Slovenija

Banke: Nihče ni mogel predvideti, v katero smer se bo menjalni tečaj obrnil

Ljubljana, 15. 11. 2023 12.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Odločitev vrhovnega sodišča glede ničnosti notarskega zapisa kreditne pogodbe v švicarskih frankih po mnenju Združenja bank Slovenije kaže na nepoznavanje bančnega področja. V slovenski prostor vnaša pravno negotovost, posebej zaradi retroaktivne razlage vsebine zakona, so zapisali.

Franki
Franki FOTO: Adobe Stock

Zadnje odločitve vrhovnih sodnikov izrecno odstopajo od njihovih odločitev in stališč pred letošnjim letom brez obrazložitve razloga za spremembo ter brez vzdržne podlage, so kritični v Združenju bank Slovenije. Nasprotujoče in spreminjajoče odločitve po njihovih opozorilih vnašajo negotovost v slovenski pravni red, posebej še z retroaktivno razlago vsebine zakona.

"Utemeljitve in stališča vrhovnega sodišča kažejo na nepoznavanje bančnega področja ter bodo lahko imele negativne posledice na potrošnikovo možnost izbire produktov," so med drugim zapisali na združenju, za sodno prakso vrhovnih sodnikov pa ocenili, da "spodbuja moralni hazard".

V združenju so spomnili na sodbo Sodišča EU v zadevi Andriciuc, katere bistvo je po pojasnilih združenja bank to, da mora biti stopnja informiranja potrošnikov določene intenzivnosti, ne pa v predpisovanju točnega načina informiranja, na primer z izdelavo grafičnih prikazov in izračunov.

Stališče vrhovnega sodišča določa izrecen in konkreten način pojasnilne dolžnosti, ne glede na to, da tako ekstenzivnega načina izpolnitve pojasnilne dolžnosti po opozorilih združenja bank ni predpisovala niti zakonodaja v času sklenitve kreditne pogodbe, niti ga ne predpisuje današnja zakonodaja, niti ni v skladu s stališčem, ki ga je vrhovno sodišče zavzelo leta 2018. Tedaj je vrhovno sodišče tak način predpisovanja izpolnitve pojasnilne dolžnosti označilo kot nasprotujoče ustavni prepovedi povratne veljavnosti predpisov, so dodali.

"Vrhovno sodišče z nasprotujočimi in spreminjajočimi odločitvami vnaša negotovost v slovenski pravni red, še posebej, ker za nazaj ureja razmerja v ekstenzivni obliki, ne glede na takratno zakonodajo, kar postavlja tudi vprašanji prepovedi retroaktivnosti in pravne varnosti," so prepričani v združenju.

Banka je kreditojemalca opozorila na valutno tveganje in mu obrazložila, da se vrednost švicarskega franka v primerjavi z evrom lahko giblje v obe smeri, so zagotovili v združenju in dodali, da je kreditojemalca na valutno tveganje opozoril tudi notar v primeru zapisa kreditne pogodbe v obliki notarskega zapisa, kar za vrhovno sodišče ne zadostuje.

Vrhovno sodišče je po mnenju združenja tudi spregledalo, da nihanje v valutnih razmerjih pomeni, da se lahko vrednost valute tako poviša kot tudi zniža. "Torej nihanja v valutnih razmerjih ne predstavljajo zgolj slabega scenarija, kot ga enostransko poudarja vrhovno sodišče, temveč lahko na drugi strani predstavlja tudi dober scenarij."

"Kaj če bi se uresničil drugi scenarij? Bi vrhovno sodišče zagovarjalo stališče kreditojemalcev, ki se niso odločili za kredit v tuji valuti švicarski frank, in bi tožili banko, ker jim je predstavila (le) slab scenarij ter so se zato odločili za finančno manj ugoden kredit v drugi (domači) valuti?" se sprašujejo v združenju.

