Dosedanji v. d. generalnega direktorja UKC Ljubljana Simon Vrhunec je danes predal posle svojemu nasledniku Andreju Baričiču. Novi prvi mož največje zdravstvene ustanove v Sloveniji je napovedal, da bo cilj upravljanja povrniti ugled bolnišnice in njenih zaposlenih ter izboljšati zaupanje uporabnikov v kakovost storitev.
Ob primopredaji je Baričič tudi napovedal, da se bodo na UKC intenzivno lotili skrajševanja čakalnih dob. Obenem si želi ustvariti takšne pogoje za zaposlene, na podlagi katerih bodo želeli delati v UKC Ljubljana, s čimer bodo tudi bolj motivirani za kakovostno delo. Tako namerava ustvariti možnosti za nagrajevanje.
V času mandata v. d. generalnega direktorja bo pozornost posvetil tudi številu in strukturi zaposlenih, pregledu in upravljanju z izkoriščenostjo virov, stroškovni učinkovitosti, produktivnosti in predvsem finančni vzdržnosti ter poenotenju enot in standardizaciji procesov. Osnovni načeli delovanja bosta zakonitost ter moralna in etična načelnost, je še dejal.
Poudaril je, da je treba zmanjšati dolg do dobaviteljev, ki je v zadnjih letih znatno narasel.
Vrhunec se je sodelavcem zahvalil za uspešno opravljeno delo, prav tako bolnikom za potrpežljivost. Poudaril je, da je UKC Ljubljana dobra institucija in da jo predaja v dobri kondiciji. Želi pa, da bo v prihodnje UKC še boljša institucija, pri čemer je tudi pripravljen pomagati. Vrhunec ima v skladu s svojo pogodbo možnost ostati na UKC.
Pri primopredaji je bil navzoč tudi predsednik sveta UKC Tomaž Glažar, ki je dejal, da bodo v kratkem objavili razpis za polni mandat generalnega direktorja. Ob tem je Baričiču zaželel srečno pot na UKC, "z upanjem na več kot vedejevstvo".
Sindikalist kritičen, ker ima UKC spet začasno vodstvo
Predsednik Sindikata kliničnega centra Ljubljana Matija Cevc od Baričiča pričakuje, da bo izboljšal vzdušje v kliničnem centru oz. preobrnil trend nezadovoljstva in depresivnosti pri zaposlenih. Kritičen pa je do tega, da je največja zdravstvena ustanova v državi spet dobila začasno vodstvo. Po Cevčevem mnenju to pomeni, da se v doglednem roku ne bo nič zgodilo. "V mandatu vršilca dolžnosti ne more nihče niti začeti dolgoročnih ukrepov kaj šele končati. To je samo izgubljanje časa," meni vodja hišnega sindikata.
Cevc se Baričiča spomni iz časov, ko je bil član sveta UKC. "Takrat so imeli člani sveta revolucionarne ideje, kaj je treba narediti," je dejal. Cevc kot "rojen optimist" sicer čaka, kaj bo storil Baričič na vrhu UKC, a dodaja, da je bil doslej še vsakokrat razočaran. "Vsi so marsikaj obljubljali, naredilo pa se je malo. Temeljni cilj je bil, da so preživeli iz mandata v mandat," je kritičen.
Po njegovih besedah se v strukturi UKC v preteklosti nič ni spremenilo na bolje. "Še vedno nimamo standardov in normativov. Vodstvo vedno govori o tem, da je vedno več zaposlenih, mi pa trdimo, da nas je malo," je opozoril in pojasnil, da se nadure pri zaposlenih le dodatno kopičijo, medtem ko je vodstvo pred dvema letoma obljubljalo, da jih bo spravilo na nič. "Ljudje so pregoreli. Vedno več jih je na bolniških odsotnostih. Tisti, ki delajo, pa so še bolj pregoreli. To je začaran krog, ki se vleče že leta in leta," je dodal.
Vrhuncu, ki je UKC najprej štiri leta vodil kot generalni direktor s polnimi pooblastili, zadnji dve leti pa kot vršilec dolžnosti, se mandat izteka danes. Potem ko se je še marca prijavil na nov razpis za generalnega direktorja UKC Ljubljana, a svet zavoda ni izbral nobenega od kandidatov, je julija sporočil, da zavoda ni več pripravljen voditi in da tudi na novem razpisu ne namerava kandidirati.
Baričiča je za v. d. generalnega direktorja predlagal predsednik sveta UKC Tomaž Glažar. Novi vodja UKC je ekonomist in profesor na Evropski pravni fakulteti v Novi Gorici, nekdanji direktor Gea Collegea, v času vlade Boruta Pahorja je bil član sveta UKC Ljubljana. Leta 2011 je neuradno kandidiral tudi za generalnega direktorja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.