'Izbrisanega' kosovskega Roma Alija Berishe in njegovo 7-člansko družino so nameravale slovenske oblasti znova odstraniti iz države, vendar jim to ni uspelo. To je bil že drugi poskus deportacije, potem ko se je Berisha novembra lani po posredovanju svojega pravnega zastopnika izognil izgonu.
Letalske karte so bile pripravljene, letalo naj bi iz Brnika v torek ob 6.40 uri poletelo proti Nemčiji, vendar Berishajevih ni bilo med potniki. Po besedah nekdanjega ustavnega sodnika in pravnega zastopnika izbrisanih Matevža Krivica se je Berishajevim le za las posrečilo izogniti se pasti, ki jo je družini pripravilo notranje ministrstvo. "Kljub sodbi vrhovnega sodišča, ki je že maja letos razveljavilo sklep o deportaciji, so skušali na nezakonit in protipraven način izgnati družino iz Slovenije," je za 24ur.com povedal Krivic.
Po evropski uredbi o pogojih medsebojnega izročanja prosilcev za azil, se morajo države medsebojno dogovoriti in doseči soglasje o deportaciji iz ene v drugo članico EU. Če tega soglasja ni, izgon prosilcev za azil ni mogoč.
Zamolčali odločitev Vrhovnega sodišča
Uradniki notranjega ministrstva naj bi pri ponovnem poskusu deportacije posegli po svojevrstni zvijači. Po Krivičevih besedah so uradniki ministrstva v pripravah na izgon družine Berisha nemškim oblastem zamolčali, da je slovensko Vrhovno sodišče prepovedalo izročitev. V dopisu, ki so ga z notranjega ministrstva poslali pristojnim nemškim organom za izvajanje azilne politike, naj bi navedli le, da je Vrhovno sodišče sprejelo odločitev, nič pa o tem, da je sklep o deportaciji razveljavilo. Tako so nemške oblasti soglašale z izgonom v Nemčijo v roku šestih mesecev, ki pa se je z današnjim dnem iztekel.
Evropski center za pravice Romov v Budimpešti je na slovenskega notranjega ministra in visoke uradnike ministrstva v četrtek naslovil poziv, naj preprečijo izgon Berishajevih iz Slovenije. Sicer pa so se danes popoldan Berishajevi vrnili iz "ilegale" v Ljubljano, ker je potekel rok za njihov izgon v Nemčijo.
Ali Berisha je v Slovenijo prišel v času nekdanje Jugoslavije in je imel v letih 1987 do 1992 stalno prebivališče v Mariboru. Po osamosvojitvi Slovenije za slovensko državljanstvo ni zaprosil, zato ga je notranje ministrstvo 1992 izbrisalo iz registra stalnih prebivalcev. Po izbrisu je bil Berisha deportiran iz Slovenije v Albanijo, albanske oblasti pa so ga vrnile nazaj v Slovenijo. Leto kasneje je odšel v Nemčijo, kjer je spoznal svojo sedanjo ženo, s katero ima pet otrok. Njegovo prošnjo za azil so nemške oblasti leta 2005 zavrnile in ga obvestile, da bo prisilno vrnjen na Kosovo. Pred deportacijo je družina pobegnila v Slovenijo, kjer je zaprosila za azil.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.