Edino pravilno se jim na združenju zdi, da banka objektivno predstavi možnost nihanja menjalnega tečaja v eno in v drugo smer. "Še posebej, ker nihče ni mogel predvideti, v katero smer se bo menjalni tečaj obrnil," so poudarili. Kreditojemalec je iz informacij, ki jih je prejel od banke, vsekakor mogel in moral razumeti, da se lahko odloči za kredit v evrih brez valutnega tveganja, vendar z višjo obrestno mero, ali za kredit v švicarskih frankih z valutnim tveganjem ter nižjo obrestno mero, so prepričani.

"Dejstvo, da je bilo zavedanje o prevzemu tveganja jasno, izhaja že iz dejstva, da so se številni kreditojemalci odločili za kredit v evrih z višjo obrestno mero, saj niso želeli prevzeti valutnega tveganja," so jasni v Združenju bank Slovenije.

Vrhovno sodišče je oktobra izdalo sodbo, s katero je ugodilo zahtevku na ničnost notarskega zapisa kreditne pogodbe v tej valuti in ugotovilo, da banka zaradi zaprtih deviznih pozicij ni imela valutnega tveganja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (43)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ki zombi
17. 11. 2023 20.54
-1
Če bi bilo obratno, da bi Švicarski frank padel, verjetno ne bi bilo tožb kreditojemalcev, banka pa jih tudi ne bi smela tožiti. Ko so imeli korist , so bili tiho, ko se je zadeva obrnila , pa na sodišče. Mogoče pa so tudi vrhovni sodniki vzeli te kredite. 😉😎
User1521527
16. 11. 2023 10.59
+4
Imam kredit vezan na euribor. Dokler je bil majhen in celo negativen, mi je šlo na smeh. Zdaj, ko je velik, pa potemtakem lahko zahtevam vračilo preplačila, ker mi kao ni bilo jasno, da lahko euribor zraste? Kot da bi kupil delnice, potem pa bi se šel na sodišče pritoževat, da so izgubile vrednost.
The Inteligent Investor
15. 11. 2023 21.31
+4
Ne razumem, če so stranke vzemale kredo na lastno odgovornost ter ker je bil tečaj boljši, potem so se zavedali možnosti tveganje.
St. Gallen
15. 11. 2023 21.20
-1
jaz sem kar zadovoljen s trenutnim razmerjem CHF/EUR
The Inteligent Investor
15. 11. 2023 21.30
+2
nikhrast
15. 11. 2023 20.29
-12
Če služiš v eurih, potem si tudi sposojaj v eurih, zdrava pamet.
ToSmJesz
15. 11. 2023 21.43
+14
Ni vedno možno. Mi smo nekoč služili v tolarjih, zadolževalo smo se pa v markah. Drugače ni šlo. To je bila edina opcija. Svet se ni začel včeraj.
nikhrast
16. 11. 2023 14.39
-12
Slovenija je poseben primer, folk se tudi ne spozna na finance, pod Yugo sploh nobeden ni vedel kaj je borza, kaj so investicije..., nobene tradicije.
kr nekdo
16. 11. 2023 14.55
+14
ja k so bili krediti v dinarjih jih je pa inflacija pojedla.
Veles_zaš?itnik
16. 11. 2023 15.08
+14
Hrast, na podlagi katerega dognanja ti trdiš, da se v Sloveniji ljudje ne spoznajo na finance? Na podlagi komentarjev na nekem forumu? Spet trdiš nekaj, o čemer n imaš pojma. A si ti izvajal ankete med Slovenci kako se ne spoznajo o financah? Ali si izvedel podrobne raziskave s tega področja? Ali so ti to povedali tvoji nergaški prijatelji in sorodniki, ki žive v Sloveniji? A v tisti tvoji Kanadi se pa vsi spoznajo na finance,..., vsi so finančni eksperti? Raje se