Interesna skupina delojemalcev pri državnem svetu bo predlagala odločanje o vetu na novi pokojninski zakon, je povedal njen vodja Dušan Semolič. Seja bo predvidoma prihodnji torek.
Državni svet je sicer že na seji 10. novembra odločil, da predloga zakona ne podpre. Kot so poudarjali državni svetniki, bi moral biti usklajen med socialnimi partnerji, upoštevati bi moral razmere na trgu dela in pri delodajalcih, ki nimajo dovolj delovnih mest za starejše delavcev.
Vodstvo Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je tako popoldne v vložišče državnega zbora oddalo 22.176 podpisov volivcev, ki podpirajo pobudo za vložitev zahteve za razpis referenduma o pokojninski reformi. "Politiki bodo imeli opravka s sindikati. To so želeli, mi pa nimamo izbire," je ob tem dejal Semolič.
Po zakonu bi bilo sicer tokrat dovolj zbrati le 2500 podpisov, in sicer v sedmih dneh, ne pa v nekaj urah, je poudaril. Ob napovedi vladne strani, da bo dala referendumsko pobudo v ustavno presojo, pa pravi, da "ustavno sodišče ni depandansa vlade". "Očitno sta pri politikih negotovost in strah. Iskali bodo zaveznike povsod, tudi pri ustavnem sodišču. Toda ustavno sodišče je samostojna inštitucija," je poudaril.
Kot so pojasnili v službi za odnose z javnostmi DZ, bo moral državni zbor v primeru, če bo v državnem svetu izglasovan veto, o zakonu odločati vnovič. Če bo zakon potrjen, bo moral predsednik državnega zbora v sedmih dneh določiti 35-dnevni rok za zbiranje 40.000 podpisov za razpis referenduma. Če pa veto ne bo izglasovan, bo moral razpisati rok za zbiranje 40.000 podpisov najkasneje v sredo, torej najkasneje sedem dni po vložitvi pobude za zahtevo za razpis referenduma.
Sindikati pred državnim zborom
Pripadniki ZSSS so danes pred državnim zborom protestirali proti strukturnim reformam, ki znižujejo delavske in socialne pravice. Nasprotujejo namreč pokojninski reformi, ki je le eden od ostrih varčevalnih ukrepov vlade za zmanjšanje proračunskega primanjkljaja. Takšne ostre in nepravične pokojninske reforme zagotovo ne bi bilo treba sprejeti, če bi naša vlada dajala prednost ljudem pred kapitalom, menijo.
Poudarjajo, da so vlade članic EU sprejele ostre varčevalne ukrepe, s katerimi hočejo na hitro znižati proračunske primanjkljaje. Vsa njihova politika temelji na zmanjševanju delavskih in socialnih pravic ter strukturnih reformah, kot je tudi pokojninska reforma, ne pa na zaposlovanju in spodbujanju gospodarske rasti. Prednost dajejo reševanju bank in finančnih institucij oziroma kapitalu, ne pa ljudem, še menijo.
Evropske vlade tako po mnenju sindikatov zavračajo predloge sindikatov o uvedbi evropske obveznice, davka na finančne transakcije, davka na dobiček, ki se ne reinvestira, ukinitvi davčnih oaz in podobno. “Povsem očitno je, da bodo breme krize nosili delavke in delavci, ne pa tisti, ki so finančno in gospodarsko krizo povzročili!” so še zapisali.
Žerjav: Odločil sem se prav
Glede podpore pokojninski reformi, ki jo je SLS v torek tudi podprla, pa je predsednik stranke Radovan Žerjav danes dejal sledeče: “Verjamem, da sem se včeraj odločil prav. Lahko bi včeraj glasovali proti. S tem bi kupili mir in najbrž nas državljani ne bi obsojali izdaje desnice. Zdi se mi grozljivo, da bi se o tako pomembni podpori odločali le na podlagi političnih posledic, ki jih bom morda doživel osebno ali pa jih bo doživela stranka SLS. Želimo biti odgovorna politična alternativa”.
