu sistemu, tako kratko- kot dolgoročno. Kot je še povedal, srednje medicinske sestre v Fidesu podpirajo, glede današnjega shoda pa je pojasnil, da imajo pravico sindikalnega boja, če bo shod miren in dobronameren, ga vsekakor podpirajo.
Predsednica Sindikata zdravstvene nege Slavica Mencingar je pojasnila, da se pogajajo za prenovo plačnega sistema, za uvrstitev delovnih mest v zdravstvu in zdravstveni negi, a pojasnila, da popoldne organizirajo protestni shod zaradi nespoštovanja dogovora iz leta 2021, da bodo pred uveljavitvijo novega plačnega sistema odpravljena vsa nesorazmerja, tudi skupina E3, a je dejala, da to ne drži. "Mi v letošnjem letu nismo in ne bomo dobili nič, ker smo v pogajanjih 2022 v celoti izpadli," je poudarila in dodala, da bo medicinska sestra v ambulanti pri družinskem zdravniku še vedno v 24. plačnem razredu – en plačni razred dviga v letu 2021 – kjer bo ostala do leta 2024, kar je dva plačna razreda pod minimalno plačo.
Povedala je še, da bodo po današnjem shodu v sindikatu prisiljeni nadaljevati s sindikalnimi aktivnosti, saj naj bi jim danes minister dal jasno vedeti, da ne bodo dosegle nič. "Odločale se bomo sproti, zagotovo pa ne bomo ostale pri tem," je zaključila.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.