zanimaj koliko so zadolžena kanadska in koliko slovenska gospodinjstva? Kolikšno je finančno premoženje Slovencev in koliko Kanadčanov,..., pa potem upoštevaj ustrezno mediano, ki kaže kako je to premoženje razporejeno med ljudmi. In ti, ki travmiraš toliko o Jugoslaviji,..., le-ta ne obstaja več kot 30 let,..., le tebi se še prikazuje (kar kaže, kako te je čas povozil). In verjemi, da imamo Slovenci veliko več izkušenj s turbolentnimi dogodki v času Jugoslavije in potem v Sloveniji v času tranzicije,... Bi rad videl kakega povprečnega Kanadčana, kako bi "vozil" v takih časih.
Veles_zaš?itnik
16. 11. 2023 18.49
+14
Hrast, razloži še kako je Slovenija poseben primer. Razloži kaj je tako posebnega na Sloveniji,..., če je pa Evropski parlament razpravljal marca 2021 o "Unfair terms in Swiss Franc loans" v državah članicah kot so Avstrija, Slovenija, Poljska, Madžarska, Hrvaška, Grčija, Romunija,..., kakor tudi o tem, da se isto pojavlja tudi v državah Evrope, ki niso članice (npr. Črna Gora in Srbija)? Na podlagi česa je potem Slovenija poseben primer? Tvoje govorance so nekaj na pamet in pavšalno,..., v principu samo o tem, da pljuvaš po Sloveniji. Poglobljenega razmišljanja pa nisi zmožen. In za tvojo informacijo. Veliko ljudi, ki so najemali posojila z obrestnimi merami, vezanimi na tečaj Švicarskega Franka ni počela tega iz neznanja, pač pa zgolj iz pohlepa, ko so videli primerjalne izračune. Pohlep pa ne pozna nacionalnosti, pač pa je univerzalen po celem svetu.
nikhrast
16. 11. 2023 21.52
-11
Navaden delavec v Severni Ameriki nima kaj veliko znanja o financah, za to poskrbijo sindikati, ti imajo pa svoje finančnike, odvetnike in aktuarje da poskrbijo za delavce, še testament jim napišejo, pa na koncu leta še izpolnijo davčno polo. Pa večino folka tako ne izpolni svojo davčno polo posebno še imajp kaj več investicij.
metuljka
15. 11. 2023 19.31
-3
Imam izkušnje s sodstvom. Skoraj pravilo je, da so pravniki, sodniki, odvetniki bosi glede matematične pameti in logike. Samo za kasirat so usposobljeni. Se še spominjate vrhovnega sodnika Jana Zobca kako je lagal, da ga je vratar napadel. Pa so ga nadzorne kamere postavile na čisto laž.
Sixten Malmerfelt
15. 11. 2023 18.43
+1
ha,ha, zakaj pa imate obresti pri kreditu,; ene fiksne ene pa ki se menjajo??
Rafael Kramar
15. 11. 2023 18.49
+2
Fiksen kredit je dražji, ampak oni nosijo riziko, če gre obrestna mera še gor, pri fiksnem ga pa ti. Kaj ti tu ne štima?!
bronco60
15. 11. 2023 18.24
+7
Tu pa dam bankam prav, vsi so vedeli za tveganje, ampak je bila manjša obrestna mera bolj vabljiva, kljub opozorilom, a potem so tudi evro krediti upravičeni do vračila, jim je kdo povedal, da bo treba obresti plačat??? Ko se začnejo javne ustanove klanjat pritiskom ulice, smo ga naj...l.
ap100
15. 11. 2023 18.02
+3
sodniki pri nas nerazgledani privoščljivi ter brez znanja in to je eden od rezultatov
Gyuhgevfin
15. 11. 2023 18.09
+4
Res je ...10 let so rabli da so zadevo preučili in odločili tako kot že odločajo sodniki po celem svetu...
Gyuhgevfin
15. 11. 2023 17.58
+1
