Slovenija

Beograd v ''medijski temi''

Beograd, 17. 05. 2000 14.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Srbska policija je davi ob 2.30 vdrla v prostore televizije Studio B in na podlagi odločitve srbske vlade prevzela nadzor nad to do režima kritično televizijsko postajo. Ustavljen je tudi program radia B2-92, ki uporablja frekvenco tretjega programa Studia B, in program lokalne televizije Mladenovac. Po besedah očividcev je v akciji sodelovalo kar 150 zamaskiranih policistov, ki so se predstavili kot protiteroristična enota srbskega ministrstva za notranje zadeve. Pridružila se jim je še ena večja skupina policistov, ki zdaj nadzoruje zgradbo Beogradjanka, kjer imata svoje prostore tudi Radio Index in dnevnik Blic.

Direktor in glavni urednik Studia B Dragan Kojadinović je v izjavi za tuje dopisnike v Beogradu dejal, da je to ''začetek izrednega stanja''. Studio B velja za televizijo, ki je pod nadzorom Srbskega gibanja za obnovo (SPO) Vuka Draškovića.

Ob 8. uri so na poročilih Studia B prebrali sporočilo za javnost srbske vlade, ki sta ga podpisala podpredsednika republiške vlade, radikalec Vojislav Šešelj, in Milovan Bojić. Srbska vlada je akcijo upravičila s pojasnilom, da je Studio B pozival k strmoglavljenju zakonito izvoljene oblasti in spodbujal teroristična dejanja. Za novega direktorja in glavnega urednika so imenovali javnosti malo znanega Ljubisava Aleksića.

V zgradbi Beogradjanka je zaprtih osem novinarjev Blica in novinar radia B2-92. Policija jim ne dovoli zapustiti stavbe, ostalim zaposlenim, ki so zunaj, pa ne dovoli vstopa.

Srbske opozicijske stranke so že obsodile vdor policije in ga označile za novo teroristično dejanje režima. Nekateri opozicijski strankarski prvaki zdaj pričakujejo prepoved političnih strank in aretacije njihovih voditeljev.

Po današnjem dogodku se je Beograd znašel v ''medijski temi''. Tiskovna agencija Beta ter dnevnika Danas in Glas javnosti so še edini mediji, ki delujejo neodvisno od režima.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.