Kot smo poročali, so združenja bencinskih servisov v Italiji za 25. in 26. januar napovedovala stavko, s katero so želeli izraziti nasprotovanje obtožbam o domnevno špekulativnih dvigih cen goriv. Te so se po njihovih trditvah zvišale po tem, ko je italijanska vlada z novim letom odpravila znižanje dajatev na gorivo.
Danes so se na to temo srečali s predstavniki vlade, po sestanku pa so predstavniki bencinskih servisov sporočili, da je stavka začasno zamrznjena. "Cenimo prejeto pojasnilo vlade, ki potrjuje nedvomno resnico: Vodstva (bencinskih servisov) niso odgovorna za dvig cen niti za morebitne domnevne špekulacije, ki so se porajale. Kar zadeva družbe bencinskih servisov, so se polemike s tem končale," so po sestanku z vladnimi predstavniki v skupnem sporočilu zapisala združenja bencinskih servisov Faib, Fegica in Figisc/Ansia.
Kot so še dodali, so stavko začasno zamrznili, o dokončni umaknitvi grožnje s stavko pa se bodo odločili, ko bodo videli, kaj konkretno bo vlada zapisala v novem odloku, ki ga pripravlja.
Potrošniške organizacije od začetka leta opozarjajo na nerazumne dvige cen pogonskih goriv, samo v prvem tednu januarja so se dvignile za okoli 10 odstotkov. Povprečne cena bencina v Italiji se sicer trenutno gibljejo pri slabih dveh evrih za liter, na nekaterih bencinskih servisih pa dosegajo tudi 2,5 evra na liter bencina. To pa Italijo uvršča v sam vrh po ceni bencina med državami v evroobmočju (po podatkih AMZS ima dražji bencin le še Finska).
Da bi omejili pretirano rast goriva, je italijanska vlada 10. januarja izdala odlok o preglednosti cen, ki med drugim od bencinskih servisov zahteva dnevno sporočanje cen. Italijansko gospodarsko ministrstvo bo po novem spremljalo dnevno (in ne tedensko) povprečno ceno goriv pri okoli 55.000 bencinskih servisih po državi. Bencinski servisi pa morajo zdaj povprečno ceno goriva v državi jasno označiti poleg cene, ki jo sami zaračunavajo potrošnikom. V nasprotnem jih čaka kazen, med drugim tudi prepoved obratovanja od sedem do 90 dni za večkratne prekrške.
Morebitno stavko v Italiji bi čutili tudi pri nas
Za 50-litrski rezervoar bencina v Italiji vozniki v povprečju plačajo okoli 95,15 evra, medtem ko v Sloveniji za isto količino plačamo okoli 63,8 evra. Nič čudnega torej, da zaradi povečanih razlik v cenah v Italiji vse od novega leta na slovenskih bencinskih servisih ob meji z Italijo beležijo porast prodaje naftnih derivatov.
V preteklosti smo večkrat že bili priče dolgim vrstam italijanskih voznikov pred bencinskimi servisi na tej strani meje. Tri vodilne ponudnike pogonskih goriv Petrol, OMV in MOL smo zato povprašali, kako se pripravljajo na morebitno stavko v italijanskih bencinskih servisih in posledično povečan naval na bencinske servise v Sloveniji.
"V družbi Petrol vseskozi spremljamo dogajanje v okoliških državah, tudi v Italiji, in temu primerno prilagajamo zalogo naftnih derivatov in organizacijo dela na predvideno obremenjenih prodajnih mestih," so nam zatrdili v Petrolu, ki ima v neposredni bližini z Italijo 13 prodajnih mest, če upoštevamo še Obalo in Goriško, pa jih je skupaj 20.
Tudi družba OMV Slovenija ima ob meji z Italijo nekaj več kot 20 bencinskih servisov, v katerih se redno oskrbujejo tudi italijanski gosti. "Seveda pa je pogostost njihovega obiska odvisna od aktualnih cen goriva in olajšav, ki jih prejemajo italijanski državljani z bivališčem ob meji. Na frekvenco obiska pa ob tem lahko vplivajo tudi izredni dogodki, kot je denimo napovedana stavka. V OMV Slovenija vseskozi spremljamo dogajanja, vezana na področje našega delovanja, zato smo seznanjeni tudi z napovedano stavko in se bomo nanjo primerno pripravili. Kot vselej bomo skušali zagotoviti nemoteno oskrbo za vse obiskovalce naših bencinskih servisov," so zagotovili. Na odgovore MOL-a, ki ima v bližini italijanske meje štiri prodajna mesta, še čakamo.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.