Banke niso vedele, a ponujale so kredite v štartu pod ceno... Mi lahko kdo to razloži?
ap100
15. 11. 2023 18.03
+1
vzameš kredit v švicarjih in ga daš naprej v švicarjih ni problem ne moreš izgubiti na tečajnih razlikah - ali lahko pa se zaščitiš pred tečajnimi razlikami vendar moraš nekaj zato plačati
Rafael Kramar
15. 11. 2023 18.33
+8
Pod nobeno ceno ga niso ponujale, le obresti so bile manjše!
Gyuhgevfin
15. 11. 2023 17.55
+6
Banke, zavarovalnice in kazinoji, to je isto nikoli ne ne bodo v minusu..
flojdi
15. 11. 2023 17.56
+1
.tudi stacune s cudovitimi marzkami tezko./ampak enim tudi to rata
flojdi
15. 11. 2023 16.36
+6
.hecen naslov..dvomim da eni nic ne vedo
Gyuhgevfin
15. 11. 2023 18.00
+1
Banke niso kogle predvidet🤣🤣🤣 in že oziroma samo na začetku so štartali z minusom🤣🤣🤣🤣
metuljka
15. 11. 2023 20.16
+3
Jasno, da niso vedele. Kako se bo gibal tečaj ne ve nihče. Na spreminjanje vpliva marsikaj .. Npr če bo razpadla EU bojo na ogromni izgubi tisti, ki varčujejo, na dobičku pa tisti, ki imajo zdaj kredite
123soba
15. 11. 2023 16.29
+7
Ko lole ki sprejemajo neumnosti...
123soba
15. 11. 2023 16.28
+7
Vsak kreditojemalec je hudičevo dobro vedel kaj je podpisal. Vendar ko se vmeša politika ali z njo povezani, pa se delajo kot da so jih na...li. Vsi nevedni, vsi reveži...
kr nekdo
16. 11. 2023 14.51
meni so vsi kolegi. Ma kaj nisi vzel v frankih. pa veš , da je bolj ugodno. Izpal kot en butelj. Vsi so si želeli v frankih to je resnica. Je pa jasno, če valuta zraste, da moraš več plačat. Če bi pa padla valuta padla lahk pa dobro proftiraš. In ja ušteli so se.
Rafael Kramar
15. 11. 2023 16.25
+7
Če bo vedeli, da bo šel Frank gor, ga švicarska Centralna banka ne bi odvezala od Evra, saj so ga ravno zaradi pretirane rasti na Euro sploh vezali!! Nihče ni mogel vedeti! Zadeva je na las podobna današnji, če vzameš kredit s spremenljivo obrestno mero. Če gre Euribor gor jih boš fasal, če pade si pa zadel sedmico proti tistemu, ki je vzel fiksne obresti.
mackon08
15. 11. 2023 16.05
+7
Bi bilo potrebno malo preveriti člane sodišča in njihovo rodbino, kdo je jemal kredite v Frankih. Bo takoj jasno zakaj takšna sodba.
13klu?
15. 11. 2023 15.08
+9
Kreditojemalci so hoteli profitirat pa jih je uneslo. Če bi pa profitirali bi bli pa tiho.
jutri_pa_res
15. 11. 2023 15.01
+7
Ko zagusti, se vsi delajo funkcionalno nepismene in opravilno nesposobne. Tako tisti, ki kao niso vedeli, da bajte nimajo proti poplavi zarovane za več kot recimo 10 jurjev, kot tudi ti posojilojemalci, ki jim kao nihče ni dovolj dobro pojasnil, da ima sicer nižjo obrestno mero, vendar da se pa lahko tečaj spremeni tudi gor.
Model 007
15. 11. 2023 14.46
+6
Potemtakem bo nična pogodba tudi v primeru velikega dviga EURIBOR-a. Ko je bila kurzna razlika ugodna, so se pa isti kreditojemalci smejali vsem ostalim, ki so imeli kredite vezane na EURIBOR. Taka razlaga je lahko zelo nevarno početje....
orthodox rs
15. 11. 2023 14.45
-4
Samo tiho bodite, to je sramota, vse drzave so to uredile, le nasa dezelica se otepa na vse pretege... Vse so naredili nacrtno in zelo dobro so vedeli, oderuhi, fuj