Od leta 2006 v Libanonu v okviru misije Združenih narodov UNIFIL oziroma United Nations Interim Force in Lebanon sodelujejo tudi slovenski vojaki. Vsi pripadniki Slovenske vojske so "živi in zdravi ter na varnem", je po včerajšnji eksploziji, ki je odjeknila v libanonski prestolnici, dejal obrambni minister Matej Tonin.
Ob tem je izrazil sožalje svojcem žrtev. "Grozljive fotografije, ki prihajajo iz Bejruta, pričajo o veliki tragediji, ki je prebivalce doletela v že tako zahtevnih časih."
Iz libanonske prestolnice dan po eksploziji prihajajo pretresljivi prizori uničenja. Reševalci se še vedno prebijajo skozi ruševine, končno število smrtnih žrtev bo po napovedih še višje.
Svoje sile so Združeni narodi v Libanon napotili po 15-letni državljanski vojni. Prvotni namen misije je bil nadzor umika izraelskih oboroženih sil iz Libanona in premirja med državama, a so nestabilne razmere zahtevale stalno navzočnost sil OZN. Prvi slovenski vojaki so se misiji pridružili decembra 2006, trenutno so tam trije pripadniki SV. Njihove naloge so nadzor območja odgovornosti, vključno z nadzorom razmejitvene črte med Libanonom in Izraelom ter vseh vstopnih točk v južni Libanon, poleg tega pa tudi pomoč libanonski vojski pri vzpostavljanju in ohranjanju stabilnosti ter opravljanju štabnih nalog v poveljstvu sektorja Zahod, pišejo na strani SV.
Nameščeni so v Unfilovi bazi Šama, ki je od Bejruta oddaljena okoli 100 kilometrov. V regiji je še en pripadnik Slovenske vojske, in sicer v misiji UNTSO. Nameščen je približno 75 kilometrov stran od kraja eksplozije. Tudi ta pripadnik je na varnem in profesionalno opravlja svoje naloge nemoteno naprej, so zagotovili v Slovenski vojski.
Sožalje svojcem žrtvam je na Twitterju izreklo tudi slovensko zunanje ministrstvo in izrazilo solidarnost z Libanonom v teh težkih časih.
Globoko sožalje družinam žrtev včerajšnjih silovitih eksplozij v Bejrutu je izrekel tudi predsednik republike Borut Pahor. "Vsem ranjenim in poškodovanim pa izreka iskrene želje za čimprejšnje okrevanje."
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.