Po trditvah zdravnice Metke Zorc je Igor Bavčar tako bolan, da potrebuje nujno operacijo. Prejšnji torek bi moral začeti prestajati zaporno kazen na Dobu, kamor ni prišel zaradi hospitalizacije v izolskem Medicorju.
Odredba za privedbo nekdanjega predsednika uprave Istrabenza v zapor sicer ostaja v veljavi, Bavčar je vložil novo prošnjo za odlog prestajanja kazni. O njegovi prošnji je odločilo sodišče, vendar odločitev ni javno znana, saj morajo biti o njem obveščene stranke.
Mnenje izvedenca podpira trditve Zorčeve
O zdravstvenem stanju Igorja Bavčarja je svoje mnenje konec lanskega leta podal tudi sodni izvedenec, profesor Peter Rakovec. V oddaji 24UR je to mnenje pod drobnogled vzel znan kardiolog Matjaž Bunc. Ta se strinja, da je Bavčar resen bolnik.
Rakovec je med drugim novembra lani ocenil, da Bavčar ni sposoben prestajati zaporne kazni. Pojasnjuje, da ima Bavčarjeva bolezen veliko smrtnost, več kot 50-odstotkov smrti je nenadnih. Zato je izvedenec predlagal 6-mesečni odlog prestajanja zapora.
Na poziv sodišča je nato 25. novembra svoje mnenje dopolnil. Zapisal je, da Bavčar ni v tako hudem stanju, da bi potreboval tujo pomoč in postrežbo, a znova predlagal, da se Bavčarjevo bivanje v zaporu odloži, dokler ne bo operiran.
Na sodišču medtem pravijo, da izvedenci ne odločajo namesto sodišča, ampak le pomagajo pri sprejemu pravilnih in zakonitih odločitev. Da bi tudi za bolnega Bavčarja lahko ustrezno poskrbeli, pravijo tudi v zaporu.
A namesto tja, je Bavčar odšel k Zorčevi, ki bi ga naj v Izolo poslala, ker v Ljubljani ni mogla opraviti vseh pregledov, tam pa se je izkazalo, da je njegovo stanje več kot resno.
Zdaj naj bi ga čakala zahtevna operacija na odprtem srcu, z več premostitvami žil, če bo poseg prestal, pa bo zdrav šele čez čas. Kot pravi zdravnik, so bolniki po takšnem posegu 6 do 7 dni v bolnišnici, nato so doma do meseca dni, nato pa jih čaka še rehabilitacija v zdravilišču.
Zdravniška zbornica za spremembo zakonodaje
Predsednik Zdravniške zbornice Slovenije (ZZS) Andrej Možina je medtem prejel stališča zdravniškega konzilija Medicorja s potrditvijo resnega obolenja pri Bavčarju in priporočilom za operativni poseg na srcu. Po pregledu dokumentacije v zbornici ocenjujejo, da ni razlogov za izvedbo izrednega strokovnega nadzora. Predlog zanj pa lahko da tudi ministrstvo in če ga ga bo, ga bodo tudi izvedli, so zatrdili v zbornici.
Sicer pa so "seznanjeni z dolgoletno problematiko izigravanja in izmikanja sodnim obravnavam in prestajanju zaporne kazni tudi s pomočjo zdravniških potrdil". Neverodostojna zdravniška potrdila so po njihovem mnenju posledica zlorabljenega zaupnega odnosa med zdravnikom in pacientom, kar obsojajo.
Zato je po njihovem mnenju nujna sprememba zakonodaje, ki naj natančneje opredeli pristojnosti in odgovornosti tako zdravnika kot tudi pacienta. "Zdravnikova pristojnost in odgovornost mora biti le ocena o zdravstvenem stanju pacienta ter priporočilo o morebitnem zdravljenju pacienta. Odgovornost za prisotnost na obravnavi ali odhod v zapor pa mora ostati na pristojnih državnih organih," so še poudarili v zdravniški zbornici.
KOMENTARJI (1236)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.