Poslanci Sašo Peče, Barbara Žgajner Tavš in Boštjan Zagorac bodo na predsednika državnega zbora, Franceta Cukjatija, in na prvaka SNS, Zmaga Jelinčiča Plemenitega, naslovili dopisa o izstopu iz poslanske skupine SNS in za ustanovitev novega poslanskega kluba Lipa.
Odhod iz SNS je po Pečetovih besedah posledica "naelektrenega" vzdušja v stranki, ko poslanci zaradi vplivanja na posamezne odločitve niso več mogli opravljati svojega dela. "Žal se je zgodilo, kar je bilo že nekaj časa pričakovati. Prišel je trenutek, ko se zaradi vplivanja na posamezne odločitve ni več moglo opravljati poslanskega dela," je razloge za odhod iz stranke pojasnil Peče ter ob tem zavrnil navedbe, da je nastali položaj povezan z dogodki ob praznovanju rojstnega dne predsednika stranke Jelinčiča. Kot pravi Peče, je sam ocenjeval, da bo stranka sposobna graditi na kakovosti, vsebini in samostojnosti, vendar se je izkazalo, da je to nemogoče. "Očitno je, da nekateri želijo imeti majhno poslansko skupino, ki bo zgolj jeziček na tehtnici, skozi katerega bo moč zadovoljevati individualne želje in potrebe."
"Vsi trije poslanci bomo ustanovili skupino nepovezanih poslancev z imenom Lipa in v njej še z večjim elanom in zagonom delali naprej," je za 24ur.com povedal Peče. Odhajajoči SNS-jevci so prepričani, da je le skozi poslansko skupino mogoče aktivno sodelovati v zakonodajnem postopku. Poslanec in podpredsednik DZ Peče sicer pričakuje, da svojega podpredsedniškega mesta v državnem zboru ne bo obdržal, hkrati pa zavrača špekulacije o vključitvi treh poslancev v katero drugo politično stranko, denimo v SLS. Po njihovih besedah tudi o svojem nadaljnjem političnem delovanju, predvsem po jesenskih državnozborskih volitvah, še ne razmišljajo.
Barovič ostaja v SNS
Bogdan Barovič pa si je premislil. Pred sestankom svojih treh kolegov je preklical podpis za izstop iz SNS in vstop v poslansko skupino Lipa "zgolj in samo iz osebnih razlogov in zaradi družine". "Izjavljam, da ni bilo nobenih pritiskov name s strani SNS," je zapisal Barovič v sporočilu, ki so ga poslali iz SNS. "Želim ostati v dobrih odnosih z vsemi kolegi, ki jih spoštujem in cenim kot vestne in delovne sodelavce," je še zapisal.
Barovič: Pretehtala sta sinova
V ekskluzivnem pogovoru za oddajo 24ur na POP TV je vidno utrujeni Bogdan Barovič povedal, da je za njim ena najtežjih noči v življenju. Večino dneva se je doma v Trbovljah raje kar skrival z izklopljenim
telefonom, ko pa ga je prižgal za kakšno minuto, so se klici in sms
sporočila dobesedno vsuli.
"Včerajšnja odločitev o prestopu k Pečetu je bila prehitra. Priznam, da sem se prenaglil in zato sprejemam vse kritike. Ko smo se v krogu družine začeli pogovarjati, sem ugotovil, da so ocenili, da nisem ravnal prav. Edino, kar je pretehtalo pri tem, da sem se odločil iti nazaj k
Jelinčiču, sta moja sinova - oba sta že dolgo člana nacionalne stranke," je razlagal Barovič
Baroviču naj bi sinoči sinova dala vedeti, da se z očetovim izstopom iz stranke ne strinjata. Pritiskov pa, zagotavlja Barovič, ni bilo. Z Jelinčičem sta na kratko govorila enkrat, včeraj popoldne.
Jelinčič: Bogdan je sprevidel namere Saškota
Predsednik SNS in vodja poslanske skupine stranke Jelinčič je dejal, da je Barovič premislil in se pametno odločil. "Mislim, da je to pametna in trezna odločitev. Glede na to, da smo v SNS skupaj z Barovičem naredili veliko dobrega za Slovenijo, bi bilo z njegove strani napačno, če bi se odločil tako, kot so ga hoteli prepričati nekateri," je dejal.
Za 24ur.com je Jelinčič dodatno pojasnil, da je Barovič bo treznem premisleku očitno ugotovil, "da gre pri ustanavljanju nove stranke za nič drugega kot zagotavljanje eksistence Saškota Pečeta."
Ker Barovič ostaja v SNS, poslanska skupina, ki mora šteti najmanj tri poslance, ne bo razpadla. Tako v njej ostajajo Jelinčič, Barovič in Srečko Prijatelj. Z morebitnim razpadom poslanske skupine bi SNS izgubila nekaj strokovne pomoči, ki jo imajo poslanski klubi, in tudi denarja.
Jelinčič: Za vsem stoji SLS
Jelinčič trdi, da je Peče v njegovi odsotnosti želel stranko voditi mimo njega: "Odhod treh poslancev je bilo eno od najlepših daril za rojstni dan. Ni ga lepšega, če od tebe odidejo sovražniki in izdajalci." Po besedah Jelinčiča, spor, ki je nastal na zabavi ob njegovem 60. rojstnem dnevu, ni bil edini razlog, zaradi katerega je prišlo do razhajanja med stranko in Pečetom. Kot je dejal prvak SNS, je Peče ob posameznih glasovanjih v državnem zboru večkrat skušal vplivati na katerega izmed poslancev naj glasuje drugače, kot so se dogovorili. "Zlasti ob moji odsotnosti," pravi Jelinčič, naj bi Peče "stvari večkrat skušal peljati po svoje".