“Glasovali smo za reformo in ne za vlado. Te vlade ne podpiramo in nikoli v to vlado ne bomo vstopili. Neracionalno pa se zdi, da ne bi podprli reforme le zato, ker smo proti vladi,” še dodaja. Poudarja, da ne želi, da Slovenija pride v takšno situacijo, kot je Grčija, kjer politika ni bila v stanju sprejetja odgovornih in pogumnih odločitev.
Žerjav je zavrnil govorice o pritiskih: “Na nas ni bilo nobenih pritiskov. Ne s strani koalicije kot tudi ne s strani opozicije! Odločili smo se tako, kot mislimo, da je prav”, še opozarja.
Upokojenci: Svetlik in Pahor lažeta
“Minister Svetlik in Pahor lažeta. Pokojnine bodo manjše in se bodo še zmanjševale v primerjavi s povprečno plačo. Ne drznite si glasovati ZA pokojninski zakon, zakon o malem delu in zdravstvu ter njihovim večjim privatizacijam in hitremu uveljavljanju krutega kapitalizma. Prisluhnite sindikatom. V življenju vam bo še žal, če boste glasovali ZA, ker vas bodo smatrali za zatiralce delavcev in upokojencev. Tudi vi boste stari in onemogli. Vsak narod mora poskrbeti za stare in mlade,” je v začetku novembra v odprtem pismu poslancem zapisal podpredsednik sindikata upokojencev Slovenije Edvard Kupčič.
SUS: Nižja rast pokojnin
V Sindikatu upokojencev Slovenije (SUS) so glede predloga zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju večkrat opozorili, da so se v preteklem desetletju pokojnine zniževale zaradi določil zakona oziroma ureditev na njegovi podlagi, ki so določilo o usklajevanju pokojnin z rastjo razvrednotile. Tako povprečna pokojnina dosega le nekaj več kot 60 odstotkov povprečne plače. ZSSS pa je po njihovem mnenju opozorila, da mora znašati povprečna pokojnina 72,5 odstotka povprečne plače.
Menijo, da novi izračuni kažejo, da bo nova formula usklajevanja pokojnin še naprej povzročala nižjo rast pokojnin, kot bo rast plač.
“Sprejeti zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju je izrazito nepravičen do zaposlenih v industriji, saj jim nalaga takšno število let dela do upokojitve, ki jo bo malo kateri delavec lahko dočakal zdrav. Predlagatelj zakona meni, da lahko delavci s svojimi plačami od 500 do 600 evrov dodatno varčujejo za svojo starost, saj polne pokojnine ob neprijaznih pogojih dela, ki vladajo, ne bodo mogli doseči. Pokojnine na podlagi plač, ki jih delavci prejemajo, tudi ne bodo zagotavljale varne in dostojne starosti,” so še poudarili.
Poudarjajo, da se bodo pridružili vsem aktivnostim, ki jih bo vodila ZSSS, tako pri razpravi v Državnem svetu kot pri pripravah na referendum, če odgovorni ne bodo spoznali, da rešitve v sprejetem zakonu niso ne po meri delavcev ne po meri upokojencev, ampak po meri kapitala.
Zvišanje upokojitvene starosti
Kot je znano, so poslanci in poslanke v torek z 49 glasovi za in 35 proti sprejeli pokojninsko reformo, s katero naj bi podaljšali dejansko upokojitveno starost in hkrati postopno tudi delovno aktivnost. Koalicijski DeSUS je bil proti, so pa za glasovali v opozicijski SLS. Z zakonom, ki naj bi začel veljati 1. januarja 2011, želi vlada zvišati dejansko upokojitveno starost. Po predlogu, ki pa predvideva prehodna obdobja, bo treba imeti za starostno upokojitev 65 let.
Pričakovana življenjska doba se vsako leto podaljša za tri mesece, obstoječi sistem pa ne dohaja demografskih sprememb, je uvodoma dejal minister za delo in družino Ivan Svetlik. Začetne pokojnine se bodo zvišale, delovno aktivni prebivalci pa bomo postopno delali tri leta dlje, je poudaril.
Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju bo treba po prepričanju predsednika SDS Janeza Janše tudi v primeru končnega uspeha sedanje pokojninske reforme znova spreminjati, še preden bo reforma sploh začela delovati v praksi. Sicer pa vidi le 15-odstotno možnost, da tokratna reforma sploh začne veljati.
KOMENTARJI (720)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.