
Silvio Berlusconi je namreč včeraj na novinarski konferenci po srečanju z nemškim kanclerjem Gerhardom Schröderjem v Trstu na vprašanje glede vračanja premoženja italijanskih optantov iz Slovenije in Hrvaške dejal, da bo italijanska vlada prihodnji četrtek glede tega sprejela ukrep. Dan po tem pa so v rimskih vladnih krogih pojasnili, da se odgovor Berlusconija ni nanašal na optantsko premoženje, temveč na uresničevanje globalnega zaščitnega zakona slovenske manjšine v Italiji.
Italijanski minister za odnose s parlamentom Carlo Giovanardi je zatrdil, da se ukrep, ki ga je imel v mislih Berlusconi, nanaša na imenovanje štirih vladnih predstavnikov v paritetni odbor, ki bo skrbel za izvajanje zaščitnega zakona. Italijanska vlada bo sicer v četrtek res obravnavala vprašanje optantskega premoženja, vendar ne bo ukrenila nič novega, je zatrdil Giovanardi.
Italijanska vlada bo razpravljala o odškodninah optantom in se seznanila z ugotovitvami komisije za mednarodno pravo na italijanskem zunanjem ministrstvu. Komisija je bila namreč ustanovljena novembra lani in preučuje primere nepremičnin, ki niso zajete v dvostranske sporazume med Italijo in nekdanjo Jugoslavijo. Minister Giovanardi je še dodal, da je enotno stališče italijanske vlade, da so vse mednarodne pogodbe, ki obravnavajo optantsko vprašanje, nedotakljive.
Podsekretar za zunanje zadeve Roberto Antonione je že sinoči pojasnil, da bo italijanski ministrski svet prihodnji teden imenoval svoje štiri člane v paritetni odbor in tako dal zeleno luč za ustanovitev tega odbora, ki ga določa zaščitni zakon za slovensko manjšino. Deželna vlada Furlanije Julijske krajine naj bi o imenovanju svojih članov v odbor odločala v ponedeljek. Osrednja in deželna vlada morata sicer v paritetni odbor imenovati deset članov.