Kot enega izmed razlogov, zaradi katerih je prišlo do razkola v stranki, Jelinčič vidi tudi v tem, da se je stranka na zadnjih državnozborskih in predsedniških volitvah precej okrepila: "Slednje je marsikoga presenetilo in prestrašilo, zato so morali iti v nasprotno akcijo, da bi stranko oslabili." Na vprašanje, kdo bi po njegovem mnenju lahko stal za takšnim poskusom, prvak SNS odgovarja, da sta to predsednik SLS Bojan Šrot in njegova stranka. "Glede na to, da smo lahko v nedeljo na televiziji videli, da so se poslanci, ki so izstopili iz stranke, v Celju sestali s celjskim županom in predsednikom SLS Bojanom Šrotom, je jasno, da gre za dogovor s Slovensko ljudsko stranko. Na ta način nam ta stranka skuša preprečiti, da bi SNS zahtevala razpis referenduma o vstopu Hrvaške v Evropsko unijo. Želijo pa nam prevzeti tudi nacionalno noto, ki predstavlja SNS in njene volivce," je poudaril Jelinčič.
Dodal je še, da se ne misli več ukvarjati z vprašanji, ki so pripeljala do odhoda poslancev. Zanj je, kot pravi, to že zgodovina, zato o tem ne razmišlja več.
Šrot: Nič nimam pri poskusih oslabitve SNS
Predsednik SLS in celjski župan Bojan Šrot je pojasnil, da ne držijo očitki predsednika SNS Zmaga Jelinčiča, da on sam in njegova stranka stojita za poskusi oslabitve SNS. "Nič nimam pri tem in to sem Zmagu Jelinčiču danes že osebno povedal," je dejal in dodal, da ni sodeloval na sestanku štirih poslancev SNS v njegovi pisarni na celjski občini. "Sašo Peče me je prosil, naj mu odstopim pisarno, in to sem tudi storil," je še pojasnil. Po Šrotovih besedah ni v "ozadju nobene zgodbe".
Šrot je povedal, da je predsedniku SNS tudi razložil, da ne ve, kakšna je vsebina spora v njegovi stranki, in da bodo te stvari že sami rešili. "Imam dobre odnose z vsemi poslanci SNS, vključno z Jelinčičem," je poudaril. Obenem je dodal, da nobeden od poslancev SNS ni izrazil želje po prestopu v poslansko skupino SLS.
"Načeloma pa je SLS odprta stranka," je povedal in dodal, da so v preteklosti nekateri poslanci že prestopili v njihovo poslansko skupino. Po Šrotovih besedah je stranka odprta za tiste, ki sprejemajo njen program in način političnega dela. "Mi nismo izključujoči," je poudaril. V primeru, da bi kateri od poslancev SNS želel prestopiti v poslansko skupino SLS, pa bi o tem odločali organi stranke, je pojasnil predsednik SLS. "Težko rečem, kako bi se organi stranke v tem primeru odločili," je še dodal.
Nova poslanska skupina že prihodnji teden?
Predsednik DZ France Cukjati je že prejel izjave poslancev Saša Pečeta, Barbare Žgajner Tavš in Boštjana Zagorca, da izstopajo iz poslanske skupine SNS ter ustanavljajo novo poslansko skupino.
O spremembah v poslanski skupini mora predsednika DZ v treh dneh obvestiti še vodja poslancev SNS Zmago Jelinčič, o predlogu za ustanovitev poslanske skupine nepovezanih poslancev pa bi kolegij predsednika DZ lahko razpravljal prihodnji petek, je v izjavi za medije dejal Cukjati in pojasnil, da Sašo Peče tudi po izstopu lahko obdrži funkcijo podpredsednika DZ.
Ker je Sašo Peče tudi podpredsednik državnega zbora, se zastavlja vprašanje, ali bo po izstopu iz poslanske skupine to funkcijo smel obdržati. Cukjati pojasnjuje, da Pečetu podpredsedniško mesto lahko ostane. Dodeljeno je bilo namreč njemu osebno, in ne poslanski skupini, kot v primeru Marka Pavlihe, ko je iz LDS prestopil v SD.
Glede napovedi treh poslancev, da se bo njihova poslanska skupina imenovala Lipa, Cukjati opozarja, da bi bilo to mogoče le, če bi ustanovili stranko s tem imenom.
Po ustanovitvi nove poslanske skupine se bo sicer odprlo tudi vprašanje članstva in funkcij v delovnih telesih, ki jih bo treba na novo razdeliti. O članstvu treh poslancev v delovnih telesih bo odločil kolegij predsednika, o funkcijah pa mora glasovati državni zbor, ki bo tako odločil, ali bo Žgajner Tavševa še naprej vodila komisijo o preprečevanju korupcije.
Poslanska skupina nepovezanih poslancev mora sicer imeti najmanj tri člane. V takšnem primeru sicer ne gre za pravo poslansko skupino, temveč za nepovezano skupino poslancev, ki bi se združili zaradi lažjega delovanja.
KOMENTARJI (253)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.