Sodni senat ljubljanskega okrožnega sodišča je zavrnil predlog zagovornikov nekdanjih predsednikov uprav Pivovarne Laško in Istrabenza, Boška Šrota in Igorja Bavčarja, po izločitvi dokazov, ki so po njihovem mnenju nezakoniti.
Šrot je prepričan, da je za pregon tajkunov v kazenskem postopku lahko uporabljeno vsako sredstvo, tudi nezakonito.
Bavčarjev zagovornik Marko Bošnjak je danes poudaril, da so dokazi, pridobljeni v davčnem postopku, nezakonito uporabljeni v kazenskem postopku. Po njegovem mnenju je tožilec Jože Kozina z njihovo uporabo v kazenskem postopku prekršil temeljne človekove pravice obtoženih. Zagovorniki so prepričani tudi, da so nezakoniti dokazi, ki jih je v ovadbi posredoval ljubljanski župan Zoran Janković.
Z utemeljitvijo odvetnika Bošnjaka se je danes strinjal tudi Šrot. "Kar se tiče nedovoljenega zbiranja dokazov, mislim, da je izredno pomembno, da se v kazenskem postopku zahteva higiena zbiranja dokaznega gradiva," je poudaril. Po njegovem mnenju se zdi, kot da je v sojenju t. i. tajkunom dovoljeno vse.
Spregovoril je tudi o očitkih tožilstva, da naj bi Kristjanu Sušinskemu in Bavčarju pomagal pridobiti premoženjsko korist z oškodovanjem Pivovarne Laško. Ponovil je, da gre za neutemeljene očitke, saj sam ni imel razloga, da bi jima pomagal, prav tako pa tožilstvo po njegovem mnenju nima dokazov, da bi ga kdo k temu nagovarjal.
Senat je sicer zahtevo po izločitvi dokazov zavrnil. "Bistveno je, da iz spisa davčnega urada izhaja, da je v tem postopku dvakrat obvestilo tožilstvo," je dejala predsednica senata Vladislava Lunder. Kot je pojasnila, so bile listine, ki so v sodnem spisu, namreč pridobljene tekom hišnih preiskav leta 2009, in ne z davčnim nadzorom.
Šrot je po koncu današnje obravnave izrazil pričakovanje, da ga bo, če bo sodišče odločalo na podlagi dokazov, spoznalo za nedolžnega. V takšen razplet je prepričan tudi Bavčar, ki je dejal, da je celoten potek sojenja dokazal, da so očitki tožilstva neupravičeni, zato pričakuje oprostilno sodbo.
Bošnjak je kasneje ocenil, da je odločitev sodišča, ki je zavrnilo izločitev dokazov, nepravilna, v tej kazenski zadevi pa se pojavljajo sumi, da sta policija in tožilstvo na nezakonit način prišla do dokazov. Kljub temu pa Bošnjak zaupa v sodišče in verjame, da je sposobno zakonito in brez družbenega pritiska odločiti v tej zadevi. Tako kot Bavčar in Šrot tudi Bošnjak pričakuje oprostilno sodbo.
Na sodišče je bila sicer danes kot priča vabljena Bavčarjeva hči, Špela Bavčar, vendar pa na sodišče ni prišla, saj živi v tujini in ji vabilo ni bilo vročeno.
Kar se tiče zaslišanja Špele Bavčar, pa je Bošnjak dejal, da ne ve, kaj je sodišče želelo od nje izvedeti. Poudaril je, da nakazilo na njen račun nikoli ni bilo sporno, prav tako pa nikoli ni bilo rečeno, da bi bila prejemnica nezakonito pridobljene premoženjske koristi.
Kaznivih dejanj, povezanih s preprodajo delnic Istrabenza, sta poleg Šrota in Bavčarja sicer obtožena še nekdanji predsednik uprave Maksime Holdinga Nastja Sušinski in nekdanji Istrabenzov svetovalec Kristjan Sušinski. Sojenje bi se sicer po nekaterih napovedih končalo še ta mesec.
Do kaznivih dejanj naj bi prišlo leta 2007 ob preprodaji 7,3-odstotnega deleža Istrabenza, ki ga je Pivovarna Laško prodala najprej hčerinski družbi Plinfin (za 23 milijonov evrov), nato je pivovarna prodala Plinfin za vsega 7500 evrov Sportini, ta pa 1. oktobra 2007 za 24,9 milijona Microtrustu v lasti Nastje Sušinskega. Istega dne je Microtrust prodal Istrabenzov paket Pom-Investu za 49,2 milijona in s tem zaslužil 24,3 milijona evrov.
KOMENTARJI (250)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.