"Da bi zaustavili tokove čez Zahodni Balkan, bi morala Evropska unija schengensko zunanjo mejo med Slovenijo in Hrvaško zaščititi z lastno misijo Frontex," je dejal za časnik.
Herrmann bi tako zaustavil migrante, ki nezakonito prečkajo češko-nemško mejo na Bavarsko. Pojasnil je, da so na Bavarskem namreč zabeležili porast nezakonitih migracij iz Češke, čeprav se je sodelovanje s češko policijo v zadnjih letih okrepilo. Te osebe po navedbah Herrmanna svojo pot začnejo v Grčiji ali Srbiji, ki je odpravila vizume za Irance.
Tudi direktor Frontexa Fabrice Leggeri je za nedeljsko izdajo časnika Die Welt spregovoril o novih poteh migrantov. "Na območju Balkana se je oblikovala nova pot iz Grčije, čez Albanijo, Črno Goro, Bosno in Hercegovino in Hrvaško," je dejal. Pojasnil je, da iz Slovenije nato migranti pot pogosto nadaljujejo proti severu čez Avstrijo in tudi Češko v Nemčijo ali druge severne države. Nekateri iz Slovenije pot nadaljujejo proti zahodu v Italijo, Francijo ali celo Veliko Britanijo.
V Grčiji se oblasti borijo z logističnimi težavam, saj na meji s Turčijo ne morejo odvzeti prstnih odtisov in primerno registrirati vseh migrantov. Te lahko šele v sprejemnih centrih, je še pojasnil Leggeri. Die Welt še piše, da se številni tako izognejo registraciji in potujejo nenadzorovano naprej.
MNZ: Slovenija učinkovito varuje zunanjo schengensko mejo
Slovenija učinkovito varuje zunanjo schengensko mejo Evropske unije s svojimi kadrovskimi viri ter s pomočjo pripadnikov Slovenske vojske, z začasnimi tehničnimi ovirami in drugimi ukrepi trdijo na MNZ. Dodali so, da učinkovito varovanje zunanje schengenske meje potrjujejo tudi statistični podatki, saj je število vračanj s strani avstrijskih varnostnih organov zanemarljivo. V prvi polovici letošnjega leta so vrnili zgolj 13 oseb. Poleg tega imajo na ministrstvu in pri policiji pripravljene ustrezne načrte za ukrepanje in obvladovanje razmer na terenu.
Predpogoj za polno delovanje konceptov EU, vključno s schengnom, je ustrezna politika EU pri upravljanju z njenimi zunanjimi mejami in njihova učinkovita zaščita. Potreba po takšnem pristopu izhaja ne nazadnje iz evropskega prava in koncepta zaustavljanja migracij na zunanjih mejah EU, čemur vseskozi sledi tudi Slovenija, ko zagovarja stališče, da je treba nezakonite migracije ustavljati na zunanjih mejah EU, so še dodali na MNZ.
Ob tem so opozorili, da Frontex v skladu s svojim primarnim mandatom sodi najprej na zunanje meje EU, kjer je potrebno zagotavljati kakovosten in učinkovit nadzor ter državam na zunanjih mejah EU nuditi ustrezna pomoč, če jo potrebujejo. Kar pa seveda ne pomeni, da Slovenija ne varuje zunanje schengenske meje, ki v konkretnem primeru ni hkrati zunanja meja EU, preko katere migranti sploh vstopajo na skupno ozemlje EU, so še sporočili.
KOMENTARJI (186)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.