Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun ima zadnji dan obiska v Sloveniji nabito poln urnik. Zjutraj ga je že sprejel zunanji minister Dimitrij Rupel, za njim ga je gostil predsednik Danilo Türk, nato pa se je srečal še s prvim predsednikom samostojne Slovenije Milanom Kučanom.
Türk in Ban o skrbi za okolje
Generalni sekretar in slovenski predsednik sta stara znanca, sodelovala sta že, ko je bil Türk pri Združenih narodih. Tokrat sta največ pozornosti namenila globalnemu segrevanju, kljub nasprotnim pričakovanjem pa o Kosovu nista govorila.
Srečanje Türka in Bana je bilo sicer že njuno tretje odkar je bil Türk izvoljen na mesto predsednika države. Prvič sta se z generalnim sekretarjem srečala decembra v New Yorku, drugič pa pretekli teden v Madridu.
Türk o domnevnih pritiskih ZDA
Razgiban urnik
Medtem ko sta se Ban in Türk pogovarjala v predsedniški palači, sta njuni soprogi Ban Sun Taek in Barbara Miklič Türk obiskali Cankarjev dom. Razkazal jima ga je direktor slovenskega hrama kulture Mitja Rotovnik.
Bana je zatem v vili Podrožnik Türk gostil na kosilu. Sledili so skupni pogovori s Türkom, Kučanom in častnim konzulom Južne Koreje v Sloveniji Ivanom Rudolfom, nato pa sprehod po starem jedru Ljubljane, ko je obiskal tudi stolnico sv. Nikolaja, kjer ga je v imenu ljubljanskega nadškofa in metropolita Alojza Urana sprejel apostolski nuncij Santos Abril y Castello. Na večerji ga je nato gostil minister Rupel.
Janša in Ban Ki Mun o Kosovu
Ban Ki Mun je obisk Slovenije začel v soboto zvečer. Na Brdu pri Kranju ga je sprejel slovenski premier in predsedujoči EU Janez Janša. Sogovornika sta največ pozornosti namenila vprašanju prihodnjega statusa Kosova. Medtem ko se razglasitev neodvisnosti pokrajine vse hitreje bliža, je generalni sekretar že pred kratkim opozoril, da je žgoče vprašanje bolje reševati v okviru Evrope kot pa v New Yorku.
Ban Ki Mun je izrazil zaskrbljenost, ker ni bilo doseženega nobenega kompromisa med stranmi, ki jih razglasitev kosovske neodvisnosti neposredno prizadeva. "Moram izraziti zaskrbljenost, ker Varnostni svet še vedno ostaja precej razdeljen glede prihodnosti Kosova in to je nevarno za razmere na Kosovu," je dejal po pogovoru z Janšo.
Slovenski premier pa je poudaril prepričanje Unije, da je namestitev misije EU na Kosovu v skladu s pravno podlago, ki jo daje resolucija 1244. "Morda ni popolna pravna podlaga, a je pravna podlaga," je dejal. Tako za odhod v okviru misije EU na Kosovo čaka tisoč osemsto policistov in predstavnikov sodstva, medtem ko je NATO pripravljen za varnost v regiji pustiti 17 tisoč pripadnikov mirovnih sil.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.