"Težko vam rečem, ker podrobnosti mediacije ne smem, ne morem poznati, ampak verjetno ni bilo volje ne na eni ne na drugi strani," je na novinarsko vprašanje glede neuspešnosti mediacije med zdravniškim sindikatom Fides in vlado odgovorila predsednica Zdravniška zbornice Slovenije Bojana Beović. Zdravniki po njenih besedah čutijo, da družba sploh ni zainteresirana, da bi zdravstvo ohranjala v dobri kondiciji.
Kot je dodala, je vlada med zdravniško stavko vztrajala pri zadevah, ki za zdravnike niso bile sprejemljive. Po njenih besedah ne gre za velike zahteve, pač pa za spoštovanje dogovorjenega. Na vprašanje, kje vidi možnosti za rešitev spora med vlado in Fidesom, je odgovorila, da v konkretnih potezah odločevalcev, ki morda ne bi bile odgovor na stavko, pač pa bi jih zdravniki sprejeli kot signal, da je odločevalcem mar. Dodatno je pojasnila, da ne gre le za finančne učinke. Zavzela se je za zdravstveni steber znotraj sistema plač v javnem sektorju, ki bi vključeval tudi druge poklice v zdravstvu in bi reševal stanje zdravstva.
'Predolga stavka škodi javnemu zdravstvu'
"Slovensko zdravniško društvo že od začetka stavke podpira legitimne zahteve sindikata Fides za spoštovanje podpisanih dogovorov v letih 2022 in 2023. Predolga stavka škodi bolnikom, saj nobeni bolezni ne koristi, če se odlaga začetek zdravljenja za več mesecev," pa so o neuspeli mediaciji poudarili v društvu.
Predolga stavka po njihovih besedah škodi tudi javnemu zdravstvu, saj se v času stavke bolniki preusmerjajo od javnih k zasebnim izvajalcem. V zasebni sektor, kjer se izvajalci ravnajo po zakonu o gospodarskih družbah in lahko prosto po tržnih zakonitostih oblikujejo cene dela in storitev, pa se seli tudi pomemben del najboljših zdravnikov, so dodali. Podcenjenost zdravniškega dela v javnih zavodih tako postaja očitna, zavodi pa po zakonodaji, ki izvira iz leta 1993, nimajo vzvodov, da bi odhode bolnikov in zdravnikov iz javnih zavodov stroškovno učinkovito zadržali, so opozorili.
Rešitev bo po njihovi oceni spoznanje zdravstvene politike, da brez dodatnega dela obstoječih zdravnikov, ki so na voljo v državi, ni možno kakovostno in v sprejemljivem času oskrbeti vseh, ki zdravniško pomoč ta hip potrebujejo. Zdravniki, ki so doslej to delali, so bili zasmehovani s slabšalnim nazivom "dvoživke".
"Žal je le z dodatnim delom zdravnikov prek njihovega zakonitega rednega delovnega časa možno pomagati vsem bolnim državljanom v Sloveniji v razumnem času," so navedli. Na zdravstveni politiki je, da najde ustrezne rešitve in spozna vrednost opravljenega dela prek rednega delovnega časa. Tudi na tem področju sledimo evropski ureditvi, so še sporočili iz društva.
Vlada ter Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides sta v torek sporočila, da je bila mediacija neuspešna. Kljub velikemu trudu mediatorjev in pogajalcev, njihovim prizadevanjem ter iskreni izmenjavi stališč, udeleženca nista uspela uskladiti rešitve stavkovnih zahtev, sta navedla vlada in zdravniški sindikat.
Petohleb: Mediacijo med Fidesom in vlado smiselno nadaljevati
Direktor Evropskega centra za reševanje sporov Uroš Petohleb ocenjuje, da bi bilo mediacijo smiselno nadaljevati. "Ta postopek se kljub temu, da zdaj mogoče ni videti izhoda, lahko obnovi. Ponovno se lahko usedejo, mogoče celo zamenjajo ekipo mediatorjev ali pa se recimo dogovorijo za neke dodatne ukrepe, ki se jih bosta obe strani držali znotraj časa, ko mediacija traja, in poskusijo ponovno," je poudaril.
Problem v sporu med Fidesom in vlado je, da za njegovo rešitev ni učinkovitih pravnih sredstev, saj ne gre denimo za spor glede delovnega razmerja ali glede kršitev zakonodaje, je opozoril. Zato meni, da je v tem primeru poleg stavkovnih pogajanj mediacija ena redkih metod, ki bi lahko prinesla rezultat.
Na vprašanje, ali je morda mediacija trajala premalo časa, je odgovoril, da gre pri sporu med Fidesom in vlado gotovo za zahtevnejši primer. "Mislim, da sta bila dva tedna v tem primeru mogoče prekratka doba in bi bilo smiselno še kakšen teden dodati ter znotraj nekih približevalnih pogajanj priti do končnega rezultata," je dejal.
V Evropskem centru za reševanju sporov se po besedah Petohleba nekatere mediacije končajo v 15 minutah ali pol ure, nekatere pa trajajo tedne: dokler obstaja tema, o kateri se je mogoče pogovarjati in zbliževati stališča, je smiselno vztrajati, je poudaril. Izpostavil je še, da je pri takšnih sporih zelo pomembna tudi komunikacija. Če prevladujejo čustva, mediacijo pa motijo izjave za medije, namesto da bi se ukvarjali z vsebino, potem je težko doseči dogovor, ki bi bil rezultat mirne presoje, je dejal. Zato meni, da bi se morali strani med mediacijo izogibati medijskim izjavam.
Fides stavka od 15. januarja. Zahteva ureditev plačnega sistema zdravnikov v posebnem zdravstvenem stebru, določitev karierne poti zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij, vključno z dvigi plač starejšim zdravnikom. Stavka zdravnikov, ki traja 13. teden, je že postala najdaljša zdravniška stavka v Sloveniji doslej.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.